قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک دیجیتال

علل انواع کم شنوایی

03 شهریور 1393
سمعک، قیمت سمعک، خرید سمعک، تست شنوایی

علل کاهش شنوایی

 

كاهش شنوايي انتقالی

 • ناهنجاری های گوش خارجی
 • اختلال در استخوانچه های گوش میانی
 • عفونت گوش میانی
 • اتو اسکلروز
 • پارگی پرده گوش
 • تجمع جرم در گوش بیمار

 

كاهش شنوايي حسی- عصبی

 • ضربه صوتی
 • پیرگوشی
 • افت مادر زادی
 • عوامل ارثی یا ژنتیکی
 • علل ثانویه سایر بیمار ها

هرگاه آستانه شنوایی در حد فاصل 20 تا 10 دسی بل ادیوگرام باشد، شنوایی طبیعی تلقی می شود . یک فرد با شنوایی طبیعی می تواند تمامی صداهای اطرافش را به خوبی بشنود و نیازی به تقویت صدا و سمعک ندارد.

 

افت شنوایی ناشی از سر و صدا

ضربه صوتی (مثل تیراندازی) یا سابقه طولانی کار در محیط های پر سر و صدا (مثل کارخانه) باعث ایجاد نوعی افت شنوایی می گردد که افت شنوایی ناشی از سر و صدا نامیده می شود .در این حالت برخی از صداهای زیر قابل شنیدن نبوده و به همین دلیل شنیدن در محیط های شلوغ دشوار می گردد.

 

افت شنوایی ناشی از سن ( پیر گوشی)

تخریب و تحلیل سلول های مویی شنوایی در اثر بالا رفتن سن، باعث افت شنوایی چشمگیری می شود. گاهی اوقات تمامی فرکانس ها دچار اختلال می گردند ولی معمولاً افت شنوایی بیشتر، فرکانس های زیر را درگیر می کند.

 

افت شنوایی با شیب تند

این نوع افت شنوایی معمولاً با یکی از دلایل زیر ایجاد میگردد:

 • ضربه صوتی
 • حضور در محیط های پر سر و صدا در طولانی مدت
 • کمبود اکسیژن در حین تولد
 • عفونت های ویروسی
 • مشکلات ژنتیکی
 • عوارض جانبی مصرف برخی داروها

این نوع افت شنوایی معمولاً به دلیل تخریب هر دو نوع سلولی مویی شنوایی (داخلی و خارجی) روی می دهد که باعث افت در فرکانس های زیر می شود.


بیشتر

کم شنوایی و انواع آن

03 شهریور 1393
سمعک، قیمت سمعک، خرید سمعک، تست شنوایی

کم شنوایی و انواع آن 

تقریبا 10 درصد از مردم دچار کم شنوایی هستند، البته با تشخیص سریع و زود هنگاو کم شنوایی می توان آنرا به خوبی مهار کرد.
با کاهش شنوایی توانایی شما برای برقراری ارتباطات اجتماعی موثر نیز کاهش پیدا می کند. عدم توانایی در درک گفتار دیگران می تواند موجب ناامیدی و دلسردی فرد شود. افرادی که از وسایل کمک شنوایی استفاده می کنند بهبود بارزی را در کیفیت زندگی، ارتباطات اجتماعی و شخصی و وضعیت روحی خویش احساس می کنند.


کم شنوايی بر اساس اختلال يا آسيب در هر يک از سه قسمت گوش ايجاد می شود.


كم شنوايي انتقالي :
اگر کم شنوايی ناشی از مشکلی در گوش خارجی(لاله یا مجرای گوش)، يا گوش ميانی (استخوانچه ها یا لوله استاش)، یا پرده صماخ باشد به آن کم شنوايی انتقالی می گويند.این حالت زماني اتفاق مي افتد كه صدا به خوبي به گوش داخلي منتقل نمي شود كه معمولأ‌ نتيجه آسيب يا انسداد موجود در گوش مياني يا خارجي است. در بيشتر موارد با استفاده از دارو ويااحتمالاًجراحي مي توان اين نوع كم شنوايي را درمان كرد.


كم شنوايي حسي عصبي:
اگر در اثرآسيب گوش داخلی،کم شنوايی ايجاد شده باشد آن را کم شنوايی حسی عصبی می گويند که شايع ترين نوع کم شنوايي است. . در اين نوع كم شنوايي آسيب مربوط به گوش داخلي  يا عصب شنوايي است اين نوع كم شنوايي عمومأ پايدار بوده و تقريبأ %95 از كم شنوايي ها را شامل مي شود با دارو درماني نمي توان آن را رفع كرد اما با استفاده از وسایل کمک شنوایی مي توان كمك بسيار بزرگي به فرد كرد.


كم شنوايي آميخته:
واگر کم شنوايی ناشی از ترکيبی از دو حالت مذکور باشدآن را کم شنوايی آميخته می گويند.
کم شنوایی مرکزی: در این کم شنوایی فرد ادیوگرام طبیعی داشته ولی قادر به درک گفتار نمی باشد، کشف این کم شنوایی نیاز به آزمایشات تخصصی تر داشته و با یک سنجش شنوایی معمولی (ادیومتری) قابل تشخیص نمی باشد

کم شنوایی غیر عضوی:

در این نوع کم شنوایی هیچ گونه مشکلی در سیستم شنوایی وجود ندارد اما به نظر می رسد که فرد دچار کم شنوایی است. این کم شنوایی می تواند تمارضی و یا سایکوژنیک باشد. در نوع تمارضی فرد به هر دلیل تمایل دارد خود را کم شنوا جلوه دهد و در نوع سایکوژنیک فرد به دلیل مشکلات عاطفی ـ روانی علیرغم اینکه هیچگونه ضایعه ای در سیستم شنوایی خود ندارد، احساس کم شنوایی می کند.

 

 


بیشتر

لزوم تست غربالگری نوزادان

03 شهریور 1393
سمعک، قیمت سمعک، خرید سمعک، تست شنوایی

تست غربالگري شنوايي چيست؟

تست غربالگري، تست ای ساده‌ است كه توسط اديولوژيست انجام مي‌شود اين تست فقط چند دقيقه بطول مي‌انجامد و هدف آن شناسايي كودكاني است كه نياز به ارزيابي بيشتر دارند تا وجود اٌفت شنوايي براي آنها معين شود. اما بخاطر اينكه مطمئن شويد شنوايي كودك بايد به شكل كامل مورد آزمايش قرار گيرد. غربالگري در حقيقت يك‌ سري از خدماتي مي‌باشد كه شما نياز داريد تا به سلامت كودك‌تان و انجام مراقبت‌هاي درست مطمئن شويد.

نوزادان قبل از شش ماهگي شامل اين طرح مي‌شوند. بدليل اينکه تشخيص و درمان زودرس اختلالات شنوايي و استفاده از خدمات توانبخشي در راستاي وضعيت سلامتي نوزادان و شيرخواران نقش حياتي دارد، اين برنامه طراحي شده و اجرا مي‌شود.

در اين سنجش با استفاده از دستگاه OAE امواجي به گوش فرستاده شده و انعکاس امواج مشخص مي‌نمايد که شنوايي گوش چگونه است.

غربالگري شنوايي، فقط اولين گام مي‌باشد. اگر تست غربالگري احتمال اٌفت شنوايي را نشان دهد، گام بعدي، طراحي يك برنامه و رفتن نزد شنوايي شناس (اديولوژيست) جهت انجام تست‌هاي پيگيري مي‌باشد. شنوايي‌شناس متخصصي است كه تست‌هايي را جهت تعيين مشكل شنوايي، نوع و شدت مشكل انجام مي‌دهد.

چنين تست‌هايي به شما اطمينان خواهد داد كه مهارت‌هاي ضروري زبان بطور طبيعي پيشرفت خواهد كرد و كودك در خانواده، مدرسه، جمع دوستان، شغل و ديگر فعاليت‌هاي زندگي موفق مي‌شود.

شنوايي‌شناس بوسيله تست‌هاي پيگيري، مثلا استفاده از آزمون ABR که نيازي به پاسخگويي خود کودک نيست، مي‌تواند نوع اٌفت شنوايي را شناسايي كرده و گاهي علت آنرا متوجه شود. همچنين ممكن است توجهات پزشكي بيشتر و ملاقات با يك متخصص گوش و حلق و بيني را توصيه نمايد.

اگر مشكل شنوايي وجود داشته باشد شنوايي شناس، متخصص گوش و حلق و بيني، متخصص اطفال و ساير متخصصين كه با كودك در ارتباط هستند.

انواع خدمات مداخله‌اي جهت كمك به كودكتان را در اختيار شما قرار مي‌دهند. بعنوان مثال ارجاع به يك آسيب‌شناس گفتار و زبان، يك مربي آموزش ناشنوايان يا آموزش‌هايي كه در زمينه بكارگيري وسايل خاص جهت استفاده بهتر از شنوايي به شما داده شود.

چه زماني بايد تست پيگيري را انجام دهيم؟
اگر كودك شما در غربالگري شنوايي پذيرفته نشد، بايد فوراٌ يك تست پيگيري را انجام دهيد. بهترين دوره يادگيري زبان، شش ماه اول زندگي است.

اگر مشكوك به اٌفت شنوايي كودكتان هستيد، قبل از سه ماهگي حتماٌ به يك شنوايي شناس مراجعه نمائيد. در صورتيكه بيمارستان يا مركز بهداشتي خاص، تست غربالگري را براي كودك شما انجام داد، در زمينه مراجعه به شنوايي‌شناس از آنها راهنمايي بگيريد. تا زماني كه كودك به 6 ماهگي برسد بايد برخي خدمات مداخله اي را دريافت كرده باشد.

