قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک دیجیتال

افت شنوایی یک طرفه

افت شنوایی یک طرفه

اکثر افراد مبتلا به افت شنوایی ، افت شنوایی دو طرفه دارند به این معنی که افت شنوایی هر دو گوش را تحت تاثیر قرار می دهد. اما برخی از افراد ممکن است فقط در یک گوش مبتلا به افت شنوایی باشند و این مشکل ممکن است مادرزادی باشد و یا در زمان پیری اتفاق بیفتد.
 
با توجه به میزان افت شنوایی، این اختلال به عنوان افت شنوایی یا ناشنوایی یک طرفه شناخته می شود.
زمانی که میزان افت شنوایی بسیار عمیق باشد، به طور کلی به عنوان "ناشنوایی یک طرفه" (SSD) نامیده می شود.
 
کم شنوایی می تواند به تدریج یا ناگهانی رخ دهد. هنگامی که افت شنوایی به طور ناگهانی رخ می دهد، نیاز به درمان فوری دارد و فرد کم شنوا باید به صورت اورژانسی تحت درمان قرار گیرد.

افت شنوایی ناگهانی در این افراد با عنوان افت شنوایی حسی عصبی شناخته می شود و به طور کلی افت شنوایی یک طرفه باید هرچه زودتر تحت درمان قرار گیرد.

در صورت تشخیص افت شنوایی در یک گوش فرد کم شنوا باید برای انجام آزمایشات شنوایی و در نهایت خرید سمعک اقدام کند. بعد از انجام آزمایشات شنوایی و تشخیص میزان افت شنوایی، با توجه به سن بیمار، بودجه ی وی و انتظارات او سمعک مناسب تجویز می شود.

 
 

افت شنوایی یک طرفه

 
 

همانطور که گفته شد افت شنوایی یک طرفه ممکن است از درجات خفیف تا عمیق را شامل شود. در صورتی که افت شنوایی بیمار در تا محدوده ی متوسط تا شدید باشد فرد می تواند از سمعک پشت گوشی و یا حتی سمعک داخل گوشی و سمعک نامرئی استفاده کند.

در افت شنوایی عمیق ، سمعک مناسب ، سمعک سوپر پاور یا سمعک بسیار قوی است. سمعک سوپر پاور، یک مدل سمعک پشت گوشی است که پشت گوش قرار می گیرد و فرد باید با قالب سمعک استفاده کند.
اگرچه امروزه بسیاری از کمپانی ها اقدام به تولید سمعک داخل گوشی با بلندگو قوی کرده اند اما ممکن است این سمعک برای افرادی که افت شنوایی بسیار زیادی دارند قابل استفاده نباشد.
 
قیمت سمعک مناسب برای افرادی که افت شنوایی یک طرفه دارند با توجه به مدل سمعک تعیین می شود.

به طور کلی سمعک هوشمند و سمعکی که از لحاظ تکنولوژی و سیستم به کار رفته در آن پیشرفته تر باشد ، قیمت بالاتری دارد.

لذا سمعک وایرلسو سمعک هوشمند نسبت به سمعک دیجیتال و سمعک آنالوگ قیمت بالاتری دارد.
 
 
افت شنوایی در یک گوش چه تاثیری بر میزان درک صدا می گذارد
 
به طور کلی سیستم شنوایی ما به نحوی طراحی شده است که از 2 گوش استفاده کنیم و مغز ما از هر 2 گوش برای تعیین دقیق مکان صدا و بهبود کیفیت صدا استفاده می کند.
با توجه به شدت کم شنوایی، افت شنوایی چالش های منحصر به فردی را برای فرد ایجاد می کند .
برای مثال :
 

همیشه نمی‌توانید تشخیص دهید که محل دقیق صدا کجاست
 
در حالت طبیعی مغز شما می تواند درک کند که صدا را از کدام سمت دریافت کرده است با توجه به این که صدا را از کدام گوش دریافت می کند .
زمانی که فردی فقط از یک گوش استفاده می کند، ممکن است در تشخیص اینکه منبع صدا دقیقا کجاست دچار مشکل شود.
 

 

افت شنوایی یک طرفه


 

ممکن است برای شنیدن در محیط‌های پر سر و صدا مشکل داشته باشید
 
مغز شما مسئول گوش دادن انتخابی است، یعنی فیلتر کردن صداهایی که مفید نیستند. انجام این کار بدون کمک گوش دوم سخت است.
در یک محیط پر سر و صدا، فردی با افت شنوایی عمیق یک طرفه فقط می‌تواند روی صدای یک فرد تمرکز کند و در این شرایط استفاده از سمعک هوشمند بسیار به فرد کم شنوا کمک میکند.

سمعک های جدید دارای سیستم کاهش نویز هستند که برای شنیدن اصوات گفتاری در محیط های شلوغ و پر سروصدا بسیار مفید هستند.
 
 
ممکن است تشخیص میزان بلندی صدا برای شما سخت‌ باشد
 
مغز وقتی صدا را از طریق هر دو گوش دریافت می کند، بلندتر از زمانی که همان صدا را فقط از طریق یک گوش می شنود، درک میکند.
این به این دلیل است که مغز سیگنال هایی را از اعصاب واقع در هر دو گوش دریافت می کند و از این اطلاعات برای پردازش صداها استفاده می کند.
 
 

به دلیل موارد ذکر شده در بالا ، افت شنوایی یک طرفه بار شناختی مغز را افزایش می دهد و منجر به خستگی گوش می شود و هر چه نویز محیط بیشتر باشد، مغز شما نیاز به تمرکز بیشتری برای درک اصوات گفتاری دارد.
 
 اگر شما سعی می کنید به صحبت های فردی گوش دهید، ممکن است مقدار قابل توجهی از آنچه گفته می شود را متوجه نشوید.
 
