قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک دیجیتال

افت شنوایی در جوانان

افت شنوایی در جوانان

بسیاری از افراد ، افت شنوایی را ناشی از افزایش سن می دانند و گمان می کنند با افزایش سن ، احتمال بروز افت شنوایی شما افزایش می یابد.
 اما در حقیقت ، افراد جوان نیز می توانند به دلایل مختلف دچار کم شنوایی شوند. جوانانی که افت شنوایی دارند ممکن است هنگام تحصیل درمدرسه و دانشگاه ، قرارهای ملاقات ، محل کار و به طور کلی برقراری ارتباط با دیگران با چالش های منحصر به فردی روبرو شوند . 
 
افت شنوایی در جوانان چقدر رایج است؟

آمارهای CDC نشان می دهد که حدود 12 درصد از بزرگسالان 18 تا 39 ساله هنگام سر و صدا با مشکل درک گفتار مواجه می شوند و حدود 6 درصد از آنها در گوش خود صدای سوت می شنوند که به وزوزمعروف است.میزان افت شنوایی در گروه های سنی بالاتر افزایش می یابد.

افت شنوایی بر کیفیت زندگی افراد تاثیر زیادی می گذارد و افرادی که مشکل شنوایی دارند از لحاظ امکانات رفاهی ممکن است در سطح  پایین تری نسبت به افراد سالم قرار گیرند.
 
 
علت افت شنوایی در جوانان چیست؟
 
یکی از شایع ترین علت های افت شنوایی در جوانان همان علتی است که برای افراد مسن وجود دارد: قرار گرفتن در معرض صدای بلند، که باعث کاهش شنوایی ناشی از سر و صدا می شود.
 
در ایالات متحده میلیون ها نفر به دلایل زیادی از جمله سرگرمی هایی مانند رفتن به شکار ، گوش دادن به موسیقی با صدای بلند، قرار گرفتن در معرض آلودگی صوتی و سر و صدای ناشی از محیط کار در معرض سطوح ناامن صدا قرار گرفته اند و به دنبال آن افت شنوایی برایشان ایجاد شده است .

سایر عوامل خطر عبارتند از دیابت ، فشار خون بالا ، قرار گرفتن در معرض داروهای اتوتوکسیک (داروهای مرتبط با وزوز گوش یا کاهش شنوایی) ، عفونت های ویروسی یا باکتریایی و بیماری های ژنتیکی .
 

اتواسکلروز در جوانان

یکی دیگر از شایع ترین علل کم شنوایی در جوانان و افراد میانسال ، اتواسکلروز ، رشد غیرطبیعی استخوان در گوش میانی است. بیش از 3 میلیون نفر در ایالات متحده به این بیماری مبتلا هستند که بیشتر زنان میانسال در معرض خطرهستند .
 
 

 

 
چگونه کم شنوایی بر جوانان تأثیر می گذارد ؟

نه تنها عوامل اصلی کاهش شنوایی در افراد جوان متفاوت است ، بلکه در صورتی که افت شنوایی در افراد جوان تشخیص داده شود و سمعک تجویز شود ، استفاده از سمعک در سنین 20 ، 30 و 40 سالگی شما می تواند تفاوت قابل توجهی با داشتن سمعک در سالهای بالاتر داشته باشد.
 این امر به این دلیل است که شرایط محیط کار ، خانواده ، برقراری ارتباط با دیگران و فعالیت های روزانه در سنین جوانی با سنین بالاتر تفاوت زیادی دارد. افراد در آن سنین در مرحله متفاوتی از زندگیشان نسبت به افراد مسن قرار دارند و بنابراین داشتن سمعک می تواند برای آن ها اهمیت زیادی داشته باشد.
 
 
 
چه سمعکی برای افراد کم شنوا در این سن مناسب است ؟
 
به طور کلی هنگام تجویز سمعک علاوه بر سن ، میزان افت شنوایی ، نیاز های فرد ، قیمت سمعک و میزان ارتباطی که با اطرافیان دارد تاثیر گذار است.
معمولا افراد جوانی که افت شنوایی دارند تمایل به استفاده از سمعک نامرئی دارند.البته منظور از سمعک نامرئی لزوما سمعک داخل گوشی نیست.
امروزه سمعک هایی طراحی شده اند که ظاهری شبیه به سمعک پشت گوشی دارند و بلند گوی سمعک با یک سیم بسیار باریک داخل گوش می رود.
این سمعک ها اصطلاحا سمعک Ric  یا رسیور در کانال نامیده می شوند.
مدل بلندگوی سمعک با توجه به میزان افت شنوایی می تواند متغیر باشد و اگر افت شنوایی فرد زیاد باشد از بلندگوی قوی و اگر افت کم داشته باشد از بلندگوی استاندارد استفاده می شود.
 

علاوه بر سمعک داخل گوشی ، سمعک نامرئی و سمعک Ric  فرد کم شنوا می تواند از سمعک پشت گوشی هم استفاده کند.
 
همچنین تمامی سمعک ها به جز سمعک داخل گوشی و سمعک نامرئی ، میتوانند با باتری سمعک یک بار مصرف کار کنند و یا باتری قابل شارژ داشته باشند.
برای استفاده از سمعک شارژی شما میتوانید سمعک را به مدت 7 الی 8 ساعت شارژ کنید و بعد از آن استفاده کنید.
 