چرا غربالگري شنوائي کودکان مهم است؟

تقريباً 2 تا 4 از هر 1000 كودك در آمريكا ناشنوا يا سخت شنوا به دنيا مي آيند. بنابراين كاهش شنوايي شايعترين ناتواني حين تولد است. بسیاری از مطالعات نشان داده اند كه تشخيص زودرس كاهش شنوائي جهت تكامل گفتار، زبان و توانايي هاي شناختي و رواني – اجتماعي اهميت بسزا دارد. اگركاهش شنوائي سريع تشخيص داده شود (بخصوص در اولين ماه زندگي)، درمان اغلب موفقيت آميز خواهد بود. به رغم پیشرفتهای جدید تشخیصی، حتی در آمریکا هم هنوز يك كودك از هر چهار كودك متولد شده با كاهش شنوائي شديد تا سن 3 سالگي يا بيشتر تشخيص داده نمي شود.

 

 چه موقع شنوائي كودك بايد آزمايش شود؟

اولين فرصت جهت ارزيابي شنوائي كودك در بيمارستان اندكي پس از تولد است. اگر شنوائي كودك قبل از ترك بيمارستان بررسي نشد، توصيه مي شود كه اين غربالگري دراولين ماه زندگي انجام شود. در صورتيكه نتايج شنوایی سنجی كاهش شنوائي را نشان دهد، در اسرع وقت ارزيابي هاي بيشتری را (ترجيحاً در عرض 3 تا 6 ماه اول زندگي) انجام دهيد.

 

آيا غربالگري شنوائي نوزادان، ضروري است؟

 

در سالهاي اخير، سازمان هاي مختلف بهداشتی، جهت مشخص كردن اهميت غربالگري تمام نوزادان از نظر كاهش شنوائي اقداماتي انجام داده اند. اهمیت تشخیص زودرس ناشنوایی و کم شنوایی کودکان به لحاظ درمانی و بازتوانی به موقع و پیشگیری از ناتوانیهای آنان ثابت شده است. 

غربالگري شنوائي چگونه انجام مي شود؟

دو آزمون جهت غربالگري كاهش شنوائي نوزادان و شيرخواران انجام مي شود كه شامل OAE و ABR است.

(OAE) Otoacoustic emissions  شامل قرار دادن يك گوشي اسفنجي در مجرای گوش است كه پاسخ مناسب گوش به صدا را اندازه گيري مي كند. در بچه هاي با شنوائي طبیعی، يك «اكوي» قابل اندازه گيري هنگاميكه صدا از گوشي صادر مي شود، بايد توليد شود. اگر اكو ثبت نشود، مي تواند نشانه كاهش شنوائي باشد.

(ABR) Auditory brain stem response  يك تست پيچده تر است. گوشي ها روي گوش قرار داده مي شوند و الكترودها روي سر و گوش گذاشته مي شوند. صدا از طريق گوشي ها صادر مي شود و در عين حال نحوه پاسخ مغز كودك شما را به صدا اندازه مي گيرند.

اگر هريك از تست هاي فوق يك كاهش شنوائي بالقوه را تشخيص دهد، ارزيابي و پيگيري توسط متخصص گوش و حلق و بيني را توصيه می شود.

علائم كاهش شنوائي در کودکان

كاهش شنوائي می تواند بعد از دوران نوزادی یا شیرخوارگی اتفاق بيفتد. در اين موارد، والدين، پدربزرگ و مادربزرگ ها و ساير مراقبين كودك اغلب اولين كساني هستند كه متوجه غیر طبیعی بودن شنوایی کودک مي شوند. حتي اگر شنوائي كودكتان در نوزادي بررسی شده باشد، درصورت داشتن علایم زير کودکتان نیاز به ارزیابی شنوایی خواهد داشت:

● به هيچ وجه به صداي هاي بلند غير منتظره واكنش نشان ندهد.

● توسط صداهاي بلند بيدار نشود.

● سرخودرا در جهت صداي شما بر نگرداند.

● قادر به پيگيري يا درك جهت صدا نباشد.

● مشکل درتكامل گفتاري

● بلند صحبت كند يا از مهارت هاي زباني مناسب سن خود استفاده نكند.

اگر كودك شما هريك از اين علائم فوق را داشت، به پزشك خود گزارش دهيد.

در صورتيكه كودك من كاهش شنوائي داشته باشد، چه اتفاقي مي افتد؟

كاهش شنوائي در اطفال مي تواند گذرا يا دائم باشد. كاهش شنوائي کودک باید توسط پزشك برای رد مشكلات طبي اي كه مي تواند كاهش شنوائي ايجاد كند، (مثل عفونت گوش، واكس زياد گوش، مشكلات مادرزادي و يا كاهش شنوائي ژنتيكي) ارزيابي شود. اگر مشخص شود كه كاهش شنوائي كودك دائمی است، ممكن است جهت تقويت صداهاي محیط برای كودكتان، سمعك توصيه شود. دربعضي موارد، جراحي گوش می تواند شنوائي را تا حد زيادي برگرداند. براي كسانيكه انواعي از كاهش شنوائي عميق را دارند كه از سمعك به اندازه كافي سود نمي برند، كاشت حلزون ممكن است درنظر گرفته شود. بر خلاف سمعك، كاشت حلزون قسمت هاي آسيب ديده سيستم شنوائي را ميان بر زده و مستقيماً عصب شنوائي را تحريك مي كند و به كودك اجازه مي دهد صداها را بلند تر و واضح تر بشنود.

در صورتیکه كودك شما کم شنوا است، بايد مداخلات زودرس جهت پيشگيري از تاخير گفتار را جستجو كنيد. مطالعات نشان داده اند كه باز تواني شنوائي تا سن 6 ماه از تاخير گفتار جلوگيري مي كند. ساير روشهای ارتباطی مثل لب خواني وكلام اشاره نيز مي توانند در كنار سمعك يا كاشت حلزون يا به صورت مستقل استفاده شوند. در مواردی که به طور مادرزادی مجرای گوش، پرده و استخوانچه های گوش میانی تشکیل نشده باشند (آترزی گوش)، به شرط آنکه ساختمانهای گوش داخلی وجود داشته باشند، قسمتهای فوق با عمل جراحی قابل بازسازی است.

 

 

عوارض تأخیر در تشخیص

تأخیر در تشخیص کم شنوایی ، تأثیر غیرقابل برگشتی بر تحول زبانی و گفتاری دارد. در صورت وجود کم شنوایی عمیق ، کودک بدون استفاده از سمعک یا دیگر وسایل تقویتی ، هیچ گونه دسترسی به گفتار ندارد و در نتیجه رشد زبانی و گفتاری نخواهد داشت.

كودكان ناشنوا تا 8-9 ماهگي مانند كودكان شنوا از خود صدا در مي آورند و اين امر سبب گمراه شدن  والدین می شود و تصور می کنند فرزندشان شنوایی هنجار دارد.

کم شنوایی های ملایم تر نیز تأثیر منفی چشمگیری بر رشد زبانی و گفتاری کودک بر جا می گذارد. بررسی های متعدد نشان داده اند که صرف نظر از نوع راهکار مداخله ای که شامل روش شفاهی، شنیداری یا روش ارتباط کلی است، مهارت های ارتباطی کودکانی که پیش از 6 ماهگی کم شنوایی آنان تشخیص داده شده و اقدامات مداخله ای برای آنها آغاز شده است، خیلی بیشتر از کودکانی است که دیرتر شناسایی شده اند

کم شنوايي سن و سال نمي شناسد
 غربالگري شنوايي آزموني ، سريع و مقرون به صرفه است که افراد را به 2گروه تقسيم مي کند: گروهي که قبول مي شوند (سالم) و گروهي که رد مي شوند (نيازمند ارزيابي جامع). غربالگري شنوايي نوزادان ، امري مقرون به صرفه است.
حتي کودکاني که در غربالگري اوليه قبول مي شوند، ولي داراي شاخصهاي خطر کم شنوايي هستند، بايد تا 3سالگي هر 6ماه يک بار مورد ارزيابي قرار گيرند. همه کم شنوايي هاي زودرس ، در زمان تولد قابل شناسايي نيستند. کم شنوايي ممکن است در هر زمان ايجاد شود. کم شنوايي هايي که پس از تولد ايجاد مي شوند، در برنامه هاي غربالگري شنوايي نوزادان تشخيص داده نمي شوند. بنابراين متخصصان اطفال بايد از شاخصهاي خطر کم شنوايي آگاه باشند و زماني که به کودکي مشکوک مي شوند، وي را براي ارزيابي هاي شنوايي ارجاع دهند. شک والدين به تنهايي مي تواند دليل قانع کننده اي براي ارجاع کودک به منظور ارزيابي شنوايي باشد. همچنين بايد والدين در مورد روند رشد شنوايي آگاه باشند و بدانند زماني که به شنوايي کودک خود مشکوک مي شوند، چه اقداماتي مي توانند انجام دهند. مي توان براي نوزاداني که کم شنوايي شان تشخيص داده مي شود، پيش از يک ماهگي ، سمعک مناسب تجويز کرد. با انجام اقدامات مداخله اي مناسب ، رشد زباني ، درکي و اجتماعي اين نوزادان ، به احتمال زياد مشابه همسالان شنواي آنان خواهد شد. نتايج بررسي هاي جديد حاکي از اين است که کودکاني که کم شنوا متولد مي شوند و پيش از 6ماهگي براي آنان سمعک مناسب تجويز شده و اقدامات توانبخشي صورت گرفته است ، مهارت هاي زباني بسيار بهتري نسبت به گروهي دارند که پس از 6ماهگي تشخيص داده شده اند. تشخيص کم شنوايي و آغاز اقدامات توانبخشي در دوره نوزادي و شيرخوارگي ، نياز به اقدامات توانبخشي در دوران مدرسه را تا حد زيادي کاهش مي دهد. نکته قابل توجه اينجاست که کودکان ناشنوا تا 8-9ماهگي مانند کودکان شنواي هنجار از خود صدا درمي آورند و اين امر اغلب سبب گمراه شدن والدين مي شود و تصور مي کنند فرزندشان شنوايي هنجار دارد.

