قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک دیجیتال

7  نکته ی مهم که برای عادت کردن به سمعک جدید باید به آنها توجه کنید

7 نکته ی مهم که برای عادت کردن به سمعک جدید باید به آنها توجه کنید

زمانی که برای اولین بار سمعک را روی گوش خود می گذارید و یا زمانی که مدل سمعک خود را تغییر می دهید و از سمعکی با مدل بالاتر استفاده   می کنید ، در ابتدا ممکن است شرایط برای شما دشوار باشد ، اما بهتر است به خودتان زمان بدهید که بتوانید به سمعک جدید عادت کنید.
 
بسیاری از مردم نمیدانند که عادت کردن به سمعک ممکن است کمی زمان بر باشد، به خصوص اگر قبلاً هرگز از سمعک استفاده نکرده باشند و زمانی که متوجه این موضوع می شوند شگفت زده خواهند شد.
 
 در کنار یادگیری نحوه عملکرد سمعک، شما همچنین با تمام صداها و محرک های جدیدی آشنا می شوید که مغزتان در سال های اخیر آنها را فراموش کرده است، در واقع این اصوات وجود داشته اند اما شما نمیتوانستید آن ها را بشنوید و مغزتان نمیتوانست آن اصوات را درک کند.
 متخصص علوم شنوایی برای یادگیری استفاده از سمعک به شما کمک می کند وهرگونه سوال و مشکلی در رابطه با استفاده از سمعک دارید می توانید با ایشان مطرح کنید.
 
بزرگترین تغییر هنگام استفاده از سمعک ممکن است صدای خودتان باشد
 
توجه به این نکته مهم است که سمعک دقیقاً همان صدایی را که قبل از کم شنوایی می شنیده اید را نمیتواند برای شما فراهم کند، در واقع حتی استفاده از رده بالا ترین سمعک هم نمیتواند جایگزین شنوایی طبیعی شود.
کیفیت صدای سمعک به مدل سمعک و سیستم پردازشی آن مربوط است.

بر این اساس سمعک ها به گروه های زیر تقسیم بندی می شوند :
 
سمعک آنالوگ


سمعک هوشمند و سمعک وایرلس
 
به طور کلی کیفیت صدای سمعک هوشمند از سمعک دیجیتال و کیفیت صدای سمعک دیجیتال از سمعک آنالوگ بیشتر است.
هنگام استفاده از سمعک هوشمند فرد کم شنوا صدای خود را با کیفیت بهتری دریافت می کند.
 
 

 
 


 

 برای برخی از افراد، بزرگترین تغییر هنگام استفاده از سمعک، تغییر در صدای خودشان است.

زمانی که برای اولین بار سمعک را روی گوش خود قرار می دهید صدای شما ممکن است برای خودتان کمی عجیب و یا نا آشنا به نظر برسد و همچنین ممکن است بلندتر از آنچه تصور می کردید، به نظر برسد.

صدای جویدن و بلعیدن ممکن است برای شما بلند باشد. در واقع این اصوات، اصواتی هستند که فردی با شنوایی طبیعی هم می تواند آن هارا بشنود و چون شما مدتی از این اصوات دور بوده اید در ابتدا برایتان بلند و نا آشنا هستند. به تدریج و با استفاده بیشتر از سمعک به این اصوات عادت می کنید.
اگر با گذشت زمان مشکل شما برطرف نشد و این اصوات همچنان برای شما آزار دهنده بود برای تنظیم مجدد سمعک به ادیولوژیست خود مراجعه کنید.
 
همانطور که قبلا مطرح شد برای هرنوع افت شنوایی یک مدل سمعک مناسب است.

سمعک ها بر اساس شکل ظاهری به گروه های زیر دسته بندی می شوند 
سمعک نامرئی
 
برای افرادی که افت شنواییشان به حدی است که صداهایی با فرکانس پایین را می شنوند و فقط هنگام شنیدن صدا با فرکانس بالا مشکل دارند استفاده از سمعک داخل گوشی و یا سمعک نامرئی ممکن است باعث شود فرد کم شنوا صدای خود را بلندتر درک کند و کیفیت صدا برای او مناسب نباشد.

برای این دسته از افراد با این نوع افت شنوایی استفاده از سمعک رسیور در کانال و یا همان سمعک ریک انتخاب مناسبی است. البته به جز افت شنوایی فاکتورهایی مانند سن و نیاز های فرد کم شنوا در پروسه ی تجویز سمعک مهم است.
 
