قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک دیجیتال

تومور نوروم آکوستیک چیست؟

تومور نوروم آکوستیک چیست؟

 
نوروم های آکوستیک تومورهای نادر و خوش خیم مغزی هستند که روی عصب هشتم مغزی که به عصب دهلیزی - حلزونی معروف است، ایجاد می شوند.
این عصب از گوش داخلی شما به مغز منتهی می شود و مسئول انتقال امواج شنوایی و تعادل است. خوش خیم بودن تومور به این معنی است که به سایر اندام ها گسترش نمی یابد.
 
بر اساس گزارش انجمن ملی بیماری های کمیاب، این تومورها با رشد آهسته در یکی از هر 100000 نفری که بین 30 تا 60 سال سن دارند، رخ می دهد و شیوع آن در زنان بیشتر از مردان است.
هر سال تقریباً 2500 مورد جدید تشخیص داده می شود. گاهی اوقات به آنها شوانوم دهلیزی نیز گفته می شود.
 

چه چیزی باعث ایجاد نوروم آکوستیک می شود؟
 
متخصصان پزشکی مطمئن نیستند که چه چیزی باعث ایجاد نورومای آکوستیک می شود. بیشتر این تومورها به صورت خود به خود و بدون هیچ گونه عارضه ی قلبی و یا استعداد ژنتیکی ظاهر می شوند.
با این حال، در برخی موارد یک اختلال ژنتیکی به نام نوروفیبروماتوز می توانند باعث رشد تومورها بر روی اعصاب شوند.
 
سایر عوامل تاثرگذار عبارتند از: قرار گرفتن در معرض صدای بلند، قرار گرفتن در معرض پرتوهای کم دوز رادیو اکتیو در دوران کودکی و سابقه ی وجود تومورهای خوش خیم در غدد پاراتیروئید در گردن.
 
 

نوروم آکوستیک چه تاثیری بر وضعیت شنوایی می گذارد؟
 
به طور کلی، نوروم آکوستیک باعث افت شنوایی یک طرفه می شود، به این معنی که افت شنوایی فقط در یک گوش است.
 این شرایط باعث بروز مشکلات شنوایی منحصربه‌ فردی می‌شود، زیرا سیستم شنوایی انسان به گونه ای است که برای درک بهتر اصوات، باید صدا از دو گوش شنیده شود و در شرایطی که یکی از گوش ها افت شنوایی دارد گفتار با کیفیت پایین تری درک می شود و در اصطلاح  خفه تر به نظر می رسد.
همچنین فرد ممکن است در محیط های شلوغ و پر سر و صدا به خوبی گفتار را درک نکند.
بعد از انجام آزمایشات لازم و تشخیص افت شنوایی، در این شرایط استفاده از سمعک هوشمند بسیار به فرد کم شنوا کمک میکند.
سمعک های جدید دارای سیستم کاهش نویز هستند که برای شنیدن اصوات گفتاری در محیط های شلوغ و پر سروصدا بسیار مفید هستند.
 
در این نوع افت شنوایی بیشتر مناطقی درگیر می شوند که مربوط به درک اصوات با فرکانس بالا هستند به همین دلیل فرد مبتلا به افت شنوایی در فرکانس های بالا می شود.
 با توجه به اندازه و محل تومور، میزان افت شنوایی ممکن است از خفیف تا شدید متغیر باشد همچنین می تواند باعث وزوز گوش شود.
 
 

 

 


آیا علائم دیگری به جز افت شنوایی وجود دارد؟
 
در ابتدا، ممکن است هیچ علامتی وجود نداشته باشد، یا ممکن است آنقدر خفیف باشند که متوجه آنها نشوید. هنگامی که یک نوروم آکوستیک رشد می کند و به اعصاب جمجمه ای یا ساختارهای مغزی مجاور فشار می آورد، می تواند مشکلات فیزیکی مختلفی ایجاد کند. از آنجایی که شنوایی و تعادل شما یک مسیر عصبی به سمت مغز دارند، هر دو ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند.
 
علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 
وزوز گوش
سرگیجه و مشکلات تعادل
بی حسی یا فلج صورت
مشکل در بلع
سردرد
مشکلات هماهنگی
سردرگمی ذهنی
مشکلات بینایی
 
 
چگونه تشخیص داده می شود؟
 
از آنجایی که اکثر این تومورها به صورت خود به خود و بدون هیچ گونه بیماری قبلی ظاهر می شوند، اغلب تشخیص آنها دشوار است. اگر پزشک شما مشکوک به نوروم آکوستیک باشد، ممکن است شما را به یک شنوایی شناس و یک متخصص گوش و حلق و بینی ارجاع دهد تا آزمایشات زیر را انجام دهید :
 
1. تست شنوایی برای تعیین اینکه آیا شما کم شنوایی دارید یا خیر.
2. پاسخ برانگیخته شنوایی ساقه مغز (BAER) برای بررسی عملکردهای شنوایی و عصبی شما.
3. الکترونیستاگموگرافی (ENG) برای بررسی وضعیت تعادل شما. این تست حرکات چشم را اندازه گیری می کند و می تواند در تشخیص آسیب به سیستم تعادل بدن کمک کند.
4. ام آر آی یا سی تی اسکن که تصاویری از مغز شما برای تایید وجود نوروم آکوستیک ارائه می دهد.
 