 

 


بیشتر

علائم افت شنوایی بزرگسالان

03 شهریور 1393
سمعک، قیمت سمعک، خرید سمعک، تست شنوایی

علائم افت شنوایی در بزرگسالان

بیشتر کم شنوایی ها به طور تدریجی اتفاق می افتد و تشخیص علائم آن تا حدودی سخت است. مثلاً افراد کم کم صدای تلویزیون را بلند کرده و یا از دیگران می خواهند که صحبت خود را تکرار کنند. به تدریج به همراه افت شنوایی بوجود آمده خاطره برخی صداهای آهسته مثل صدای باران و یا پرندگان از یاد می رود .
با مشاهده یکی از علائم زیر به یک متخصص شنوایی مراجعه نمایید.

 • صحبت کردن افراد به نجوای زیر لب تبدیل شده است.
 • هنگامی که فردی صحبت می کند برای فهمیدن آن باید به خود فشار آورید و صدای افراد را به سختی متوجه می شوید.
 • اگر از یک اتاق دیگر و یا از پشت سر با شما صحبت کنند مشکل دارید و به سختی سخنان او را متوجه می شوید.
 • وقتی فردی صحبت می کند باید به صورت و لب های او خیره شوید و یا اصطلاحاً لب خوانی کنید.
 • در جاهای شلوغ مثل یک مهمانی که همهمه وجود دارد صحبت های افراد را درک نمی کنید.
 • صدای رادیو یا تلویزیون را بلند می کنید.
 • صدای تلفن را به خوبی نمی شنوید.
 • وقتی در سینما، تأتر یا جاهای تفریحی شلوغ هستید، با مشکل مواجه می شوید.
 • در محیط بیرون از خانه مثل داخل ماشین درک صحبت دیگران برای شما دشوار است.
 • به خاطر مشکل شنوایی که دارید در فعالیت های اجتماعی کمتر حضور پیدا می کنید.

خانواده یا اطرافیان باید حرفهایشان را برای شما چندین بار تکرار کنند


بیشتر

علائم افت شنوایی کودکان

03 شهریور 1393
سمعک، قیمت سمعک، خرید سمعک، تست شنوایی

علائم افت شنوایی درکودکان

 • نداشتن گفتار متناسب با سن که به اشتباه تحت عنوان تأخیر رشدی یا تکاملی نام دارد.
 • نداشتن عکس العمل به صداهای بلند ناگهانی
 • عدم توانایی در جهت یابی صدا
 • عفونت های مربوط به گوش
 • وقتی از فاصله دور، پشت سر یا اتاق دیگر كودك را صدا می کنید، جواب نمی دهد.
 • تأخیر رشد یا رشد نامتناسب گفتار و زبان
 • تأخیر در رشد گفتار و زبان و یا تولید نامتناسب آن ( دیر زبان باز کردن کودک

بیشتر

وزوز

03 شهریور 1393
سمعک، قیمت سمعک، خرید سمعک، تست شنوایی

وزوز (شنیدن صدای خاصی شبیه صدای زنگ در گوش)

سمفونی آزار دهنده
وزوز گوش یعنی شنیدن صدای خاصی شبیه صدای زنگ در گوش كه ممكن است در یك ، هر دو گوش و یا حتی در سر احساس شود. این صدا فركانس های متفاوتی دارد و به صورت زنگ زدن، صدای باد، غرش، سوت و ... درك می شود. وزوز در گاهی موارد شدت زیادی دارد كه سبب آشفتگی و پریشانی شده و زندگی طبیعی فرد را مختل می كند . گاهی هم خفیف و موقتی می باشد و پس از مدتی كوتاه برطرف می گردد. برای مثال هنگامی كه فرد در معرض صداهای بلند قرار می گیرد ممكن است برای چند دقیقه دچار وزوز گوش شود كه خود به خود برطرف می شود؛ اما در برخی موارد هم وزوز گوش دائمی است و در تمام طول زندگی همراه فرد است. جالب است بدانید كه در برخی موارد صدای وزوز توسط دیگران نیز قابل شنیدن است . این موارد غالباً به دلیل مشكلات عروقی در گوش خارجی یا اسپاسم عضلانی ایجاد می شود.


چه عواملی سبب وزوز می شوند؟
از عوامل عمده وزوز گوش در بسیاری از موارد مشخص نیست. اگر چه عواملی مثل استرس و اضطراب، آلرژی، افزایش یا كاهش فشار خون ( اختلالات عروقی) وجود تومورها، دیابت، تیروئید، ضربه به سر و گردن و مصرف داروهایی مانند ضد التهاب ها، آنتی بیوتیك ها، داروهای مسكن، داروهای ضد افسردگی ، الكل و آسپرین به عنوان عواملی كه می توانند باعث وزوز گوش شوند، شناخته شده اند. در همین جا بد نیست یادآوری كنیم در صورتی كه شما از آسپرین استفاده كردید و دچار وزوز شدید، با پزشك خود مشورت كنید.
بسیاری از وزوزهای گوش ناشی از آسیب انتهای میكروسكوپی عصب شنوایی در گوش داخلی است كه به دلیل صدای بلند ایجاد می شود. آسیب به آنها سبب كم شنوایی و بروز وزوز می شود. افزایش سن نیز عامل دیگری برای آسیب به این اعصاب و ایجاد وزوز است . عوامل دیگری كه باعث وزوز گوش می شوند ، عبارتند از: تجمع جرم در كانال گوش كه سبب وزوز موقت می شود و سخت شدن استخوانچه های گوش میانی ( بیماری استواسكلروز).


امکان دارد که وزوز گوش پیشرفت کرده و باعث ناشنوایی فرد گردد؟
دربرخی موارد ممكن است وزوز گوش شدیدتر شود. اما معمولاً شدت آن بدون تغییر باقی می ماند. از جمله عواملی كه سبب تشدید وزوز می شوند استعمال دخانیات، مصرف الكل و قرارگیری در معرض اصوات بلند است. بنابراین در صورتی كه محل كار شما پرسروصداست ( فرودگاه، كارخانجات، كارگاه ها و...)ازگوشي هاي محافظ گوش استفاده كنید. اما به هر حال وزوز گوش مگر در موارد بسیار شدید با شنوایی تداخلی ایجاد نمی كند.


آیا كودكان نیز دچار وزوز گوش می شوند؟
همان طور كه بزرگسالان دچار وزوز گوش می شوند این حالت می تواند به دلیل ضربه صوتی، ضربه به سر، تاثیر داروها، واكنشهای ویروسی یا آلرژیك، اختلالات سیستم ایمنی،عفونت مزمن گوش،كم شنوایی و ضربه مغزی در كودكان نیز ایجاد شود. معمولاً كودكان تا سن مدرسه ( 5 تا 6 سالگی) از بیان این حالت ناتوانند. اما مواردی نظیر مشكلات رفتاری همراه با كاهش توجه و تمركز، افسردگی، بی خوابی و اختلال مزمن گوش ( مانند عفونت های طولانی مدت ) می توانند نشانه ای از وجود وزوز باشند.
در صورت بروز وزوز گوش باید چه كاری انجام داد؟
در اولین مرحله با پزشك معالج خود مشورت كنید. پزشك، فشار خون، وجود عفونت، رژیم غذایی، حساسیت ها و وضعیت عمومی سلامت شما را بررسی كرده و در صورت لزوم برای بررسی های تكمیلی سیستم شنوایی شما را به متخصص گوش و حلق و بینی و یا كارشناس شنوایی سنجی ارجاع می دهد. در صورتی كه از داروی خاصی استفاده می كنید. درباره آن با پزشك مشورت كنید.
درباره درمان وزوز گوش باید گفت كه اولاً وزوز گوش یك علامت است و باید علت اصلی را برطرف كرد: اما در مواردی كه علتی برای آن یافت نشود و یا به صورت مزمن دربیاید، راههایی برای درمان آن وجود دارد . راههای درمان برای افراد متفاوت است. اما تجربه ثابت كرده استفاده از چندین روش با هم مفیدتر از استفاده از یك روش به تنهایی است.

 برخی ازاین روشهابرای درمان وزوز گوش به شرح زیرند:
1- استفاده ازسمعك: اغلب افرادی كه از وزوز رنج می برند دچار كم شنوایی نیز هستند. استفاده از سمعك سبب بلندتر شدن اصوات و راحت شنیده شدن آنها می شود. اگر فرد گفتگوی مردم یا موسیقی دلخواهش را به راحتی بشنود، كمتر به وزوز توجه می كند.
2- استفاده از وسیله تولید كننده صوت رقابتی ( ماسكر): معمولاً وزوز در محیط ساكت، آزار دهنده تر است. ماسكرها، ابزارهای الكترونیكی هستند كه روی گوش قرار گرفته و شبیه سمعك هستند . این وسایل اصوات دائم با شدت كم و باند فركانسی وسیع تولید می كنند كه سبب كاهش توجه فرد به صدای وزوز می شود. بیشتر مردم در صورت استفاده از ماسكر راحت تر به خواب می روند. گوش كردن به رادیو با صدای كم نیز به فرد كمك می كند كه وزوز را فراموش كرده و راحت تر به خواب رود. برخی از افراد كه از ماسكر استفاده می كنند، می گویند وزوز حتی چندین ساعت پس از استفاده از ماسكر نیز شدت كمی دارد.
3- دارو درمانی: برخی از داروها سبب بهبود نسبی وزوز می شوند، اماعوارض جانبی آن را نیز نباید فراموش كرد.
4- بازدرمانی: بازدرمانی استفاده توام از ماسكر( محو كننده) و مشاوره است . در این روش بیماران از یك وسیله داخل گوشی تولید كننده صوت استفاده می كنند. این وسیله به مدت 1 تا 2 سال هر روز 8 ساعت مورد استفاده قرار می گیرد. سپس فرد یاد می گیرد كه چطور از فكر كردن به وزوز دوری كند ، اگر چه این روش طولانی مدت است، اما اغلب مفید واقع می شود.
5- تمركز و آرامش: آرامش سبب كنترل عضلات و عروق شده و شدت وزوز را در بیشتر افراد كاهش می دهد.
كسانی كه دچار وزوز گوش هستند چه نكاتی را باید رعایت كنند؟
1-جلوگیری از قرارگرفتن در معرض اصوات بلند.
2- بررسی فشار خون و كنترل آن در صورت وجود مشكل.
3- كاهش مصرف نمك، مصرف زیاد نمك به جریان خون آسیب می رساند.
4- پرهیز از مصرف بیش از حد چای، قهوه و استعمال دخانیات.
5- ورزش روزانه برای بهتر شدن جریان خون.
6- استراحت كافی و جلوگیری از خستگی.
سعی كنید به صدای وزوز بی توجه باشید ، فكر كردن به مسائلی كه مورد علاقه شماست در این امر به شما كمك خواهد كرد. گوش كردن به موسیقی دلخواه خود عاملی برای كاهش توجه به این صدای آزار دهنده است. همچنین موسیقی می تواند صدای وزوز را بپوشاند. در هر حال توجه به وزوز و نگرانی درباره آن تنها شرایط را بدتر می كند.

