قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک دیجیتال

چگونه سمعک به یادگیری بهتر کودکان کمک میکند ؟

چگونه سمعک به یادگیری بهتر کودکان کمک میکند ؟

در صورتی که کودک افت شنوایی داشته باشد و درمان نشود تاثیر بسیار زیادی بر عملکرد کودک در مدرسه می گذارد .
خوشبختانه تحقیقات نشان می دهد استفاده از سمعک و سایر مداخلات مانند کاشت حلزون برای کودکان، تاثیر افت شنوایی را به کم ترین میزان ممکن می رساند.

همچنین بررسی ها نشان می دهد که زمانی که کودکان کم شنوا از سمعک استفاده می کنند گفتارشان بهتر شکل می گیرد و صحبت کردن را راحت تر و سریع تر یاد می گیرند.
کودکانی که از سمعک استفاده می کنند می توانند در طول دوران تحصیل از حضور ادیولوژیست خود بهره مند شوند.

در یک تحقیق انجام شده محققان 180 کودک بین سنین 6 تا 7 سال را در 6 ایالت امریکا مورد بررسی قرار دادند. تمام این کودکان در آزمون غربالگری که در زمان تولد انجام شده بود، مشکل داشتند.
از بین این تعداد، تمام افرادی که از سمعک استفاده کردند در مقایسه با کودکانی که از سمعک استفاده نکرده اند پیشرفت بهتری در زمینه ی رشد گفتار و زبان داشته اند .
همچنین این بررسی نشان داد که هرچه کودک مدت طولانی تری از سمعک استفاده کند رشد گفتار و زبان او بهتر می شود.
نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که هر میزانی از افت شنوایی، حتی افت شنوایی ملایم و خفیف ممکن است کودک را در معرض آسیب قرار دهد.
متخصصان علوم شنوایی معتقدند مداخله ی زود هنگام برای کودکانی که افت شنوایی دارند ، میزان خطر را به حداقل می رساند.
 

 

چگونه سمعک به یادگیری بهتر کودکان کمک میکند ؟

 


چرا استفاده از سمعک برای رشد گفتار و زبان کودک مهم است ؟

توانایی خوب شنیدن علاوه بر برقراری ارتباط، بر سایر جنبه های شخصیتی و رشد کودک مانند افزایش دامنه ی لغات، توانایی استفاده از ساختار صحیح جملات، پیشرفت تحصیلی، تعامل اجتماعی و حتی انتخاب شغل مناسب در آینده تاثیر می گذارد.
با توجه به تحقیقات انجام شده در انجمن شنوایی، گفتار و زبان آمریکا، افت شنوایی از 4 طریق می تواند بر روی کودکان تاثیر بگذارد :

باعث تاخیر در رشد گفتار و زبان می شود.

تاخیر در رشد گفتار می تواند باعث افت پیشرفت تحصیلی شود.
 
مشکلات ارتباطی می تواند منجر به انزوا، مشکلات اجتماعی و کاهش اعتماد به نفس شود.

ممکن است بر شرایط شغلی کودک در آینده تاثیر گذار باشد.
 
کودکانی که دچار افت شنوایی هستند در یادگیری کلمات انتزاعی مانند " قبل" و "بعد" و در درک و یادگیری کلماتی که چند معنی دارند مشکل دارند.
آن ها اغلب در شنیدن برخی صداها مانند " ک " ، " ت " ، " ف " ، " ش " ،" س " و " د " مشکل دارند.
این که برخی حروف را به درستی نشنوند بر جملاتی که می سازند و کلمات و واژگان تاثیر می گذارد. به طور کلی از نظر رشد گفتار و زبان و پیشرفت تحصیلی ، بین کودکانی که افت شنوایی دارند و کودکانی که طبیعی هستند تفاوت هایی وجود دارد.
البته کودکان کم شنوا در صورت درمان و مداخله ی مناسب می توانند این تفاوت را تا حد زیادی جبران کنند.
 