 
 

 

تومور نوروم آکوستیک چیست؟

 

درمان نوروم آکوستیک

درمان تومور نوروم آکوستیک به اندازه، محل و سلامت جسمی و شنوایی شما بستگی دارد.
 
اگر هیچ مشکلی سلامت جسمی شما را تهدید نمی کند، ممکن است پزشک شما با استفاده از MRI و آزمایش های شنوایی برای کنترل وضعیت شما به شما پیشنهاد کند بیشتر مراقب سلامتی خود باشید. به دلیل ماهیت رشد آهسته ی این تومورها، ممکن است تومور شما هرگز نیاز به درمان نداشته باشد.
 
جراحی : اگر تومور شما باعث مشکلات جسمی شود، جراح مغز و اعصاب ممکن است برداشتن تمام یا بخشی از تومور را توصیه کند. برای به حداقل رساندن عوارض جراحی مانند فلج صورت یا کاهش شنوایی ممکن است نیاز به برداشتن تومور باشد.

پرتودرمانی : اگر تومور شما در ناحیه ای رشد کند که جراحی دشوار یا خطرناک باشد، تیم پزشکی شما ممکن است از درمان غیر تهاجمی استفاده کند.
 
درمان دارویی : اگرچه امروزه هیچ درمان دارویی برای نوروم آکوستیک در بازار وجود ندارد، تحقیقات در حال انجام است .

درمان افت شنوایی:  با توجه به شرایط شما، تیم پزشکی و شنوایی شناسی ممکن است استفاده از سمعک را توصیه کنند که می تواند شامل سمعک CROS ، سیستم های شنوایی استخوانی،کاشت حلزون و یا سمعک باشد.
 
به طور کلی افت شنوایی یک طرفه باید هرچه زودتر تحت درمان قرار گیرد.
 
در صورت تشخیص افت شنوایی در یک گوش فرد کم شنوا باید برای انجام آزمایشات شنوایی و در نهایت خرید سمعک اقدام کند.
بعد از انجام آزمایشات شنوایی و تشخیص میزان افت شنوایی، با توجه به سن بیمار، بودجه ی وی و انتظارات او سمعک مناسب تجویز می شود.
 
 
 

 

 

 

همانطور که گفته شد افت شنوایی یک طرفه ممکن است از درجات خفیف تا عمیق را شامل شود. در صورتی که افت شنوایی بیمار در تا محدوده ی متوسط تا شدید باشد فرد می تواند از سمعک پشت گوشی و یا حتی سمعک داخل گوشی و سمعک نامرئی استفاده کند.
در افت شنوایی عمیق ، سمعک سوپر پاور یا سمعک بسیار قوی مناسب است.
 
سمعک سوپر پاور،سمعک پشت گوشی است که پشت گوش قرار می گیرد و فرد باید مانند سمعک پشت گوشی آن را باقالب سمعک استفاده کند.
اگرچه امروزه بسیاری از کمپانی ها اقدام به تولید سمعک داخل گوشی با بلند گو قوی کرده اند اما ممکن است این سمعک برای افرادی که افت شنوایی بسیار زیادی دارند قابل استفاده نباشد.
 

قیمت سمعک مناسب برای افرادی که تومور نوروم اکوستیک دارند با توجه به مدل سمعک تعیین می شود.

به طور کلی سمعک هوشمند و سمعکی که از لحاظ تکنولوژی و سیستم به کار رفته در آن پیشرفته تر باشد ، قیمت بالاتری دارد.
لذا سمعک وایرلس و سمعک هوشمند نسبت به سمعک دیجیتال و سمعک آنالوگ قیمت بالاتری دارد.
 
 
 
درمان تهاجمی‌ تر معمولاً برای افرادی توصیه می‌شود که تومور به ساقه مغز نزدیک است و یا به آن فشار می‌آورد، که عملکردهای اساسی مانند تنفس را مختل می کند. تومورهای بزرگ ممکن است منجر به تجمع مایع مغزی نخاعی شوند که به نام هیدروسفالی شناخته می شود و در این شرایط می تواند سلامت فرد را تهدید کند ، همچنین در برخی موارد تومور ممکن است دوباره رشد کند.
 

مقابله با تومور نوروم آکوستیک

اگر تشخیص داده شود که تومور نوروم آکوستیک دارید، طبیعی است که احساس ناراحتی و ترس کنید. در بیشتر موارد، نوروم آکوستیک آزاردهنده است اما تهدید کننده سلامت شما نیست. تیم پزشکی شما به شما کمک می کند که آیا جراحی یک راه حل مناسب است یا خیر نه و اینکه چگونه می توانید با علائم ناراحت کننده مانند سردرد، سرگیجه یا وزوز گوش ناشی از تومور مقابله کنید.
 
مهمترین چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که به توصیه های تیم پزشکی خود گوش کنید و به طور منظم به متخصصان خود مراجعه کنید و تحت نظر باشید.