راهکار هایی برای کاهش مشکل وزوز گوش یا راهکارهایی برای تخمل راحت تر آن:
- از صداها دوري كنيد:
افراد عادي براي شركت در يك مسابقه پر صدا و يا حتي كنسرت موسيقي مشكلي ندارند اما براي شما كه از وز وز كزدن گوشتان در عذابيد از اين كار دوري كنيد. گوش دادن هر نوع صدايي از طريق واكمن ها، هدفونها و يا هر وسيله اي كه مستقيما وارد گوشتان شود بسیار مضر است . اين كار حتي براي آنان كه از اين مشكل رنج نمي برند نيز ممكن است باعث شود تا در آينده به مشكلات سنگين شدن گوش و يا حتي وز وز كردن آن دچار شوند.
اكثر افرادي كه در كارخانه هايي كه صداهاي بلند در اطرافشان است و كارگران در خطر مشكلاتي كه در آينده به خاطر صداي بلند در اطرافشان وجود داشته قرار دارند و ممكن است سلولها و بافتهاي موي سر و يا گوش آنان نيز آسيب هاي جدي ببيند پس تا آنجا كه مي توانيد از صداهاي بلند دوري كنيد.
- فشار خونتان را كنترل كنيد:
گاهي اوقات صداي وز وز گوش ممكن است به خاطر بالا بودن فشار خون اتفاق بیافتد. پس در اين حالت اين صداها را به عنوان زنگ خطري براي بالا رفتن فشار خونتان بدانيد و فورا به پزشك مراجعه نمایید.
- نمك نخوريد:
اگر از فشار خون بالا رنج مي بريد و يا گوشهايتان زنگ مي زند، خوردن نمك برايتان بسيار مضر است. هر چه مي توانيد كمتر سديم بخوريد و در رژيمتان از غذاهايي كه نمك زيادي دارند مثل غذاهاي حاضري جدا دوري كنيد.
- آسپرين نخوريد:
برخی مواقع آسپرين باعث مي شود روز بعد از خوردن آن گوشتان وز وز كند و يا زنگ بزند. اگر به صورت مداوم آسپرين مي خوريد ممكن است در خطر ابتلا به اين مشكل قرار بگيريد.خوردن آسپرين بچه براي آنان كه براي مشكلات قلبي از آن مصرف مي كنند خطر كمتري دارد. براي جايگزيني آسپرين با داروي ديگر با دكترتان مشورت كنيد.
- ورزش كنيد:
راه رفتن روزانه پس از مشورت با پزشكتان ممكن است برايتان مفيد باشد.
- استراحت كنيد:
خستگي بيش از حد، سرماخوردگي هاو آنفولانزا ها مي توانند برايتان مشكل ساز شوند. خوب استراحت كنيد و خسته نمانيد كه وز وز گوشتان ممكن است بيشتر شود.
- آرام باشيد:
استرس به خاطر صداهايي كه در گوش مي شنويد برايتان مضر است . پس آرام باشيد كه اين بيماري خطرناك نيست.
- صداهاي جانبي را در كنار خود داشته باشيد:
همواره راديو و يا ضبط خود را با صداي كم روشن بگذاريد اين صداها حتما از آنچه در گوشتان ممكن است وجود داشته باشد بهتر خواهد بود.

 

 


بیشتر

منییر

03 شهریور 1393
سمعک، قیمت سمعک، خرید سمعک، تست شنوایی

بیماری منییر

بیماری منییر یك اختلال نادر است كه در آن میزان مایع در گوش داخلی بطور متناوب زیاد میشود. افزایش فشار گوش داخلی، عضو شنوایی و تعادل را متاثر كرده و باعث ایجاد شنوایی غیرعادی و دوران سرمیشود كه در موارد شدید ممكن است باعث زمین خوردن شخص شود.

معمولاً یك گوش مبتلا می‌شود اما هر دو گوش نیز می‌توانند گرفتار شوند. بیماری بیشتر در سنین بین ۲۰ و ۶۰ شایع است و گاهی در ميان اعضاي خانواده پیدا میشود. عامل زمینه‌ای بیماری منییر ناشناخته است اما رژیم غذایی پرنمك ممكن است تناوب حملات را افزایش دهد. این اختلال ممكن است منجر به افت شنوایی دائمی شود.

 علائم بیماری:

حملات بیماری منییر ناگهانی رخ می‌دهد و ممكن است چند دقیقه تا چند روز طول بكشد تا بتدریج فروكش نماید. علائم ممكن است شامل موارد زیر باشند:

- دوران سر و عدم تعادل ناگهانی و شدید

- حالت تهوع واستفراغ

- حركات متناوب و غیرطبیعی چشمها

- زنگ زدن و وزوز صدا در گوش مبتلا

- افت شنوایی بخصوص در صداهای فركانس پایین

- احساس پری یا درد در گوش مبتلا

زمان بین حملات بیماری منییر چند روز تا چند سال است. وزوز ممكن است دائمی باشد و یا فقط در حین حمله وجود داشته باشد. در بین حملات، سرگیجه و حالت تهوع از بین می‌رود و ممكن است شنوایی بهبود یابد. با تكرار حملات، اغلب شنوایی بدتر میشود.

چگونگی تشخیص:

امکان دارد پزشك معالج تستهایی را برای بررسی افت شنوایی ترتیب دهد. همچنین ممكن است تست كالریك كه در آن هوا با دماهای مختلف به داخل گوش دمیده میشود و عملكرد اعضای تعادل كنترل میشود، انجام شود. ممكن است گاهی توموری كه عصب ارتباطی مغز و گوش داخلی را تحت تاثیر قرار داده است، علائمی شبیه بیماری منییر بوجود آورد. همچنین ممكن است پزشك برای رد تومور احتمالی، CT اسكن یا MRI انجام دهد.

درمان بیماری:

ممكن است داروهایی برای كاهش حالت تهوع تجویز شود. همچنین ممكن است پزشك برای پیشگیری از حالت تهوع و سرگیجه و كاهش تناوب حملات، آنتی هیستامین پیشنهاد كند. بعلاوه داروهای آرام‌بخش مثل دیازپام ممكن است برای از بین بردن سرگیجه تجویز شوند. گاهی داروهای مدر diuretic (ادرارآور) برای پیشگیری از حملات بعدی استفاده میشوند. اگر شما بیماری منییر دارید اقداماتی وجود دارد كه می‌توانید به خودتان كمك كنید. در حین حمله با چشمهای بسته آرام دراز بكشید و از سروصدا دوری كنید. بین حملات از استرس اجتناب نمائید. همچنین انجام ریلكسیشن و رژیم غذایی كم نمك ممكن است مفید باشد.

علی‌رغم درمان، بعضی افراد كه بیماری منییر دارند حملات تكرار شونده‌ای از سرگیجه‌های شدید و ناتوان كننده دارند. برای این افراد ممكن است پزشك، عمل جراحی قطع عصب ارتباط دهنده قسمتی از گوش داخلی به مغز را پیشنهاد كند.عمل جراحی سرگیجه را بهبود می‌بخشد و ممكن است از افت شنوایی گوش درمان شده جلوگیری كند.


بیشتر

کاهش شنوایی ناگهانی

03 شهریور 1393
سمعک، قیمت سمعک، خرید سمعک، تست شنوایی

 

دستگاه حلزون شنوایی از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

1- بخش خارجی که پشت گوش قرار می گیرد.

2- بخش داخلی که زیر پوست در پشت گوش قرار می گیرد.

 

این دستگاه دارای اجزای زیر می باشد:

- میکروفون : صداهای محیط را جمع آوری می کند.

- پردازشگر صداها: اصوات گرفته شده توسط میکروفون را پردازش می کند.

- گیرنده و محرک: سیگنال های صوتی را از پردازشگر صداها می گیرد و آنها را به پالس های الکتریکی تبدیل می کند.

- الکترودها: الکترودها، پالس های الکتریکی را به مناطق مختلف عصب شنوایی می فرستند.

ذکر این نکته ضروری است که کیفیت صدایی که توسط کاشت حلزون شنوایی شنیده می شود، مانند شنیدن طبیعی اصوات نیست. کاشت حلزون تنها به این افراد کمک می کند تا صداهایی از محیط اطراف خود درک کنند.

 

کاشت حلزون شنوایی برای چه کسانی مفید است؟

1- کودکانی که کم شنوایی شدید در هر دو گوش خود داشته باشند. کم شنوایی شدید در هر دو گوش یکی از شرایط کاشت حلزون در کودکان می باشد، حتی اگر یک گوش شنوا و یا کم شنوایی متوسط داشته باشد و گوش دیگر کاملا ناشنوا و یا کم شنوایی عمیق داشته باشد نمی توانند کاشت حلزون داشته باشند.