چه زمانی باید اقدامات درمانی لازم برای کودک کم شنوا انجام شود ؟

پاسخ به این سوال بسیار کوتاه است : در اسرع وقت !
متخصصان شنوایی معتقدند کودکی که افت شنوایی دارد باید حداکثر تا سن 6 ماهگی برای خرید سمعک اقدام کند. هرچه سریع تر کودک سمعک بگیرد ، مشکلات کمتری در زمینه ی رشد گفتار و زبان دارد، میتواند همانند کودکان همسن و سال خود صحبت کند و به مدرسه برود و سایر فعالیت های اجتماعی را انجام دهد.
تقریبا تمام کودکان در ایالت متحده آمریکا آزمایش غربالگری شنوایی را در بیمارستان انجام می دهند.
اگر کودک شما در آزمایش غربالگری شنوایی مشکل خاصی نداشت اما شما همچنان مشکوک هستید که افت شنوایی دارد یا نه با مطالعه ی این مطلب متوجه خواهید شد که آیا نیازی به ارزیابی مجدد سیستم شنوایی هست یا خیر.
 

 

چگونه سمعک به یادگیری بهتر کودکان کمک میکند ؟


 

برخی از مادران اظهار می کنند که چگونه متوجه شوند که کودکشان افت شنوایی دارد ؟

گاهی اوقات افت شنوایی تا زمانی که بچه ها در سنین پایین تری هستند قابل تشخیص نیست، به همین دلیل برای بسیاری از کودکان در سنین مدرسه باید آزمون های غربالگری شنوایی انجام شود.
در صورتی که در آزمون غربالگری کودک شما هر میزان افت شنوایی داشت، باید حتما پیگیری های لازم انجام شود.
به خاطر داشته باشید که در برخی از کودکان ممکن است افت شنوایی تشخیص داده شود اما در واقع سیستم شنوایی مشکلی ندارد و مشکل یک بیماری عصبی مانند اختلال پردازش شنوایی یا ADHD  است.
 
 
سمعک مناسب برای اطفال
 
کودک از سن سه ماهگی می تواند سمعک دریافت کند. مناسب ترین و رایج ترین مدل سمعک برای اطفال سمعک پشت گوشی است.
 
سمعک ها از لحاظ شکل ظاهری به چند گروه تقسیم می شوند :
 سمعک رسیور در کانال
 
سمعک داخل گوشی و سمعک نامرئی برای اطفال گزینه ی مناسبی نمی باشد. ممکن است والدین کودک اصرار زیادی برای خرید سمعک داخل گوشی وسمعک نامرئی داشته باشند اما با مشاوره ی صحیح می توان آن هارا متقاعد کرد که بهترین انتخاب برای کودکان سمعک پشت گوشی است.

اگرچه سمعک نامرئی و سمعک داخل گوشی از لحاظ شکل ظاهری، دید بسیار کمی روی گوش دارند ، اما چون کودک در سن رشد است در فواصل زمانی کوتاه، به دلیل تغییر شکل مجرای گوش سمعک باید تعویض پوسته شود.
در صورتی که اگر از سمعک پشت گوشی استفاده شود، کودک باید از قالب استفاده کند و در صورت تغییر سایز گوش ، فقط قالب سمعک تعویض می شود و نیازی به صرف هزینه ی زیاد برای تعویض پوسته ی سمعک نمی باشد.
 
سمعک رسیور در کانال و یا همان RIC  از نظر شکل ظاهری ، سمعک بسیار ظریفی است و روی گوش دید کمتری نسبت به سمعک پشت گوشی دارد اما برای اطفال انتخاب مناسبی نمی باشد زیرا به دلیل طراحی خاص این سمعک نگهداری از آن دشوار است و بهتر است بیشتر برای بزرگسالان تجویز شود.
 
 

چگونه سمعک به یادگیری بهتر کودکان کمک میکند ؟


 

آیا استفاده از سمعک هوشمند برای کودک انتخاب مناسبی است ؟

سمعک ها از نظر تکنولوژی که در آن ها به کار رفته به گروه های زیر تقسیم می شوند :

سمعک آنالوگ

 

سمعک فوق هوشمند
 
سمعک های آنالوگ از لحاظ تکنولوژی در پایین ترین سطح هستند و اصطلاحا تقویت خطی دارند. به این معنا که تمام صداهایی که دریافت می کنند به یک اندازه تقویت می کنند.
 
سمعک دیجیتال قابلیت تنظیم شدن با کامپیوتر بر اساس افت شنوایی و ادیوگرام را دارد.
 