بسیاری از افراد جوانی که افت شنوایی دارند ، هنگام شنیدن صدای گفتاری در محیط پر سر و صدا مشکل دارند . برای این افراد سمعک هوشمند انتخاب مناسبی است. چرا که در سمعک های مدل بالا هرچه تعداد کانال سمعکبیشتر باشد ، کیفیت صدای سمعک در محیط های پر سر و صدا بیشتر است.
همچنین اگر بخواهند از وسایل کمک شنوایی مانند رابط تلویزیون و رابط تلفن استفاده کنند می توانند سمعک وایرلس تهیه کنند.
 
 
 

افت شنوایی در جوانان

 


مشکلات شغلی
 
افت شنوایی معمولا در افراد مسن شایع است و اغلب آن ها بازنشسته هستند و نسبت به افراد جوان ، مشکلات کمتری در محیط های شغلی خود دارند.
اما جوانانی که در رده ی سنی 20 تا 30 سالگی به دنبال شغل مورد نظر خود هستند ، در صورتی که افت شنوایی داشته باشند و از سمعک استفاده کنند با چالش های زیادی روبرو هستند.
استفاده از سمعک می تواند بر انتخاب شغل هم تاثیر بگذارد ، زیرا در بعضی از مشاغل ممکن است فرد با افراد مختلف از طریق تلفن در ارتباط باشد و همین امر باعث بروز مشکلاتی برای او شود.
هنگامی که فردی افت شنوایی دارد و در خانه کار می کند ، این امر مزایا و معایبی دارد. به این دلیل که می تواند صدای تلفن و کامپیوتر را به همان اندازه که نیاز دارد بلند کند اما ممکن است این کار روش خوبی به جای استفاده از سمعک نباشد.
استفاده از سمعک تاثیر بسیار زیادی بر وضعیت شنوایی فرد دارد به خصوص در افرادی که با محیط اطراف ارتباط زیادی دارند.
 
 
مدرسه و دانشگاه

تفاوت دیگر بین نسل ها در مورد استفاده از سمعک این است که بسیاری از افراد جوان نگران تحصیلات دانشگاهی یا حتی ادامه تحصیل هستند ، بنابراین استفاده از سمعک ، کاشت حلزون و وسایل کمک شنوایی برای تجربه کلاس درس آنها بسیار مهم است. متأسفانه افراد در این سن ممکن است در محیط کلاس با مشکلات زیادی روبرو شوند و بهره ی لازم را نبرند.
در این شرایط برای فرد کم شنوا می توان سمعک وایرلس تجویز کرد که با فرد بتواند سمعک را با وسایل کمک شنوایی مانند میکروفن از راه دور استفاده کند. میکروفن از راه دور به این صورت کار می کند که صدا را مستقیما از گوینده می گیرد و به سمعک فرد از طریق بلوتوث ارسال می کند.

 
 

افت شنوایی در جوانان

 
 

سمعک می تواند بر سلامت روان شما و پیشرفت شغلی شما تاثیر بگذارد.

سمعک همچنین می تواند تأثیر قابل توجهی بر درآمد فرد کم شنوا داشته باشد ، نتایج یک نظرسنجی از 40،000 خانوار آمریکایی نشان داد که استفاده از سمعک و سیستم FM تأثیر مثبتی بر درآمد دارد. آنها نشان دادند که استفاده از سمعک ، خطر از دست دادن درآمد را برای افرادی که کم شنوایی خفیف دارند 90 تا 100 درصد و برای افرادی که کم شنوایی متوسط ​​تا شدید دارند بین 65 تا 77 درصد کاهش می دهد.
البته امروزه استفاده از رابط های موبایل برای سمعک های وایرلس جایگزین سیستم FM  شده است .
 
سمعک ها حتی مزایای بیشتری بر سلامت روانی نسل جوان دارند. یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که در حالی که کاهش شنوایی با خطر افسردگی در بزرگسالان در هر سنی همراه است ، بیشتر در جوانان مشاهده می شود. بنابراین در حالی که سمعک بدون در نظر گرفتن سن برای همه کاربران مفید است ، به نظر می رسد که استفاده از سمعک برای کاربران جوانتر بیشترین تاثیر را در پیشگیری از افسردگی دارند. استفاده از سمعک می تواند منجر به علائم افسردگی کمتر ، ارتباط اجتماعی بیشتر و در کل کیفیت بهتر زندگی شود. به عبارت دیگر ، سمعک برای سلامتی شما مفید است
 
 
 
 
احساس شرم هنگام استفاده از سمعک

وقتی صحبت از سمعک می شود ، تفاوت قابل توجهی بین نسل قدیم و نسل جوان در استفاده و درک وجود دارد. اگرچه بیشتر تبلیغات سمعک برای افراد مسن انجام می شود ، اما به نظر می رسد نسل جوان استفاده از وسایل کمکی شنوایی را بیشتر می پذیرند. این می تواند به این دلیل باشد که ظاهر سمعک ها امروزه مشابه سمعک های گذشته نیست و روی گوش فرد ممکن است ظاهری شبیه به  هندزفری و یا هدفون داشته باشد . در نتیجه این روزها سمعک آنقدرها جلب توجه نمی کند. بیشتر و بیشتر ، احساس خجالت ناشی از داشتن سمعک در حال از بین رفتن است و کسانی که از نسل جوان هستند اغلب متوجه می شوند که اینکه بتوانند صدا را بهتر بشنوند بسیار مهم تر از این است که افت شنواییشان بدون درمان باقی بماند.
 
خبر خوب این است که تشخیص افت شنوایی در سنین جوانی و درمان آن ممکن است به افراد این فرصت را بدهد که از آنچه در شنوایی خود باقی مانده محافظت کرده و از هر چیزی که می تواند باعث از دست دادن بیشتر شود اجتناب کنند. محافظت از باقی مانده ی شنوایی بسیار مهم است .