2- کودکانی که سمعک برای آنها مفید نباشد.

3- کودکانی که هیچ گونه پیشرفتی در گفتار خود نداشته باشند.

4- کودکانی که بیماری خاصی نداشته باشند. برخی بیماری ها خطر پس زدن کاشت حلزون را افزایش می دهند.

5- کودکانی که پدر و مادری داشته باشند که پس از کاشت حلزون در تمام مراحل به او کمک کنند.

 

بزرگسالان هم برای کاشت حلزون شنوایی باید دارای شرایط زیر باشند:

- ناشنوایی و یا کم شنوایی شدید در هر دو گوش داشته باشند.

- سمعک کمک چندانی به آنها نکند.

- بیماری خاصی نداشته باشند.

- تمایل بسیار قوی برای ارتباط برقرارکردن با محیط اطراف داشته باشند.


بیشتر

کاشت حلزون

03 شهریور 1393
سمعک، قیمت سمعک، خرید سمعک، تست شنوایی

كاشت حلزون:

 کاشت حلزون يك وسيله الكترونيكي است كه توسط جراحي در گوش داخلي فردي كه دچار كم شنوايي عميق است و از سمعك نمي تواند استفاده موثر و مفيدي داشته باشد، كاشته مي شود. عملكرد عصب شنوايي در اين افراد بايستي كاملا  سالم بوده و اختلالات ادراكي در آن ها وجود نداشته باشد. بر خلاف سمعك، كاشت حلزون  صدا را بلند تر و واضح تر نمي كند، در عوض عصب شنوايي را مستقيما تحريك مي كند. كاشت حلزون به فرد احساس شنوايي مي دهد. مهم است بدانيم كه قبل از اقدام به كاشت حلزون بايد از كارآمد نبودن سمعك براي فرد كم شنوا اطمينان حاصل كرد. بنابراين يك دوره استفاده از سمعك قبل از كاشت حلزون الزامي است.

در حدود سه دهه قبل، کاشت حلزونی برای اولین بار به شکل ابزاری تک الکترودی که عمدتاً برای افزایش توانایی لب خوانی و کمک به فرد در آگاهی از صداها استفاده می‌شد، معرفی گردید. اما امروزه ابزارهای چند الکتروده پیشرفته‌ای موجود می باشند که امکان مکالمات تلفنی را نیز به کاربران کاشت شده می‌دهند.

معیارهای کاندیداتوری کاشت نیز تغییرات زیادی کرده‌است و گستره افراد کاندید، به کودکان ۳ ماهه و بزرگ‌سالانی که دارای باقي مانده شنوایی قابل توجهی به‌ویژه در بسامدهای پایین هستند افزایش یافته‌است.

موسسات تجاری و تحقیقاتی رشد قابل توجهی داشته‌اند و سالانه میلیون‌ها دلار درآمد مالی از این طریق کسب کرده و بخش گسترده‌ای از آن را صرف مطالعات فنی، پزشکی و نوروساینس کاشت حلزونی می‌کنند. امروزه بیش از صد ها هزار نفر در سراسر دنیا از کاشت حلزونی به عنوان ابزاری مفید برای بازگردانی عملکرد شنوایی استفاده می‌کنند. با وجود آن که در عملکرد شنوایی کاربران این پروتز اختلافاتی دیده می‌شود اما به جرات می‌توان گفت که یک کاربر معمولی می‌تواند در محیط ساکت با تلفن صحبت کند. بررسی‌ها در حوزه کاشت حلزونی نیز افزایش چشمگیری پیدا کرده است و شواهد نشان از رشد مقالات علمی و جمعیت بیماران دارد.

 

 

 

دستگاه حلزون شنوایی از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

1- بخش خارجی که پشت گوش قرار می گیرد.

2- بخش داخلی که زیر پوست در پشت گوش قرار می گیرد.

 

این دستگاه دارای اجزای زیر می باشد:

- میکروفون : صداهای محیط را جمع آوری می کند.

- پردازشگر صداها: اصوات گرفته شده توسط میکروفون را پردازش می کند.

- گیرنده و محرک: سیگنال های صوتی را از پردازشگر صداها می گیرد و آنها را به پالس های الکتریکی تبدیل می کند.

- الکترودها: الکترودها، پالس های الکتریکی را به مناطق مختلف عصب شنوایی می فرستند.

این نکته قابل ذکر است که کیفیت صدایی که توسط کاشت حلزون شنوایی شنیده می شود، مانند شنیدن طبیعی اصوات نیست. کاشت حلزون تنها به این افراد کمک می کند تا صداهایی از محیط اطراف خود درک کنند.

 

کاشت حلزون شنوایی برای چه کسانی مفید است؟

1- کودکانی که کم شنوایی شدید در هر دو گوش خود داشته باشند. کم شنوایی شدید در هر دو گوش یکی از شرایط کاشت حلزون در کودکان می باشد، حتی اگر یک گوش شنوا و یا کم شنوایی متوسط داشته باشد و گوش دیگر کاملا ناشنوا و یا کم شنوایی عمیق داشته باشد نمی توانند کاشت حلزون داشته باشند.

2- کودکانی که سمعک برای آنها مفید نباشد.

3- کودکانی که هیچ گونه پیشرفتی در گفتار خود نداشته باشند.

4- کودکانی که بیماری خاصی نداشته باشند. برخی بیماری ها خطر پس زدن کاشت حلزون را افزایش می دهند.

5- کودکانی که پدر و مادری داشته باشند که پس از کاشت حلزون در تمام مراحل به او کمک کنند.

 

بزرگسالان هم برای کاشت حلزون شنوایی باید دارای شرایط زیر باشند:

- ناشنوایی و یا کم شنوایی شدید در هر دو گوش داشته باشند.

- سمعک کمک چندانی به آنها نکند.

- بیماری خاصی نداشته باشند.

 

- تمایل بسیار قوی برای ارتباط برقرارکردن با محیط اطراف داشته باشند.


بیشتر

پیر گوشی

03 شهریور 1393
سمعک، قیمت سمعک، خرید سمعک، تست شنوایی

پير گوشي

با افزایش سن، سلولهای عصبی گوش داخلی که وظیفه تبدیل صوت به جریانی الکتریکی را بعهده دارند مثل سایر اجزای بدن دچار ضعف و کم کاری میشوند . بدیهی است که با ضعیف شدن این سلولها از میزان شنوایی فرد کاسته خواهد شد. افت شنوایی مبتلایان به پیرگوشی عموما پیشرونده و دو طرفه است و هر دو گوش تقریبا به یک اندازه دچار افت شنوایی می گردد . با توجه به سیر تدریجی پیرگوشی امکان دارد بیمار مبتلا تا مدت زیادی متوجه کاهش شنوایی خودش نشود. 

کاهش شنوایی مبتلایان به پیرگوشی در همۀ فرکانسها یکسان نیست بلکه معمولا این افراد اصواتی با فرکانس بالاتر را سختتر میشنوند. به طور مثال این افراد صدای زنگ تلفنی که در نزدیکی آنها قرار گرفته است را مشکل میشنوند حال آنکه ممکن است صدای ماشینی که در خیابان در حال رفت و آمد است را به راحتی نشنوند.

 به طور معمول مبتلایان به پیرگوشی صداها را مبهم تر و آهسته تر میشنوند. این افراد ممکن است صدا را بشنوند اما تفکیف کلمات از یکدیگر برای آنها مشکل باشد مثلا کلمۀ "ننگ" را "زنگ" میشنوند.

 

به طور کلی افراد مبتلا به پير گوشي :
- صحبت دیگران را به شکل نجوا میشنوند.
- صداهایی که فرکانس بالاتر دارند را دشوارتر میشنوند لذا این افراد صدای زنان را دشوار تر از صدای مردان میشنوند.
- ممکن است در گوششان صدای اضافی یا وزوزی را احساس کنند.

عموما کم شنوایی در چه سنی بروز میکند؟:

سن بروز کاهش شنوایی و سرعت پیشرفت ان به فاکتورهای مختلفی مرتبط است که مهمترین آن استعداد ژنتیکی است .تغذیه و متابولیسم و میزان الودگی صوتی محیط زندگی نیز از عوامل تاثیر گذاربر روی پیر گوشی هستند. عواملی که باعث کاهش خونرسانی به گوش داخلی شوند نیز میتوانند آسیب سلولهای حساسۀ گوش را تسریع کنند لذا بیماریهای قلبی، بالا بودن فشار خون و دیابت نیز میتوانند باعث پیدایش زودرس پیرگوشی شوند.

تشخیص پیر گوشی بر مبنای شرح حال ،معاینه بالینی و با تایید سنجش شنوائی (نوار گوش يا اوديوگرام ) است. از آنجاکه کاهش شنوایی ممکن است علامتی از بیماریهای دیگری نیز باشد هر فرد مبتلا به کاهش شنوایی باید توسط متخصص گوش حلق و بینی مورد معاینه و بررسی کامل قرار گیرد.

 

درمان پير گوشي به چه صورت است؟:

متاسفانه پیرگوشی درمان قطعی ندارد و بهترین راه پیشگیری از آن است. بعضی از علل آن قابل کنترل نمی باشد اما با رعایت نکاتی میتوانیم از پیدایش زودرس آن جلوگیری کرده و یا آن را به تعویق بیندازیم. قرار گرفتن در معرض صداهای بلند میتواند به سلولهای حساسۀ گوش داخلی آسیب جدی وارد کند. علاوه بر شدت صوت مدتی که در معرض صدای بلند قرار میگیریم نیز مهم است لذا باید مراقب باشیم که حتی الامکان در معرض صدای بلند قرار نگیریم و یا اگر مجبوریم سعی کنیم مدت آن تا آنجا که مقدور است کوتاه باشد.