سمعک هوشمند و فوق هوشمند دارای بالاترین کیفیت نسبت به سمعک های دیجیتال و آنالوگ هستند.
 
برای اطفال و نوزادان با توجه به میزان حساسیت سیستم شنوایی و تاثیر آن بر رشد گفتار و زبان و سایر جنبه های رشدی کودک، صدایی که به گوش او می رسد باید کیفیت بالایی داشته باشد.
هرچه کیفیت صدای سمعک بالاتر باشد قیمت سمعکبیشتر است، برای اطلاع از قیمت سمعک می توانید با کارشناسان مجرب ما در ارتباط باشید.

برای کودکان در سنین مدرسه، به دلیل قرار گرفتن در کلاس میتوان سمعک وایرلس با میکروفن از راه دور تهیه کرد. نحوه ی عملکرد این مدل سمعک ها به این صورت است که سمعک وایرلس روی گوش قرار می گیرد و میکروفن روی میز معلم قرار میگیرد و صدا را دریافت می کند و به صورت مستقیم از طریق بلوتوث به سمعک می فرستد.

اگر کودک شما افت شنوایی عمیق دارد سمعک نمی تواند افت شنوایی او را جبران کند و کاشت حلزون انتخاب مناسب تری است.
بسیاری از افراد تصور می کنند با انجام عمل کاشت حلزون دیگر نیازی به استفاده از سمعک نمی باشد، اما در واقعیت اینطور نمی باشد و کودک با استفاده از دستگاهی شبیه به سمعک که پشت گوش قرار می گیرد صداها را دریافت می کند.
ادیولوژیست و پزشک شما به شما کمک می کند که بهترین راه برای درمان افت شنوایی کودکتان را پیدا کنید.
 
 

چگونه سمعک به یادگیری بهتر کودکان کمک میکند ؟


 

استفاده از سمعک و کاشت حلزون برای کودکی که به مدرسه می رود بسیار مهم است و علاوه بر دریافت سمعک باید به نکات زیر توجه شود :

اگر کودک به مدرسه می رود ، بهتر است نزدیک به معلم بنشیند که صدا را بهتر دریافت کند.

اگر صدای نویز کلاس درس زیاد باشد ممکن است کودک نتواند صدای معلم را به درستی دریافت کند . در این شرایط استفاده از سمعک هوشمند بسیار کمک کننده است .

در واقع استفاده از سمعک وایرلس به همراه میکروفن از راه دور و سایر وسایل جانبی به کودک کمک می کند که صدای معلم را با کیفیت بالاتری دریافت کند.

در سمعک وایرلس ، میکروفن از راه دور روی میز معلم و یا جلوی گوینده قرار می گیرد و صدا را از طریق بلوتوث به سمعک ارسال می کند.

در صورت تجویز سمعک وایرلس علاوه بر میکروفن از راه دور، از سایر اکسسوری ها مانند رابط تلویزیون و ریموت کنترل می توان استفاده کرد.

استفاده از سمعک شارژی برای کودکان انتخاب مناسبی است. زیرا ممکن است باتری سمعک یکبار مصرف به دلیل سایز کوچکی که دارد برای کودکان با سنین پایین تر خطرناک می باشد.
البته استفاده از سمعک شارژی محدودیت هایی دارد، اگر شارژ سمعک تمام شود ، دیگر سمعک قابل استفاده نخواهد بود و سمعک حتما باید با شارژر مجددا شارژ شود.
 

در انتها مهم ترین نکته ای که می خواهیم به آن اشاره کنیم این است که به هیچ عنوان درمان افت شنوایی کودک را به تعویض نیندازید.
وقتی صحبت از به تاخیر افتادن رشد گفتار و زبان می شود باید هرچه سریع تر به دنبال راهی برای درمان و جبران افت شنوایی باشید . در این شرایط میزان افت شنوایی اهمیت زیادی ندارد چرا که هر میزان افت شنوایی بر رشد گفتار کودک تاثیر خواهد داشت.
تحقیقات نشان می دهد که مداخله ی زود هنگام علاوه بر مهارت های گفتاری ، مهارت های اجتماعی و موفقیت تحصیلی را بهبود می بخشد.