بسیاری از افراد تاکید زیادی بر استفاده ازسمعک نامرئی دارند. در صورتی که افت شنوایی فرد به گونه ای باشد که نتواند از سمعک داخل گوشی و یا سمعک نامرئی استفاده کند ، سمعک رسیوردر کانال و یا همان سمعک ریک انتخاب مناسب تری است زیرا ظاهر سمعک ریک به گونه ای طراحی شده است که بسیار ظریف است و دید بسیار کمی روی گوش بیمار دارد.
 

 
 

 نکاتی برای عادت کردن به سمعک

1. ابتدا از سمعک های خود در خانه استفاده کنید.

بهتر است ابتدا در محیط های ساکت و آرام مانند محیط خانه از سمعک استفاده کنید و زمانی که چند نفر با هم صحبت می کنند بر مکالمه ی تک تک آن ها تمرکز کنید.
سمعک هوشمند به گونه ای صداها را تقویت می کند که صدای گفتاری کیفیت بهتر و بیشتری نسبت به اصوات دیگر و نویز های محیطی داشته باشند. همچنین هنگامی که شما در محیطی قرار می گیرید که چند نفر هم زمان با هم صحبت می کنند استفاده از سمعک هوشمند می تواند بسیار کمک کننده باشد.

بنابراین در افرادی که از سمعک های رده بالاتر استفاده می کنند روند عادت پذیری ممکن است با سرعت بیشتری انجام شود و فرد کم شنوا مشکلات کمتری تجربه خواهد کرد.
 
به دوستان و خانواده ی خود بگویید که از سمعک جدید استفاده می کنید تا بتوانند به شما کمک کنند تا زمانی که از سمعک در محیط های شلوغ استفاده می کنید سمعک کارایی بهتری برای شما داشته باشد.

خواندن کتاب با صدای بلند یا صحبت کردن با اطرافیان نیز می تواند به شما کمک کند تا به صدای خود نیز عادت کنید.
 

2. تمرین کنید.

برای تمرین بیشتر با سمعک، سعی کنید منابع همه صداها را در محیط خود پیدا کنید، یا زمانی که در خانه تنها هستید به کتاب های صوتی گوش دهید.
 

3. به خودتان استراحت دهید.

روز اول فقط چند ساعت از سمعک استفاده کنید و بعد از آن هر روز چند ساعت به زمانی که از سمعک استفاده می کنید اضافه کنید.
به تدریج تعداد ساعات استفاده از سمعک را در روز و موقعیت هایی که از سمعک استفاده می کنید را افزایش دهید.
 
4. برای تنظیم مجدد و جلسات پیگیری حتما مراجعه کنید.

برای تنظیم دقیق صداهایی که با استفاده از سمعک می شنوید، نحوه ی قرارگیری مناسب سمعک در گوش و صحبت در مورد موقعیت هایی که برای شما چالش برانگیز هستند، باید به متخصص شنوایی خود مراجعه کنید.
اکثر مردم حدود دو هفته پس از اولین روز استفاده از سمعکشان به ادیولوژیست خود مراجعه می کنند تا سمعک خود را تنظیم کنند.

 
 

 

 
 


5. در کلاس های مراقبت از سمعک شرکت کنید.

اگر متخصص شنوایی شما کلاس هایی برای افراد کم شنوایی که از سمعک استفاده می کنند ارائه می دهد، حتما ثبت نام کنید. این کلاس ها بسیار مفید هستند و منجر به رضایت بیشتر در استفاده از سمعک می شوند.
 
6. از سمعک انتظار واقع بینانه داشته باشید، به خصوص در مورد نویز پس زمینه 

اگر چند سالی است که افت شنوایی دارید، هنگامی که برای اولین بار از سمعک استفاده می کنید تمام صداهایی که در طی این سال ها نشنیده اید را با استفاده از سمعک می توانید بشنوید.
در ابتدا ممکن است این اصوات کمی بلند و یا ناخوشایند باشند. به عنوان مثال، صدای یخچال و یا صدای کولر- صدای پس زمینه ای که اغلب مردم به ندرت متوجه آن می شوند - ممکن است بسیار بلند یا غیر قابل تحمل به نظر برسد.
 
این به این دلیل است که مغز شما فراموش کرده است که چگونه نویز پس زمینه را پردازش کند و صداهای خاصی را بر صداهای دیگر ترجیح دهد. افرادی که یک سمعک جدید تهیه می کنند باید دوباره یاد بگیرند که چگونه نویز پس‌زمینه را نادیده بگیرند، و نکته ی مهم این است که صبور باشند زیرا روند عادت پذیری به آهستگی انجام می شود و نیازمند صبوری بیماراست.
همانطور که در بالا نیز گفته شد استفاده از سمعک هوشمند به افراد کمک می کند که راحت تر با سمعک خود سازگاری پیدا کنند. زیرا سمعک های هوشمند دارای مدارهایی برای کاهش نویز محیطی هستند.
  
