قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک دیجیتال

استفاده از سمعک نقص شناختی را کاهش میدهد

استفاده از سمعک نقص شناختی را کاهش میدهد

استفاده از سمعک نقص شناختی را کاهش میدهد

 

 

برای چندین سال محققین به دنبال رابطه بین شنوایی و سلامت مغزی بودند. حال امروزه به این نتیجه رسیده اند که سمعک میتواند بر روی شرایط درکی و شناختی فرد تاثیر بگذارد . امروزه تعریف کاملی از ارتباط بین شنوایی و مغز تعریف شده است.

 

مغز نیز پیر میشود!!

 

مطالعاتی انجام شده است که تاثیر افزایش سن را بر روی کم شنوایی و مغز نشان می دهد. برای مثال در یک مطالعه که بر روی 3670 فرد مسن 65 ساله انجام شده و نتایج جالبی منتشر شده است، افراد مسن که از سمعک استفاده میکنند نسبت به افراد با شنوایی طبیعی بیشتر در خطر زوال درکی و شناختی قرار دارند. در مقابل در یک مطالعه دیگر که 25 سال به طول انجامید، دیده شد که افراد استفاده کننده از سمعک نسبت به افرادی که همین مقدار افت شنوایی را دارند ولی سمعک دریافت نکرده اند کمتر و دیرتر دچار نقص شناختی و زوال عقل میشوند.

درمان زودهنگام برای افت شنوایی بسیار مهم است:

 

در یک مطالعه بسیار معتبر توسط پروفسورAMIVA که مقاله خود را فقط در ژورنال علمی شنوایی آمریکا ثبت کرده است عنوان شده است که استفاده زودهنگام از سمعک به دنبال کم شنوایی بسیار مهم است و میتواند سرعت نقص شناختی و زوال عقلی را به طور موثری تحت تاثیر قرار دهد. لذا پروفور AMIVA میگوید "شما با مغزتان میشنوید نه با گوشهایتان". اگر کم شنوایی دارید در استفاده از سمعکتردید نکنید و به فکر راه حل زودهنگام باشید.

مغز شما منحصر به فرد است. درواقع مغز هر فرد مثل اثرانگشت وی از بقیه متفاوت است. شما درک متفاوتی از یک صدا نسبت به فرد دیگری دارید و این نشاندهنده شنیدن و درک کردن توسط مغز می باشد. مغز از ورودی شنوایی استفاده میکند تا نسبت به محیط اطراف آگاه باشد، گفتار را بشنود و ارتباط را ممکن سازد. بدون درک ذهنی و فرایند مغزی شنیدن, درواقع شنیدن معنایی ندارد. هرچه دو گوش باهم هماهنگ باشند و گفتار و سیگنال هدف نسبت به نویز اطراف بهتر و بیشتر باشد باعث میشود تا فرد بهتر بشنود و شرایط عملکرد مناسبی را برای مغز ایجاد کند و این چیزی است کهسمعک های رده بالا و پیشرفته برایتان به ارمغان میاورد. اگر به فکر اسفتاده ازسمعک هستید لازم است که به شنوایی دو گوشی و تکنولوژی بالای سمعک دقت کنید.

 

مزیت سمعک:

 

درباره تاثیر سمعک بر روی عملکرد مغزی هرچه بگوییم کافی نیست. تحقیقات نشان داده است که حتی اولین رده های سمعک ها تا حدی بر روی بهبود عملکرد مغز و جلوگیری از دمانس و زوال عقلی تاثیر دارد. وقتی ورودی شنوایی به مغز کم باشد, نواحی از مغز که به کار شنیدن و درک کردن میپردازند ضعیف شده و دچار آتروفی میگردند و بدنبال آن درک گفتار کم میشود. دراین شرایط است که بخشها و مناطق خاصی از مغز که وظایف متفاوتی برعهده دارند بر روی درک شنوایی تاثیر میگذارند یا به گونه ای کار آن را انجام میدهند. حال اگر این مناطق مغزی مربوط به اعمال مشخص دیگر مثل فکر کردن و یا تجزیه و تحلیل باشند باعث میشود تا اختلال در این کارها و اعمال رخ دهد.

با گذشت زمان و افزایش سن یک نوع کم شنوایی بوجود می آید که آن را پیرگوشی می نامیم . این افراد باید از سمعک استفاده کنند تا سرعت پیشرفت زوال عقلی کمتر شود .

درواقع چندین سال بود که دانشمندان تصور میکردند که دلیل زوال عقلی و کاهش درک شناختی در افراد کم شنوا این است که این افراد در اجتماع به انزوا کشیده میشوند ولی امروزه مشخص شده است که فاکتورهای دیگری نیز وجود دارد مثل دلایل زیست شناختی .

محقق ارشد مرکز تحقیقات شنوایی آمریکا میگوید: " ما ثابت کرده ایم که کم شنوایی باعث زوال عقلی و کاهش درک شناختی میشود و یا حداقل سرعت این فرایند را بیشتر میکند. " سمعک یک تکنولوژی بسیار کارآمد است که میتواند این مشکل را تا حد زیادی حل کند. علاوه بر این سمعک باعث برگردانده شدن فرد به زندگی عادی خود و جامعه میشود و فرد را در شرایطی قرار میدهد که بیشتر بتواند از مغز خود در جهت برقراری ارتباط استفاده کند.

یافته ها نشان میدهد که سلامت مغز بسیار مهم است.

 

این ایده که سلامت مغز بسیار مهم است, امروزه پرطرفدارترین نظریه است که میتوان بر روی آن تکیه کرد و این مسئله بسیار در افراد مسن حیاتی است. برای جلوگیری از دمانس و زوال عقلی و آلزایمر پیشنهاد میکنند که از بازی های فکری مثل سودوکو استفاده شود. البته دانشمندان میگویند که اگر میخواهید دچار کاهش نقص شناختی نشوید سعی کنید از لحاظ اجتماعی فعال باشید و خود را در ارتباط با دیگران قرار دهید. اگر فردی دچار نقص شنوایی باشد برای اینکار باید از سمعک اسفاده کند و ورودی شنیداری خود را تقویت کند.

مطالعات نشان میدهد که باید دیدگاه مردم نسبت به سمعک علاوه بر جبران نقص شنوایی به گونه ای به همراه تقویت و کاهش نقص شناختی نیز باشد و محققین میگویند که باور ما بر این است که سمعک میتواند علاوه بر سلامت شنوایی، سلامت مغزی را نیز به همراه داشته باشد.