قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک دیجیتال

رفع مشکلات رایج سمعک

رفع مشکلات رایج سمعک

سمعک رایج ترین راه حل برای افت شنوایی است. میلیون ها نفر از مدل های مختلف آن شامل سمعک های ظریف پشت گوشی، سمعک های نامرئی داخل گوشی و انواع سمعک های دیجیتال که متناسب با افت شنوایی افراد تجویز و تنظیم می شوند، استفاده می کنند.
اگر شما یکی از ان میلیون ها نفر هستید که به سمعک برای برقراری ارتباطاتتان اعتماد کرده اید حتما می دانید که در صورت بروز مشکل تشخیص به موقع و حل مشکل چقدر اهمیت دارد .
در ادامه  4مورد از مشکلات رایج استفاده کنندگان سمعک و راه حل های ابتدایی برای حل آنها را به صورت لیست در اختیار شما میگذاریم . لازم به ذکر است که اگر قادر به رفع مسئله پیش آمده نیستید، بهتر است به یک متخصص شنوایی شناس مراجعه کنید و از وی برای رفع مشکل یا تعمیر سمعک تان کمک بگیرید.
 
صدایسمعک قطع شده
_سمعک تان را بررسی کنید. اگر جرم گوش باعث بسته شدن مجرای خروجی صدا یا میکروفون شده بود به آرامی و با دقت آن را تمیز کنید.
_مطمئن شوید که سمعک تان روشن است . سمعک ها معمولا با بستن درب باتری روشن می شوند. اگر در باتری به راحتی بسته نمی شود، شاید باتری را برعکس قرار داه باشید. باتری را بیرون بیاورید و در خلاف جهت قرار دهید اگر صحیح قرار گرفت احتمالا درب باتری سمعک به راحتی بسته می شود .
_صدای سمعک را بلند کنید . اگر سمعک شما ولوم کنترل دستی دارد، مطمئن شوید که صدای سمعک بسته نباشد .
_برنامه و حافظه سمعک را تغییر دهید . اگر سمعک تان دکمه ای برای تغییر برنامه دارد، آن دکمه را فشار دهید و صدای سمعک را گوش دهید تا اگر تغییری ایجاد می کند، متوجه شوید.
_باتری را عوض کنید . اگر تستر باتری سمعک دارید، ولتاژ باتری سمعک تان را بررسی کنید تا مطمئن شوید که باتری خالی شده و آن را با باتری جدید تعویض کنید.
_توجه کنید که احتمال دارد سمعک تان آسیب دیده باشد. با متخصص شنوایی شناسیتان تماس بگیرید و یک قرار ملاقات برای حل مشکل سمعک و تعمیر آن تنظیم کنید.
 
صدایسمعک به اندازه کافی بلند نیست
_سمعک را بررسی کنید که جرم نگرفته باشد یا مجرای خروجی صدا و یا میکروفن بسته نشده باشد. اگر از سمعک ی با تیوب و قالب استفاده میکنید بررسی کنید که تیوب سمعک دچار پارگی یا ترک نشده باشد. مطمئن شوید که چیزی درون تیوبسمعک گیر نکرده باشد و یا داخل تیوب سمعک رطوبت وجود نداشته باشد.
_ با متخصص شنوایی شناس خود در صورت نیاز به تعویض تیوب تماس بگیرید.
_ ولوم را بیشتر کنید . اگر ولوم کنترل دستی دارید مطمئن شوید که در طول روز روی کمترین ولوم صدای سمعک نبوده باشد.
_در صورت داشتن دکمه تغییر برنامه، برنامه را تغییر دهید. چرا که امکان دارد برنامه را اتفاقی تغییر داده باشید و این موضوع موجب کاهش صدای سمعکشده باشد.
_در نظر داشته باشید که ممکن است شنوایی تان تغییر کرده باشد . که در این صورت باید به متخصص شنوایی شناس برای ارزیابی مجدد شنوایی تان مراجعه کنید. ایشان قادر خواهد بود که سمعک تان را متناسب با نیاز شنیداری شما تنظیم نماید.
 
 
صدایسمعک خش خش دارد
_ باتری سمعک را بررسی کنید که سولفاته نشده باشد . اگر اینطور بود باتری را عوض کنید.
_ اطراف باتری را بررسی کنید. دقت کنید که یک تکه فلز در قسمت در باتری به باتری متصل می شود. بررسی کنید که آن فلز سولفاته نشده باشد. اگر اینطور بود چند بار در باتری را باز و بسته کنید تا سولفاته درب باتری بر طرف شده و تمیز شود. سپس داخل سمعک باتری بگذارید و ببینید که صدای سمعک بهتر شد یا نه. ادیولوژیستنیز می تواند اینکار را برایتان انجام دهد .
اگر درب باتری به سختی باز می شود یا روی سطح باتری خراش می بینید، مشکل سولفاته شدن درب باتری می باشد.
_برنامه های مختلف را امتحان کنید . امکان دارد اتفاقی برنامه سمعک را به برنامه مخصوص تلفن تغییر داده باشید.
_احتمال آسیب دیدن سمعک را نیز در نظر بگیرید و با مرکز شنوایی تان تماس بگیرید.
 
 
سمعکسوت می کشد
اگر سمعک هنگامی که در گوشتان قرار دارد سوت می زند، سمعکرا در بیاورید و سعی کنید دوباره در گوش قرار دهید احتمال دارد به خوبی در جای خودش قرار نگرفته باشد .
_صدای سمعک را کم کنید.  در صورتی که سمعک به خوبی در گوشتان قرار گرفته باشد و با کم کردن صدای سمعک سوت آن قطع شود احتمال دارد به دلیل نامناسب بودن قالب سمعک مقدار زیادی صدا از اطراف قالب خارج شده باشد که این امر عامل ایجادسمعک بوده باشد.
در بعضی موارد ممکن است نیاز به تنظیم مجدد از طرفادیولوژیست باشد.
_اگر احتمال می دهید قالب سمعک با جرم بسته شده باشد، برای تمیز کردن گوشتان به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید. این نوع مسدود شدن گوش توسط جرم ممکن است باعث ایجاد صدای صوت سمعک شود. برای اطمینان از اینکه جرم گوش عامل ایجادکننده سوت سمعک بوده یا خیر صدای سمعک را از حالت طبیعی بیشتر کنید در این حالت شما به دلیل بلندتر شدن صدا  آن را خواهید شنید اما سوت سمعک را هم بلندتر خواهید شنید.
 باید دانست که هرگونه انسداد در کانال گوش باعث تراوش صدا به خارج شده که آن را به صورت سوت خواهید شنید.
 
اگر از تلاش برای حل مشکل خسته شده اید و هنوز سمعک تان مشکل دارد به متخصص شنوایی شناس مراجعه کنید.
ایشان ممکن است که بتواند مشکل سمعک تان را در کلینیک شخصی شان در همان روز حل کند. یا در صورتی که یک یا هر دو سمعک تان نیاز به تنظیمات کارخانه ای داشته باشد ادیولوژیست سمعک را جهت تعمیر به نمایندگی کمپانی ارجاع خواهد داد.
به یاد داشته باشید که حل مشکلات  ممکن است از چند ساعت تا چند روز طول بکشد. در این رابطه حتما با متخصص شنوایی شناس خود در ارتباط باشید.