قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک دیجیتال

مزیت استفاده از سمعک در کودکان مبتلا به افت شنوایی چیست؟؟

مزیت استفاده از سمعک در کودکان مبتلا به افت شنوایی چیست؟؟

محققین دانشگاه lowa  اعتقاد دارند که سمعک برای کودک کم شنوا بسیار مهم است و موفقیت زندگی او به استفاده از این وسیله تا حد زیادی وابسته است.
طبق مطالعه ای تحت عنوان "بازده سمعک برای کودکان" به مزیت استفاده کودک کم شنوا از سمعک پرداخته شد و نتایج این مطالعه در اکتبر سال 2015 در مجله معتبر انجمن شنوایی آمریکا ثبت گردید.
با توجه به این مطالعات سالانه از هر هزار کودک 2 تا 3 کودک با نقص شنوایی در یک یا دو گوش به دنیا می آیند که با تشخیص به موقع و زودهنگام این کودکان و درمان و توانبخشی این افراد میتوان زندگی اجتماعی را برای این کودکان بصورت مناسب تر ی رقم زد. طبق گفته موسسه ملی ناشنوایی آمریکا اگر مداخله زود هنگام در مواجه با کودک کم شنوا در دستور کار قرار نگیرد این کودک از لحاظ گفتار، زبان، پیشرفت تحصیلی و موقعیت اجتماعی در آینده با مشکل مواجه خواهد شد.
در مطالعه ای دیگر نیز این نتایج دیده شده بود و نتایج نشان میداد که اگر مداخله زودهنگام صورت نگیرد کودک با مشکل مواجه خواهد شد. در اصل همه دانشمندان با تشخیص و مداخله زودهنگام موافق هستند اما در اینکه درمان و کمک به کودک با چه وسیله ای انجام شود هنوز اختلاف نظرات جزئی وجود دارد.
مطالعه انجام شده توسط دانشگاه lowa به تمامی شرایط توانبخشی کودک از لحاظ زبان اجتماعی و عاطفی-روانی پرداخته است و طبق انتشارات این دانشگاه اولین و مهمترین تاثیر کم شنوایی درمان نشده در زندگی کودک تاخیر در رشد زبان و گفتار است به عبارتی کودک دیر شروع به سخن گفتن واقعی میکند.
 
در این مطالعه که 4 سال طول کشید 317 کودک دچار نقص شنوایی که محدوده سنی آنها از 6ماه تا 7 سال بود مورد بررسی قرار گرفتند و برای مقایسه نتایج یک گروه 117 نفره از کودکانی که نقص شنوایی نداشتند گرداوری شد.طبق گفته این داشنمدان سمعک تنها راه حل برای این کودکان است ولی این پایان ماجرا نیست زیرا هرچه سمعک به خوبی تنظیم شود و در گوش کودک قرار گیرد نتایج مناسب تر و بهتری خواهد داشت لذا یک کودک کم شنوا علاوه بر سمعک به یک متخصص خوب نیز نیاز دارد. برای مثال در مطالعه ای که انجام شده است دیده شد که اگر سمعک بطور مناسب تنظیم و تجویز نگردد 35 درصد کودکان از لحاظ پیشرفت تحصیلی دچار مشکل خواهند شد . این درحالی است که کودکان کم شنوای دیگر که سمعک مناسبی را با تنظیم مناسب دریافت کرده بودند به مراتب عملکرد بهتری داشتند.
طبق گفته محققین هرچه کودک زودتر وارد پروسه درمانی شود و سمعک را دریافت کند نتیجه بهتری خواهد گرفت تا اینکه صبر کند و در آینده تصمیم گیری کند. با این وجود باز جمله معروف "دیر رسیدن بهتر از هرگز نرسیدن است" را از یاد نبرید زیرا هیچ سنی برای دریافت سمعک و شروع پروسه توانبخشی دیر نیست.
گفته شده است که غربالگری شنوایی کودکان یک ابزار مناسب و مهم در تشخیص زودهنگام کم شنوایی است و میتواند در پروسه مداخله به موقع نقش مهمی داشته باشد. امروزه در اکثر ایالت های امریکا غربالگری در چندین رده سنی در دستور کار قرار گرفته است و به مسئله تشخیص زودهنگام و مداخله به موقع اهمیت بیشتری داده اند.
ماری مولر بنیانگذار موسسه ناشنوایی و مدرسه کودکان سخت شنوا در آمریکا میگوید: "خوب شنیدن,گفتار و زبان خوب,ارتباط اجتماعی و زندگی موفق را تضمین میکند".