قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک دیجیتال

چهار ویژگی سمعک خوب که موقع خرید سمعک باید به آن توجه کنید

چهار ویژگی سمعک خوب که موقع خرید سمعک باید به آن توجه کنید

خرید سمعک ممکن است یک تجربه ی جدید و متفاوت باشد. متخصصین تجویز سمعک و شنوایی شناسان در این راستا آموزش دیده اند. آن ها شما را با ویژگی های متفاوت سمعک آشنا می کنند و با توجه به میزان افت شنوایی، نیازهای شنیداری، سن و بودجه به شما کمک می کنند که سمعک مناسبی که پاسخگوی نیاز شما باشد را انتخاب کنید.
 
همانطور که در مبحث قیمت سمعک به طور مفصل به بررسی این موضوع پرداختیم، قیمت سمعک به ویژگی و تکنولوژی به کار رفته در آن بستگی دارد. لزوما یک سمعک فوق پیشرفته برای همه ی افراد مناسب نیست.
ادیولوژیست به شما کمک می کند که از برخی از ویژگی های سمعک که برای شما ضروری نیست و باعث افزایش قیمت سمعک می شود ، چشم پوشی کنید و بتوانید در نهایت سمعک مناسب را انتخاب کنید.

البته طبیعی است که بیماران زمانی که از ویژگی های مختلف سمعک ها مطلع می شوند بیشتر سردرگم می شوند که چه سمعکی برایشان مناسب است و کدام یک از ویژگی های به کار رفته در سمعک می تواند برایشان مفید باشد.

اصطلاح سوپرفکتا Superfecta اصطلاح جدیدی است که به شما برای انتخاب سمعک مناسب کمک بیشتری می کند.
 
 

 
 

 

 

 
 


ویژگی های سمعک سوپرفکتا 
 
این سمعک ها دارای 4 ویژگی کلیدی هستند:

جز سمعک های قابل شارژ هستند.
مجهز به فناوری بلوتوث هستند.
ظاهر زیبا و کوچکی دارند.
تله کویل دارند.
 

برخی از افراد سمعک را با عینک مقایسه می کنند. با وجود اینکه هم سمعک و هم عینک برای بهتر شنیدن و بهتر دیدن کمک می کنند اما یک تفاوت اساسی با هم دارند و آن هم این است که سمعک فقط به بهتر شنیدن کمک میکند و تاثیری در بهبود افت شنوایی ندارد. در واقع یک وسیله ی کمک شنوایی است و باعث درمان نمی شود و فقط صداها را تقویت می کند.

تله کویل و بلوتوث از مهم ترین فناوری های به کار رفته در سمعک ها می باشند. از این 2 ویژگی می توان در موقعیت های سخت شنیداری استفاده کرد و سمعک های رد پایین این ویژگی ها را ندارند.

 
تله کویل 
 
همانطور که می دانید تله کویل یک ویژگی جدید نیست. در حقیقت قدمت آن به سال 1930 بر میگردد اما این سیم های مسی کوچک درون سمعک کار مهمی انجام می دهند ، در واقع تله کویل به سمعک شما اجازه می دهد که به سیستم های شنیداری مانند تلفن متصل شود و صدا را با کیفیت بالا دریافت کند.

علاوه بر تلفن سمعک هایی که دارای تله کویل هستند می توانند به سایر سیستم های صوتی متصل شوند . اگر در سالن بزرگی مانند سالن سخنرانی هستید که ممکن است صدا را با کیفیت پایینی دریافت کنید با استفاده از تله کویل می توانید به بلند گوها متصل شوید.

این یک مثال ساده از ویژگی های سمعک است که به شما کمک می کند در مکان های عمومی بهتر بشنوید. با استفاده از تله کویل نویز پس زمینه حذف می شود و شما فقط صدای بلندگو را می شنوید و صدای خش خش و هیاهوی دیگر افراد را نمیشنوید.
تله کویل در انواع مدل های سمعک پشت گوشی ، سمعک داخل گوشی و سمعک نامرئی وجود دارد.
 
زمانی که میزان استفاده از سیستم تله کویل ویا سایر ویژگی های جانبی سمعک  افزایش پیدا کند مصرف باتری سمعک نیز افزایش پیدا می کند.

 
 
 
 


 
 
 

 
اتصال با بلوتوث 
 
استفاده از فناوری بلوتوث به پخش مستقیم صدا از دستگاه های تولید کننده ی صدا کمک می کند. به این معنی که با استفاده از این تکنولوژی شما می توانید صدایی که از تلویزیون و یا موبایل در حال پخش است را به صورت مستقیم از سمعک بشنوید.
این ویژگی در سمعک هوشمند وجود دارد . همانطور که در مبحث تجربه ی بهتر شنیدن با سمعک هوشمند به بررسی این موضوع پرداختیم سمعک ها با توجه به تکنولوژی به کار رفته در آن ها به 3 دسته ی سمعک آنالوگ ، سمعک دیجیتال و سمعک هوشمند دسته بندی می شوند.
سمعک های رده بالا به طور مستقیم و از طریق بلوتوث به تلفن متصل می شوند.
در سمعک وایرلس برای اتصال به تلویزیون بیمار باید یک رابط تلویزیون تهیه کند. این رابط به تلویزیون متصل می شود و صدا از طریق بلوتوث به سمعک ارسال می شود.
با استفاده از فناوری بلوتوث به طور کلی استفاده از سمعک ها راحت تر شده است.
برای مثال زمانی که سمعک و گوشی موبایل به هم متصل باشند ، اگر موبایل زنگ بخورد ، فرد کم شنوا می تواند صدا را از طریق سمعک بشنود در واقع سمعک شبیه به هندزفری عمل می کند.
در سمعک وایرلس رده بالا برای اتصال به تلفن نیازی به هیچگونه رابطی نیست اما در سمعک وایرلس رده پایین تر باید یک رابط تهیه گردد.
 

 
 

 

3. سمعک شارژی 
 
امروزه استفاده از سمعک شارژی بسیار رایج شده است . بر اساس یک نظر سنجی که در مارس 2021 انجام شده است 53 درصد افرادی که از سمعک استفاده می کنند سمعک شارژی را ترجیح می دهند.

البته توجه به این نکته ضروری است که با توجه به تهیه و توزیع سمعک شارژی همچنان بسیاری از مددجویان از سمعک هایی استفاده می کنند که با باتری یک بار مصرف کار میکنند.
سمعک شارژی از لحاظ عملکرد و کیفیت صدا شبیه به سمعک های دیگر است. فقط به این دلیل که باتری سمعک قابل شارژ است و افرادی که مهارت حرکتی پایین تری دارند نمیتوانند باتری سمعک را تعویض کنند استفاده از سمعک راحت تر است .

علاوه بر تمام مزایایی که ذکر شد استفاده ازسمعک شارژی معایبی دارد که موقع خرید سمعک باید در نظر گرفته شود.
یکی از معایب این سمعک ها این است که شارژر سمعک همیشه باید همراه مددجو باشد و به پریز برق دسترسی داشته باشد و سمعک باید چندین ساعت شارژ شود تا مجددا قابل استفاده باشد.