 *افراد مسنی که شنوائیشان به میزان قابل توجهی کاهش یافته است باید از سمعک استفاده کنند. سمعک این امکان را فراهم میکند که این افراد با دیگران و متقابلا دیگران با آنها براحتی ارتباط برقرار کنند.


بیشتر

بیماری خودایمنی گوش

03 شهریور 1393
سمعک، قیمت سمعک، خرید سمعک، تست شنوایی

بیماری خود ایمنی گوش داخلی (AIED) چیست؟

بیماری خود ایمنی گوش داخلی (AIED)یک حالت التهابی گوش داخلی است. این حالت وقتی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن سلولهای گوش داخلی را نشناخته و به اشتباه با سلولهای گوش داخلی به عنوان ویروس یا باکتری رفتار کرده و به آنها حمله می کند. بیماری خود ایمنی گوش داخلی یک بیماری نادر است و درکمتر از یک درصد از ۲۸ میلیون آمریکایی با کاهش شنوایی مشاهده می شود.

 

علائم بیماری خود ایمنی گوش داخلی (AIED)

علائم بیماری خود ایمنی گوش داخلی (AIED) شامل کاهش شنوائی ناگهانی در یک گوش است که سریعا” به گوش دوم نیز پیشرفت می کند. کاهش شنوائی می تواند در عرض هفته ها  یا ماهها پیشرفت کند. بیماران ممکن است احساس پری در گوش کنند یا سرگیجه داشته باشند. به علاوه صدای زنگ، سوت یا غرش ممکن است توسط بیمار شنیده شود. تشخیص بیماری خود ایمنی گوش داخلی (AIED) مشکل است و تا زمانیکه بیمار کاهش شنوائی در گوش دوم را پیدا کند ممکن است با سایر بیماریهای گوش اشتباه شود. آزمایش تشخیصی کمک کننده، بررسی ایمونولوژیک Western blotمی باشد.

درمان بیماری خود ایمنی گوش داخلی (AIED)

اغلب بیماران با بیماری خود ایمنی گوش داخلی (AIED) به درمان اولیه با استروئیدها مثل پردنیزون و متوترکسات (یک داروی شیمی درمانی) پاسخ می دهند. بعضی بیماران ممکن است از استفاده از سمعک سود برند. اگر بیماران به درمان داروئی پاسخ ندهند و کاهش شنوائی ادامه داشته باشد، کاشت حلزون شنوایی برای بیماران در نظر گرفته می شود.

تاریخچه بیماری خود ایمنی گوش داخلی (AIED)

تاکنون تصور می شد که گوش داخلی نمی تواند تحت حمله سیستم ایمنی قرار گیرد. مطالعات صورت گرفته نشان داده اند که بافت های اطراف ساکول که ساک اندولنفاتیک (ساختمانهای گوش داخلی) را محاصره کرده اند، حاوی اجزاء لازم جهت واکنش ایمنی می باشند. گوش داخلی همچنین قادر به تولید پاسخ ایمنی نسبت به سلولهایی است که از طریق سیستم گردش خون وارد کوکله آ (حلزون شنوایی) شده اند.

 

 

 


بیشتر

اتواسکلروز

03 شهریور 1393
سمعک، قیمت سمعک، خرید سمعک، تست شنوایی

 

اتواسکلروز

اتواسکلروز رشد غیرطبیعی‌ و تدریجی‌ استخوان‌ اسفنجی‌ در گوش‌ میانی‌ است. این‌ رشد مانع‌ عملکرد طبیعی‌ یکی‌ از استخوان‌های‌ کوچک‌ گوش‌ میانی‌ که‌ مسئول‌ انتقال‌ صداست‌ شده‌ و از این‌ طریق‌ سبب‌ کاهش‌ شنوایی‌ خواهد شد. اتواسکلروز معمولاً هر دو گوش‌ را مبتلا می‌سازد و در هر دو جنس‌ و همه‌ سنین‌ دیده‌ می‌شود ولی‌ در جنس‌ مؤنث‌ دوبرابر  بوده‌ و در سنین‌ 30-15 سال‌ شایع‌تر است‌. همچنین این بیماری می‌تواند گوش داخلی یا همان حلزون را هم درگیر کند.

 علایم‌ شایع‌ اتواسکلروز

کاهش‌ شنوایی‌ تدریجی‌ و پیشرونده‌ که معمولا از سن بلوغ شروع می‌شود. بیمار مشکل شنوایی ابتدا با صداهای آهسته و بتدریج با صداهای بلندتر را دارد. غالب این بیماران علاوه بر افت شنوایی دچار وزوز گوش می‌شوند .در این بیماران معمولا سابقه‌ای از چرک و عفونت گوش وجود ندارد.

 علل‌ اتواسکلروز

با توجه به تحقیقات صورت گرفته محققان به این نتیجه رسیده اند که این بیماری تا حد زیادی ارثی محسوب می شود.60% افراد مبتلا دارای‌ سابقه‌ خانوادگی‌ این‌ بیماری‌ هستند. در تعدادی از آنها هیچ علتی یافت نمی‌شود.

 عوامل تشدید کننده بیماری اتواسکلروز


· وجود سابقه‌ خانوادگی‌ در داشتن مشکل کاهش‌ شنوایی‌
·  نژاد سفیدپوست‌. حدود 10% افراد سفیدپوست‌ به‌ درجاتی‌ از اتواسکلروز مبتلا هستند.
·  بارداری‌ که‌ ممکن‌ است‌ تحریک‌کننده‌ آغاز بیماری‌ باشد.

 پیشگیری‌ اتواسکلروز

در حال‌ حاضر این‌ بیماری‌ قابل‌ پیشگیری‌ نیست‌.اما در صورت‌ وجود سابقه‌ خانوادگی‌ این‌ بیماری‌، قبل‌ از تشکیل‌ خانواده‌ مشاوره‌ ژنتیک الزامی‌ است‌.

 عواقب‌ مورد انتظار

در بیشتر موارد با جراحی‌، شنوایی‌ حداقل‌ به‌ طور نسبی‌ حفظ‌ می‌شود.

 عوارض‌ احتمالی‌

کری‌ کامل‌ در عرض‌ 15-10 سال‌ در صورت‌ عدم‌ درمان‌ هرچه‌ بیمار جوانتر باشد، سرعت‌ کاهش‌ شنوایی‌ بیشترخواهدبود.

 تشخیص:

تشخیص‌ بیماری‌ براساس‌ شرح حال و معاینه و آزمون‌های‌ شنوایی‌ نظیر اودیوگرام و آزمون‌ رینه‌ (بررسی‌ هدایت‌ استخوانی‌ صدا)‌ می‌باشد. کاهش شنوایی تدریجی بدون علت در یک فرد جوان که در معاینه پرده گوش سالم داشته و تست شنوایی‌اش نشان دهنده یک کاهش شنوایی انتقالی باشد اولین تشخیص اتواسکلروز است.
آزمایش شنوایی یا همان ادیوگرام نشان‌دهنده کاهش شنوایی انتقالیست. البته در افرادی که درگیری حلزون دارند کاهش شنوایی از نوع حسی عصبی هم دیده می‌شود.

درمان‌ اتواسکلروز
هدف از درمان این بیماری، بازگرداندن شنوایی طبیعی و در صورت امکان کاهش وزوز است. دو نوع درمان برای این بیماری وجود دارد:

 سمعک: استفاده از سمعک با توجه به اینکه در این بیماران تشخیص کلمات خوب است سمعک‌های پیشرفته دیجیتالی می‌توانند با افزایش شدت صدا شنوایی را بهتر کنند. اشکالات سمعکهای قدیمی مثل سوت زدن یا پیچیدن صدا هم در آنها کمتر است.

 جراحی: علیرغم سادگی و موثر بودن سمعک بسیاری از بیماران و بخصوص افراد جوان حاضر به استفاده از آن نیستند. راه دیگر جراحیست جراحی معمولا از طریق مجرای گوش انجام می‌شود وپس از کنار زدن پرده استخوانچه رکابی برداشته شده و بجای آن یک پروتز گذاشته می‌شود. جراحی حدودا یک ساعت طول کشیده و می‌تواند با و یا بدون بیهوشی باشد.

دارو: درمان دارویی نقش موثری در درمان این بیماری ندارد و تنها در دوره های فعال آن از داروی فلورید سدیم استفاده می‌شود.   


بیشتر

اوتیت مدیا

03 شهریور 1393
سمعک، قیمت سمعک، خرید سمعک، تست شنوایی

اوتیت مدیا (Otitis Media ) : التهاب گوش میانی

 

این بیماری بدنبال عفونت ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی بروز می كند ، عفونت ویروسی دستگاه تنفسی فوقانی باعث ایجاد اختلال عملكرد شیپور استاش می شود و بدین ترتیب عفونت از طریق شیپور استاش بطرف گوش میانی پیشرفت می كند و باعث ایجاد بیماری اوتیت مدیا می گردد .

كودكان تا سن ۷ سالگی ۹۳ درصد یك مورد یا بیشتر و ۳۹ درصد ۶ مورد یا بیشتر ابتلا به این بیماری را تجربه می كنند . تغذیه با شیر مادر و سیگار نكشیدن در منزل احتمال ابتلا به اوتیت مدیای حاد را تا حد زیادی كاهش می دهد .

علل عفونت حاد گوش میانی (اوتیت مدیا) چه می باشد ؟

انسداد شیپور استاش هنگام سرماخوردگی، آلرژی یا عفونت راه هوایی فوقانی و وجود باکتریها و ویروس ها، منجر به تجمع مایع (مجموع چرک و موکوس) درپشت پرده گوش می شود. این حالت را اتیت مدیای حاد می گویند.

