قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک دیجیتال

پوکی استخوان و افت شنوایی ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند

پوکی استخوان و افت شنوایی ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند

 
اگر شما مبتلا ب پوکی استخوان هستید و یا استخوان های شما تراکم کمی دارند ، بهتر است در فواصل زمانی مشخص عملکرد سیستم شنوایی خود را بررسی کنید.
بررسی های زیادی نشان می دهد که این 2 بیماری ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند. اخیرا مقاله ای که در ژورنال انجمن سالمندان آمریکا منتشر شد نشان می دهد که ریسک ابتلا به افت شنوایی در خانم هایی که پوکی استخوان دارند 40% بیشتر است . در این بررسی 44000 نفر مورد بررسی قرار گرفتند.
 
نکته ای که جالب است این است که داروهایی ک برای درمان پوکی استخوان استفاده می شوند ریسک ابتلا به افت شنوایی را کاهش نمی دهند اما محققان معتقدند برای اینکه بتوان به طور قطعی نظر داد باید  اطلاعات بیشتری در دست باشد.
پوکی استخوان زمانی اتفاق می افتد که استخوان ها به مرور تحلیل روند و سرعت تحلیل رفتن آن به حدی است که بدن نمی تواند آن را جایگزین کند و در این شرایط فرد در معرض پوکی استخوان و یا حتی شکستگی قرار می گیرد.
شیوع پوکی استخوان در آسیا و زنان سفید پوست بیشتر از نواحی دیگر است. در این میان افت شنوایی یکی از رایج ترین مشکلاتی است که افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد.
هم زمان با افزایش سن ، قرار گرفتن در معرض نویز زیاد می تواند ریسک ابتلا شدن به افت شنوایی را افزایش دهد.
اگرچه بیماری هایی مانند دیابت ، مشکلات قلبی و کم خونی ، ریسک ابتلا به افت شنوایی را افزایش می دهند، عوامل زیاد دیگری بر افت شنوایی تاثیر می گذارند.
 
 

پوکی استخوان و افت شنوایی ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند


 

چرا افت شنوایی و پوکی استخوان با هم در ارتباط هستند ؟

محققان جواب این سوال را به درستی نمی دانند اما همانطور که قبلا ذکر شد درگوش میانی سه استخوان چکشی ، سندانی و رکابی وظیفه ی انتقال امواج صوتی از گوش خارجی به حلزون گوش را بر عهده دارند.
در افرادی که مبتلا به افت شنوایی شده اند ممکن است عملکرد استخوانچه های گوش میانی هم دچار مشکل شود در نتیجه صدا به خوبی به حلزون گوش منتقل نمی شود و فرد دچار افت شنوایی می شود.
پوکی استخوان می تواند بر حلزون گوش و سایر ارگان های شنوایی داخل حلزون اثر بگذارد، اگرچه برای رسیدن به نتایج دقیق تر نیاز ب تحقیقات بیشتری است اما به وضوح مشخص است که ارتباط نزدیکی بین این 2 انتقال وجود دارد.

به این معنی که اگر تراکم استخوان پایین ، پوکی استخوان و یا سابقه شکستگی دارید احتمال اینکه به افت شنوایی مبتلا شوید زیاد است.
شروع افت شنوایی می تواند بسیار تدریجی باشد، به حدی که در ابتدا شما اصلا متوجه آن نشوید و زمانی متوجه خواهید شد که گفتار اطرافیان را به وضوح متوجه نشوید و فکر کنید که همه زمزمه می کنند به جای اینکه بیشتر صحبت کنند.
برای افراد مسن که مبتلا به افت شنوایی هستند بهترین راه درمان استفاده از سمعک است. در واقع سمعک وسیله درمانی نیس و فقط به شما کمک می کند که اصوات را بهتر بشنوید.
هرچه دیرتر برای درمان افت شنوایی اقدام کنید سمعک عملکرد پایین تری دارد و استفاده از آن ممکن است برای فرد کم شنوا مشکل باشد.

افت شنوایی ناگهانی نیز در افرادی که پ.کی استخوان دارند ممکن است دیده شود. اگرچه افت شنوایی ناگهانی خیلی رایج نیست اما مطالعات اخیر نشان دهنده ی وجود ارتباط بین این 2 بیماری است.
افت شنوایی ناگهانی همانگونه که از نامش پیداست به افت شنوایی گفته می شود که به صورت ناگهان رخ می دهد و معمولا فقط یک گوش را درگیر می کند.
معمولا افت شنوایی ناگهانی دلیل مشخصی ندارد اما در تعداد کمی از افرادی که پوکی استخوان شدید داشتند افت شنوایی ناگهانی مشاهده شده است.