 
اثر "سایه سر" در افت شنوایی یک طرفه
 
اگر افت شنوایی یک طرفه دارید، احتمالا چیزی به نام اثر "سایه سر" را تجربه خواهید کرد. به دلیل نحوه حرکت امواج صوتی، هنگام انتقال اصوات صدا با فرکانس بالا سر اساساً به عنوان یک سپر عمل می کند و اجازه نمی دهد اصوات از گوش ضعیف تر به گوش بهتر منتقل شوند.
 
نتیجه نهایی این است که گوش سالم تر نمیتواند کمک زیادی به فرد کم شنوا بکند و گفتار می تواند خفه به نظر برسد، زیرا فرد نمی تواند صداهای با فرکانس بالا مانند "س "یا "ف" را بشنود.
 
 
 
 


 

علل کم شنوایی در یک گوش
 
تعدادی از دلایل بالقوه برای کاهش شنوایی تنها در یک گوش وجود دارد که شامل موارد زیر است
 
بیماری منییر

نوروم آکوستیک

عفونت ویروسی یا باکتریایی

آسیب فیزیکی به گوش

ضربه به سر
 
اختلالات سیستم گردش خون

اختلالات ژنتیکی یا ارثی

گاهی اوقات به دلیل ترکیبی از عوامل بالا است.
 
 

افت شنوایی ناگهانی در یک گوش

کم شنوایی در یک گوش می تواند به سرعت ایجاد شود، اگر شما یا یکی از عزیزانتان دچار افت شنوایی ناگهانی با هر شدتی شدید، باید هرچه سریع تر برای درمان اقدام کنید زیرا هر چه سریعتر افت شنوایی ناگهانی شما درمان شود، شانس شما برای بهبودی کامل بیشتر است.
 
هنگامی که افت شنوایی نتواند با درمان پزشکی برطرف شود، افت شنوایی یکطرفه باقی می ماند و در این شرایط فرد باید برای تهیه و خرید سمعک اقدام کند.
 
 

گزینه های درمانی برای افت شنوایی یک طرفه

برای افرادی که کم شنوایی خفیف تا متوسط دارند، ممکن است بهترین راه برای تقویت صداهایی که نمی شنوید استفاده از سمعک باشد. برای این میزان افت شنوایی سمعک داخل گوشی ، سمعک نامرئی و سمعک پشت گوشی و حتی سمعک رسیور در کانال ، مناسب است.
بعد از انجام آزمایشات شنوایی و میزان افت شنوایی و سایر نیاز های فرد کم شنوا سمعک مناسب انتخاب می شود.
 

افت شنوایی یک طرفه شدید تا عمیق اغلب دائمی است، اما گاهی اوقات با استفاده از سمعک مناسب افت شنوایی قابل جبران است.
 شنوایی شناس شما بعد از انجام آزمایشات شنوایی و تشخیص علت افت شنوایی برای تجویز سمعک مناسب اقدام می کند و ممکن است استفاده از  سیستم سمعک  CROS ، BiCROS  یا استخوانی را توصیه کند 
 
سیستم سمعک CROS برای افرادی طراحی شده است که در یک گوش افت شنوایی عمیق دارند، اما در گوش دیگر شنوایی طبیعی دارند.
 یک سمعک CROS  صداهایی را که از گوش کم شنوا شنیده می شود تشخیص می دهد و آنها را به گوش سالم هدایت می کند. این مستلزم قرار دادن دستگاه بر روی هر 2 گوش است: برای گوش کم شنوا،یک دستگاه فرستنده قرار دارد  و در گوش شنوا و طبیعی ، گیرنده ای وجود دارد که صدا را پردازش کرده و از طریق میکروفون آن را ارسال می‌کند. این صدا بیش از حد نرمال تقویت نمی شود زیرا شنوایی فرد نسبتاً طبیعی است.

 

 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


 
سمعک های BiCROS به همین ترتیب عمل می کنند، با این تفاوت که برای افرادی طراحی شده اند که گوش بهتر آنها کم شنوایی متوسط ​​تا شدید دارد. این بدان معنی است که گوش بهتر نه تنها صدا را از فرستنده گوش دیگر دریافت می کند، بلکه صدای تقویت شده را از طریق یک سمعک معمولی نیز دریافت می کند.
 
 
 
استفاده از سمعک استخوانی
 
برخی از افراد سمعک CROS را مفید نمی دانند. جایگزین آن،استفاده از سمعک استخوانی است که نیاز به کاشت و عمل جراحی دارد.
این دستگاه‌ها که به ایمپلنت‌های شنوایی استخوان نیز معروف هستند، ارتعاش صوتی را مستقیماً از طریق استخوان جمجمه به گوش داخلی می‌فرستند،این فرایند به عنوان هدایت استخوانی شناخته می‌شود.
این روش نیز می تواند مفید باشد زیرا مشکلات گوش میانی و کانال گوش ممکن است مانع از رسیدن امواج و سیگنال های صوتی به گوش داخلی شود. در این موارد، سمعک های معمولی کارایی زیادی ندارند.
 
 
کاشت حلزون
 
روش دیگر استفاده از کاشت حلزون است.
این روش با تحریک مستقیم عصب شنوایی عمل می کند. آنها معمولاً برای افت شنوایی یک طرفه استفاده نمی شوند، اگرچه FDA در جولای 2019 یک دستگاه کاشت حلزون را به طور خاص برای ناشنوایی یک طرفه تأیید کرد.
 
برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با انواع مدل های سمعک، قیمت سمعک، مشاوره و خرید می توانید با متخصصین مجرب ما در مجموعه کلینیک کاشن در ارتباط باشید و با شماره ی زیر تماس حاصل نمایید 88989043