تجمع چرک در گوش میانی با بالا بردن فشار، سبب درد گوش، تورم و قرمزی می شود. از آنجا که پرده گوش نمی تواند به درستی مرتعش شود، شما یا فرزندتان ممکن است دچار مشکلات شنوایی شوید. در برخی مواقع پرده گوش پاره می شود و چرک به خارج گوش تخلیه می شود. اما اغلب به دلیل شیپور استاش ملتهب و متورم، چرک و موکوس در گوش میانی باقی می ماند. این حالت را افیوژن گوش میانی یا اتیت میانی سروز می گویند. اغلب وقتی که عفونت حاد فروکش کرد، افیوژن می ماند و مزمن می شود و برای هفته ها، ماهها یا حتی سالها طول خواهد کشید. این حالت شخص را مستعد عودهای مکرر عفونت حاد می کند و ممکن است سبب اختلال در شنوائی شود. 

علائم عفونت حاد گوش میانی (اوتیت مدیا) چیست ؟

شیرخواران و کودکان نوپا عموما علائم زیر را دارا می باشند:

 • کشیدن یا خاراندن گوش به خصوص اگر همراه  موارد زیر باشد:
 • مشکلات شنوائی
 • گریه کردن، بی قراری
 • تب
 • استفراغ
 • ترشح گوش

دربچه های کوچک، نوجوانان و بالغین بدنبال موارد زیر باشید:

 • گوش درد
 • احساس پری یا فشار گوش
 • مشکلات شنوائی
 • سرگیجه، عدم تعادل
 • تهوع، استفراغ
 • ترشح گوش
 • تب

بیاد داشته باشید بدون درمان مناسب، آسیب ناشی از عفونت گوش می تواند سبب کاهش شنوائی مزمن یا دائمی شود.

 

درمان :

در بیشتر مواقع عفونت حاد گوش میانی (اوتیت مدیا) توسط درمان دارویی مناسب و درمان های سرپایی، کاملاً بهبود می یابد. گاهی درمان های  بیشتری ممکن است توسط پزشکتان توصیه گردد. یک نوع عمل جراحی به نام میرنگوتومی گاهی توسط پزشک معالج توصیه می گردد.  این عمل جراحی شامل یک شکاف کوچک در پرده گوش است تا تخلیه مایعات را تسریع کرده و درد را تسکین تا حدی کاهش دهد. شکاف در عرض چند روزبدون هیچ اثر (جوشگاه) خاصی یا آسیب دائمی بهبود می یابد. در واقع شکاف آنقدر سریع ترمیم می شود که اغلب قبل از اینکه عفونت و مایع از بین برود، بسته می شود. می توان یک لوله تهویه در شکاف قرار داد که از تجمع مایع جلوگیری کند و شنوائی را بهبود بخشد.

جراح، لوله تهویه ای (گرومت یا  VT) را برای فرزند شما انتخاب می کند که برای مدت زمانیکه برای بهبود عفونت گوش میانی و بازگشت عملکرد شیپور استاش به حالت طبیعی لازم است، درگوش باقی بماند. این مدت ممکن است چندین هفته یا ماه باشد. در طول این مدت شما باید از ورود آب به گوش اجتناب کنید چرا که ممکن است باعث عفونت گردد. در غیر این صورت، لوله مشکلی را ایجاد نکرده و سبب بهبود قابل توجه در شنوایی و کاهش تکرر عفونت های گوش خواهد شد.

 


بیشتر

کلئستاتوم

03 شهریور 1393
سمعک، قیمت سمعک، خرید سمعک، تست شنوایی

كلستئاتوم

كلستئاتوم چيست؟ 

كلستئاتوم رشد پوست در محل نابجا يعني گوش مياني (پشت پرده گوش) است. كلستئاتوم معمولاً به دنبال عفونت هاي مكررگوش ایجاد مي شود كه سبب رشد به سمت داخل پوست پرده گوش  مي گردد. كلستئاتوم در اکثر مواقع به شكل يك كيست يا كيسه اي است كه لايه هايي از پوست قديمي را كه در قسمت داخلي گوش توليد مي شود، به بيرون مي ريزد. در طول زمان، توده كلستئاتوم مي تواند بزرگ شود و استخوانچه هاي گوش مياني را تخريب كند. كاهش شنوائي، سرگيجه و فلج عضلات صورت مي توانند در اثر رشد ممتد كلستئاتوم ايجاد شوند.

علل كلستئاتوم:

كلستئاتوم اغلب به دليل عملكرد بد شيپور استاش و همچنين عفونت گوش مياني ايجاد مي شود. شيپور استاش تعادل فشارهوا را بین گوش مياني و محیط برقرار می کند. هنگاميكه شيپور استاش بد كار مي كند، (احتمالاً به دلیل آلرژي، سرماخوردگي يا سينوزيت) هواي گوش مياني توسط بدن جذب مي شود و يك خلاء نسبي درگوش ايجاد مي شود. فشا رناشي از خلاء ساك يا كيسه را (بخصوص در نواحي كه پرده بدليل عفونت قبلي ضعيف شده است) به داخل مي كشد اين ساك اغلب تبديل به كلستئاتوم مي شود.

كلستئاتوم مادرزادي نوعی نادر از کلستئاتوم است که از زمان تولد وجود دارد و مي تواند در گوش مياني یا استخوانهاي قائده جمجمه و اطراف گوش رخ دهد.کلستئاتوم مادرزادی از ورای پرده دیده می شود

علائم كلستئاتوم

در ابتدا امکان دارد گوش ترشح داشته باشد كه گاهي اوقات بدبو است. همينطور كه كيسه يا ساك كلستئاتوم بزرگتر مي شود احساس پري يا فشار در گوش ايجاد مي كند و همزمان كاهش شنوائي نيز ايجاد مي شود. درد پشت گوش بخصوص درشب، ممكن است ناراحتي شديدي براي بيمار ايجاد كند. سر گيجه يا ضعف عضلاني درهمان سمت صورت ممكن است رخ دهد. همراهی يك يا چند نشانه فوق دلايل خوبي براي بررسي بیشتر هستند.

آيا كلستئاتوم خطر ناك است؟

كلستئاتوم گوش مي تواند خطرناك باشد و هيچ وقت نبايد ناديده گرفته شود. خوردگي استخواني مي تواند سبب گسترش عفونت به نواحي اطراف (مانند گوش داخلي و مغز) شود. اگر درمان  به موقع صورت نگیرد، ناشنوایی، آبسه مغزي، مننژيت و به ندرت مرگ ممكن است اتفاق افتد.

 

درمان كلستئاتوم

معاينه باليني توسط جراح گوش و حلق و بيني مي تواند وجود كلستئاتوم را تاييد كند. درمان ابتدایی شامل تميز كردن گوش، آنتي بيوتيك و قطره هاي موضعی گوش است. هدف درمان اولیه قطع ترشح گوش و كنترل عفونت است. وسعت و محدوده رشدي كلستئاتوم نيز بايد بررسي شوند.

كلستئاتوم هاي بزرگ عارضه دار، معمولاً نياز فوری به جراحي دارند تا بيمار از عوارض جدي محافظت شود. تست هاي شنوائي و تعادل، گرافي و سی تی اسكن ماستوئيد (استخوان جمجمه نزديك گوش) و گوش میانی ممكن است لازم باشند. اين تست ها جهت تعيين ميزان شنوائي باقيمانده براي بيمار و وسعت تخريبي كه كلستئاتوم ايجاد كرده است، انجام مي شوند.

جراحي در اغلب موارد تحت بيهوشي عمومي انجام مي شود. هدف اوليه جراحي از بين بردن كلستئاتوم و عفونت و هدف دوم بازسازی و پیوند پرده گوش است. حفظ شنوائي يا برقراري شنوائي مجدد براي بيمار، هدف سوم جراحي است که گاهی در جراحی اولیه تامین می شود و گاهی در جراحی دوم که با تاخیر انجام می شود صورت می گیرد.

در موارد تخريب شديد گوش، بازسازي ممكن است مقدور نباشد. ترميم عصب 7 يا به ندرت ممكن است احتياج شود. بازسازي گوش مياني گاهی در يك جراحي ممكن نيست و بنابراين عمل دوم 6 تا 12 ماه بعد ممكن است انجام شود. عمل دوم با هدف برقراري شنوائي و همزمان مشاهده مجدد گوش مياني و ماستوئيد از نظر كلستئاتوم باقيمانده انجام مي شود.

پذيرش در بيمارستان معمولاً در صبح روز عمل انجام مي شود و اگر عمل صبح زود انجام شود ترخيص نيز همان روز ممکن خواهد بود. براي بعضي بيماران گذراندن يك شب در بيمارستان  ممکن است لازم شود. در موارد نادر (عفونت عارضه دار) بستري طولاني نياز خواهد بود. مدت زمان استراحت از كار، يك تا دو هفته مي باشد.

ويزيت هاي پيگيري در مطب بعد از جراحي مهم و ضروری است، چرا كه كلستئاتوم گهگاه عود مي كند. در موارديكه يك حفره بزرگ  در ماستوئيد ايجاد شده است، هرچند ماه ويزيت در مطب جهت تميز كردن حفره و پيشگيري از عفونت لازم خواهد بود. برای بعضي از بيماران معاينات دوره اي گوش تا آخر عمر ضروري است.

خلاصه

كلستئاتوم يك موقعيت جدي ولي قابل درمان گوش است كه تنها با معاينه طبي تشخيص داده می شود. ترشح و احساس فشار گوش، كاهش شنوائي، سرگيجه يا ضعف عضلات صورت یا درد مداوم، علایم هشدار دهنده ای است که نیاز به بررسي توسط جراح گوش و حلق و بيني دارد. 