 
7. اگر دردی احساس می کنید آن را اطلاع دهید

با توجه به نیازهای شنوایی شما و مدل سمعکی که استفاده می کنید، ممکن است سمعک پشت گوشی با قالب استفاده کنید. در صورت استفاده از هرنوع قالبی ، قالب سمعک باید به راحتی داخل گوش قرار گیرد.

برای استفاده از سمعک داخل گوشی و سمعک نامرئی نیز از گوش بیمار قالب گرفته می شود و بر اساس قالب پوسته ساخته می شود در این مدل نیز سمعک باید به راحتی در گوش بیمار قرار گیرد.

 شنوایی شناسان خاطرنشان می کنند که سمعک ها در ابتدا ممکن است حساسیت جزئی ایجاد کنند، اما در صورت ایجاد هر میزان دردی، باید فوراً برای رفع مشکل به شنوایی شناس مراجعه کنید.
اغلب اوقات، تجویز سمعک های رسیور در کانال با دام و یا همان سری های پلاستیکی می تواند برای فردی که افت شنوایی دارد راحت تر باشد، زیرا از قالب‌های گوش،نرم تر هستند و حساسیت ایجاد نمی کنند.
البته استفاده از این سری های پلاستیکی ممکن است برای افراد مسن و یا کسانی که افت شنوایی دارند مناسب نباشد.
 
 

 

 
 

 
اگر یکی از نزدیکان شما از سمعک استفاده می کند چگونه می توانید به او کمک کنید؟
 
کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای کمک به فرد مورد علاقه خود برای سازگاری با سمعک جدیدش انجام دهید.
شما می توانید هنگام مکالمه صبور باشید، زیرا فرد مقابل شما گوش دادن را تمرین می کند.
 
یکی دیگر از مواردی که بسیاری از افراد انجام می دهند این است که وقتی فرد مقابل شما روزنامه یا کتابی را با صدای آروم مطالعه می کند، شما آن را با صدای بلند بخوانید، این روش می‌تواند به او کمک کند تا یاد بگیرد که چگونه صداهای دشوار را تشخیص دهد.

شما همچنین می توانید فرد مقابل خود را در زمینه تشخیص صدا امتحان کنید. فهرستی از کلماتی تهیه کنید که مشابه یکدیگر هستند - مانند پاپ و تاپ - که تنها در یک صدای همخوان تفاوت دارند. آنها را با صدای بلند بخوانید تا فرد کم شنوا بتواند حرکات لب شما را تماشا کند و سپس با نگاه کردن به آن شخص و تلاش برای تمایز بین کلمات با او تمرین کنید. تشخیص صداهای همخوان برای افراد کم شنوا دشوار است.
 
بهتر است صبور باشید. سازگاری و عادت پذیری با سمعک های جدید می تواند چالش برانگیز و خسته کننده باشد، اما در دراز مدت امکان پذیر است.
 
حمایت فرد کم شنوا

 ممکن است دوست و یا یکی از والدین شما که دچار کم شنوایی است، نیاز داشته باشد که ناراحتی های خود را بیان کند، و شما می توانید در روزهای سخت، همدل و حامی او باشید.

همراهی برای جلسات پیگیری

 فرد کم شنوا احتمالاً باید حداقل یک یا دو بار به شنوایی شناس مراجعه کند تا سمعک او تنظیم شود. حضور شما در آنجا می تواند برای ارائه ی هرگونه توضیحات مفید باشد.
 
کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع افت شنوایی، مدل های مختلف سمعک و لوازم جانبی مانند باتری سمعک می تواند مفید باشد.

بسیاری از افرادی که از سمعک استفاده می کنند ممکن است در رابطه با مدل سمعک، قیمت سمعک ، نحوه ی عملکرد آن و سایر ویژگی های سمعک اطلاعات کمی داشته باشند که شما می توانید به آن ها کمک کنید.
افراد کم شنوا باید سمعکی را تهیه کنند که پاسخگوی نیاز های شنواییشان باشد. برای مثال تعویض باتری سمعک ممکن است برای بعضی افراد دشوار باشد که در این صورت بهتر است سمعک شارژی برایشان تجویز شود و یا در برخی از افراد که میخواهند از وسایل جانبی سمعک مانند رابط تلویزیون و یا رابط تلفن استفاده کنند بهتر است سمعک وایرلس برایشان تهیه شود.
 
 

 
یادگیری در مورد فواید استفاده از سمعک
 
کم شنوایی نوعی نقص حسی است اما استفاده از سمعک بر این محرومیت غلبه می‌کند، یکی از مهم ترین مزایای استفاده از سمعک برای افرادی که افت شنوایی دارند این است که سمعک افت شنوایی را تا حد زیادی جبران می کند.