 
درمان افت شنوایی 
 

همانگونه که می دانید و در مقالات دیگر به بررسی این موضوع پرداخته ایم ، افت شنوایی در بسیاری از مواقع با دارو درمان نمی شود و تنها در صورتی افت شنوایی درمان می شود که به دلیل التهاب یا عفونت باشد که در این شرایط با مصرف دارو و برطرف شدن عفونت ، شنوایی به حالت طبیعی بر می گردد.
در افرادی که در اثر ضعیف شدن عصب گوش و یا بالا رفتن سن افت شنوایی رخ داده است تنها راه ، استفاده از سمعک مناسب است.
سمعک یک راه درمانی نیست و فقط به فرد کم شنوا کمک می کند که بهتر بشنود و همچنین از ضعیف شدن بیشتر عصب گوش جلوگیری می کند.

 
 


 


از آنجایی که بیشتر افرادی که پوکی استخوان دارند افراد مسن هستند در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم که چه سمعکی برای افراد مسن مناسب است :
 
همانگونه که می دانید سمعک ها از نظر شکل ظاهری به گروه های زیر تقسیم می شوند :
  

 
 
سمعک نامرئی در واقع به سمعکی گفته می شود که به طور کامل داخل مجرای گوش قرار می گیرد. این سمعک برای تمامی افت های شنوایی مناسب است. اما استفاده از آن برای سالمندان ممکن است کمی مشکل باشد به این دلیل که سایز سمعک بسیار کوچک است و نگهداری از آن و یا تعویض باتری سمعک و فیلتر سمعک ممکن است برای کسانی که مشکل حرکتی دارند دشوار باشد.
 
سمعک داخل گوشی از سمعک نامرئی کمی ظاهر بزرگتری دارد و با توجه به اینکه چه مقدار از فضای گوش را پر میکند ، به گروه های مختلف تقسیم بندی می شود. سایز باتری سمعک برای این مدل سمعک ها می تواند 10 یا 312 باشد . هرچه سایز باتری سمعک بزرگتر باشه اندازه ی سمعک نیز بزرگتر می شود.
این سمعک نیز میتواند محدوده وسیعی از افت شنوایی افراد را پوشش دهد.
 
 
 
 

 
 


سمعک پشت گوشی می تواند مهم ترین انتخاب برای افراد مسن باشد به این دلیل که استفاده از آن برای کسانی که محدودیت حرکتی دارند راحت تر است.
این مدل پشت گوش قرار می گیرد و فرد می تواند آن را با قالب سمعک استفاده کند و سایز باتری سمعک در این مدل می تواند 13 یا 312 باشد.

برخی از کمپانی ها اقدام به تولید سمعک شارژیکرده اند. در این مدل نیازی به استفاده از باتری یکبار مصرف نیست و فرد باید از شارژر برای شارژ کردن سمعک استفاده کند.
سمعک شارژی در 2 مدل سمعک پشت گوشی و سمعک رسیور در کانال وجود دارد.
 

سمعک رسیور در کانال از نظر شکل ظاهری تقریبا شبیه به سمعک پشت گوشی است به این صورت که خود سمعک پشت گوش قرار می گیرد و رسیور یا بلندگوی سمعک با یک سیم نازک داخل گوش می رود.
این مدل نیز می تواند انتخاب مناسبی برای این افراد باشد اما در رابطه با سیم رسیور باید احتیاط کنند.
 

 

پوکی استخوان و افت شنوایی ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند


 

 
احتمالا اصطلاح سمعک وایرلس به گوشتان خورده است ، تمام مدل هایی که ذکر شد می توانند وایرلس باشند. سمعک وایرلس قابلیت اتصال به موبایل و سایر وسایل جانبی را دارد و فرد می تواند صداهای اطراف را با کیفیت بالاتری دریافت کند.
 

از لحاظ تکنولوژی و سیستم به کار رفته در سمعک ها به گروه های زیر تقسیم می شوند :
 
سمعک آنالوگ
سمعک دیجیتال
سمعک هوشمند و وایرلس
سمعک فوق هوشمند
 
تمامی رده های ذکر شده می توانند به شکل سمعک نامرئی ، سمعک داخل گوشی ، سمعک پشت گوشی و سمعک رسیور در کانال تولید و عرضه شوند و با توجه به اینکه میزان افت شنوایی بیمار چقدر است سمعک مناسب برای وی تجویز می شود.
 
از لحاظ کیفیت صدا سمعک های هوشمند و فوق هوشمند از کیفیت صدای بالایی برخوردار هستند. به طور کلی کیفیت صدای سمعک هوشمند از سمعک دیجیتال و کیفیت صدای سمعک دیجیتال از سمعک آنالوگ بیشتر است.
 
قیمت سمعک یکی از عواملی است که برای خرید سمعک باید به آن توجه شود. سمعک نیز مانند هرگونه وسیله الکترونیکی دیگر هرچقدر پیشرفته تر باشد قیمت آن بیشتر است و به طور کلی سمعک های هوشمند نسبت به سایر مدل ها قیمت بالاتری دارند.