بیشتر

پارگی پرده گوش

03 شهریور 1393
سمعک، قیمت سمعک، خرید سمعک، تست شنوایی

 

پارگی پرده گوش

 

پارگی پرده گوش باعث ناشنوایی افراد نمی شود

پرده گوش قسمتی از ساختار شنوایی ما محسوب می شود که گوش خارجی را از گوش میانی جدا می‌کند. این پرده در اصل بافت شفافی است که امکان حرکت دارد و می‌تواند صدا را تقویت کند و به گوش داخلی برساند تا بتوانیم آن را بشنویم.

بسایری از افراد تصور می کنند که اگر پرده گوششان آسیب ببیند، کاملا ناشنوا خواهند شد در حالی این پرده فقط 30 درصد در شنوایی ما موثر است و اهمیت آن در قدرت شنیدن نیست، چون ناشنوایی در اثر تخریب عصبی اتفاق می افتد نه پاره شدن پرده گوش!

پرده گوش مانع عفونت می شود

پرده گوش در اصل نقش شگرفی در سطح شنیداری فرد ندارد اما نقش های مهم دیگری را به عهده دارد. وجود پرده گوش برای جلوگیری از ابتلا به عفونت های گوش میانی که می تواند صدمه های مهمی به گوش بزند، اهمیت زیادی دارد؛ به این معنی که اگر کسی استخوانچه های گوش خود را از دست بدهد، 80 درصد در کاهش شنوایی او تاثیر دارد، ولی اگر عفونت به گوش داخلی و میانی برسد، احتمال این که شنوایی صددرصد از بین برود،بسیار زیاد است.

باید از پرده گوش محافظت کرد

به دلیل نقش مهمی که پرده گوش در پیشگیری از ابتلای این عضو به عفونت دارد، باید به خوبی از آن محافظت نمود.اگر پرده گوش دچار آسیب شود، باید حتما آن را ترمیم کنیم.

البته ترمیم پرده گوش به معنی دوختنآن نمی باشد، بلکه متخصص گوش و حلق و بینی داربست مطمئنی زیرش می زند و اجازه می دهد این پرده روی آن ترمیم شود.

عوامل بیرونی ای که پرده گوش را از بین می برند

مهم ترین عامل در پارگی پرده گوش، ضربه های ناشی از تصادف یا برخورد با گوش است. این برخورد با پرده گوش می تواند مستقیم مثلا با فرو بردن جسم خارجی ای مثل سنجاق سر، خودکار یا حتی گوش پاک کن به داخل گوش و یک حرکت ناگهانی باشد.

گاهی این آسیب ناشی از کار و آسیب بیرونی است که در جوشکار ها، غواص ها، چترباز ها و... اتفاق می افتد؛زیرا در زمان انجام چنین کارهایی، فشاری از بیرون وارد گوش می شود که پرده آن را دچار آسیب می کند. حتی در نزاع های خیابانی، خوردن سیلی یا مشت به گوش و تصادف با اتومبیل، هر نوع ضربه به سر، سقوط از ارتفاع و حضور در مکانی که در آنجا انفجاری صورت گیرد به عنوان مثال در جنگ ها، می تواند باعث از بین رفتن پرده گوش شود.

انفجارهای صورت گرفته در چهارشنبه سوری هم می تواند علاوه بر خطرهای دیگری که دارد، باعث پاره شدن پرده گوش شود. اگر شستشوی گوش هم به وسیله فرد ناواردی انجام شود یا آب با فشار داخل گوش شود، می تواند باعث از دست رفتن این عضو شود.

عوامل درونی آسیب زننده به پرده گوش

مهم ترین عاملی که می تواند باعث آسیب پرده گوش شود، عفونت هاست و در کسی که از کودکی در معرض عفونت های گوش است، این اتفاق شایع است.

 عفونت های گوش دو علت دارد؛ یا ناشی از التهاب مخاطی گوش میانی است یا اختلال هایی که در شیپوراستاش ممکن است، وجود داشته باشد.

شیپوراستاش مجرایی است که حلق را به گوش متصل می کند و باعث تنظیم فشار داخل گوش خواهد شد، حالا اگر شیپوراستاش بسته شود، به اختلال شنوایی، افزایش فشار و درنهایت پارگی پرده گوش منجر خواهد شد؛ یعنی اول التهاب ایجاد می شود، بعد عفونت بروز می کند و عفونت هم التهاب و آسیب پرده گوش را به دنبال خواهد داشت.تا زمانی که عفونت وجود داشته باشد، متاسفانه ترمیم پرده گوش امکان پذیر نیست به همین دلیل قبل از جراحی، باید التهاب و عفونت گوش حتما برطرف شود. پاره شدن پرده گوش در کودکان نیز بیشتر ناشی از عفونت ها و در سنین بالاتر به دنبال تروما و ضربه ها ایجاد خواهد شد.

نشانه های پارگی پرده گوش چیست؟

 نشانه پارگی پرده گوش که بیمار متوجه آن می شود، می تواند افت شنوایی، حس صدایی مثل حرکت باد در گوش، درد، خونریزی و ترشح از گوش باشد و اگر در اثر ضربه این اتفاق افتاده باشد، بیمار دچار سرگیجه نیز خواهد شد. اکثر افرادی که دچار این مشکل می شوند، ناگهان احساس می کنند گوششان کیپ شده و نمی توانند صداها را به درستی بشنوند.

درمان پارگی پرده گوش چیست؟

در صورتی که فردی یکی از علائم فوق را دارا باشد، داشت باید حتما به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نماید تا معاینه های لازم انجام گیرد. اگر مشکل واقعا آسیب پرده گوش باشد، متخصص، ابتدا اندازه سوراخی که ایجاد شده بررسی خواهد کرد؛ زیرا در درمان بسیار تعیین کننده است. اگر سوراخ پرده گوش کوچک باشد، معمولا خودبه خود ترمیم خواهد شد؛ البته به شرط این که عفونت وجود نداشته باشد.اگر اندازه سوراخ پرده گوش بیشتر از یک چهارم سطح پرده را شامل شود، معمولا به درمان با روش جراحی توصیه می گردد، اما ذکر این نکته نیز ضروریست که پرده گوش ترمیم شده همیشه نازک تر از پرده گوش اولیه است. علت این اتفاق، این است که پرده گوش سه لایه دارد، ولی پس از این که آسیب می بیند، فقط دو لایه آن ترمیم می شود و به همین دلیل صدمه پذیرتر هم می شود. به همین دلیل افرادی که دچار از بین رفتن پرده گوش شده اند، باید بیشتر مراقب گوش خود باشند. 


بیشتر

اوتیت خارجی

03 شهریور 1393
سمعک، قیمت سمعک، خرید سمعک، تست شنوایی

اوتيت خارجي

التهاب مجرای خارجی گوش، اوتیت خارجی یا اوتیت اکسترنال یا گوش شناگران،نام دارد. این التهاب می تواند به تنهایی و به دلیل یک التهاب و اگزمای پوستی باشد اما در اکثر مواقع  با یک عفونت باکتریایی و یا قارچی همراه است.

علائم اوتیت خارجی:

در این مواقع گوش نسبت به لمس خیلی حساس می شود و گاهی امکان دارد تورم زیاد یا ترشحاتی نیز به همراه داشته باشد. موارد حاد اکثرا عفونی هستند در حالیکه موارد مزمن معمولا التهابی غیر عفونی و یا قارچی می باشند.

درمان اوتیت خارجی:

درمان اوتیت خارجي در درجه اول تمیز و خشک نگه داشتن مجرا و در قدم بعدی درمانهای دارویی شامل آنتی بیوتیکها (در موارد عفونی باکتریایی) یا ضد قارچها (در موراد مشکوک به قارچ)  بعلاوه درمانهای تسکینی (برای فرونشاندن التهاب) است.

 


بیشتر

آشنایی با ساختار گوش انسان

03 خرداد 1393
سمعک، قیمت سمعک، خرید سمعک، تست شنوایی

گوش يك عضو پيچيده و حساس است كه قسمت اعظم ساختمان آن در داخل سر قرار دارد. در اين قسمت مختصراً بخش هاي مربوط به سيستم شنوايي را بررسي مي كنيم.

 

 


بیشتر

كم شنوايي و انواع آن

03 خرداد 1393
سمعک، قیمت سمعک، خرید سمعک، تست شنوایی

كم شنوايي(Hearing Loss) يا آسيب شنوايي مشكل در عملكرد يك يا هر دو گوش است. ممكن است از واژه هايي چون ناشنوا يا سخت شنوا نيز استفاده شود.... 


بیشتر

درجات مختلف كم شنوايي

03 خرداد 1393
سمعک، قیمت سمعک، خرید سمعک، تست شنوایی

شنوايي نرمال - Normal Hearing

 آستانه شنوايي تا 15 دسيبل HL طبيعي تلقي مي شود...


بیشتر

عوامل بروز كم شنوايي

03 خرداد 1393
سمعک، قیمت سمعک، خرید سمعک، تست شنوایی

 

عوامل و بيماري هاي بسياري باعث بروز کم شنوایی در افراد می شوند كه از مهم ترین آن ها می توان موارد زیر را نام برد:

عوامل مادرزادي و ژنتيك ، کهولت سن ، قرار گيري در معرض صداهاي بلند ،....

 


بیشتر

علائم افت شنوايي

03 خرداد 1393
سمعک، قیمت سمعک، خرید سمعک، تست شنوایی

آيا گفتار اطرافيان را مي شنويد اما در درك كلمات دچار مشكل هستيد؟


بیشتر

اديوگرام چيست؟

03 خرداد 1393
سمعک، قیمت سمعک، خرید سمعک، تست شنوایی

نتايج حاصل از ارزيابي شنوايي ( اديومتري )‌به صورت اديوگرام (Audiogram)  رسم و گزارش مي شود....


بیشتر

نحوه دريافت سمعک

03 خرداد 1393
سمعک، قیمت سمعک، خرید سمعک، تست شنوایی

چنانچه شما احساس كم شنوایی می کنید و نیاز به سمعک دارید، لازم است به متخصص گوش و حلق و بيني مراجعه نموده...

 


بیشتر