قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک دیجیتال

رایج ترین شکایت افراد کم شنوا

رایج ترین شکایت افراد کم شنوا

یکی از رایج ترین شکایت هایی که شنوایی شناسان از مراجعان خود می شنوند این است که آن ها بیان می کنند : "من میتوانم بشنوم اما نمی توانم درک کنم ."
اگر شما نیز دچار این مشکل هستید ، ممکن است افت شنوایی داشته باشید.
 
 
کاهش شنوایی نه تنها گوش ها را درگیر می کند بلکه ممکن است باعث بروز مشکلاتی در مغز شود و پردازش اصوات دچار مشکل شود .

علائم و میزان افت شنوایی در افراد مختلف متفاوت است و کاهش شنوایی می تواند در همه درجات از خفیف تا عمیق رخ می دهد ، اما اکثر مردم ، به ویژه افراد مسن ، دارای کم شنوایی خفیف تا متوسط ​​هستند ، به خصوص افرادی که برای شنیدن اصوات با فرکانس بالا مشکل دارند.

در این مشکل ، علامت اصلی ممکن است مشکل در درک کلمات باشد ، به ویژه در شرایطی که فرد کم شنوا در محیط پر سر و صدا قرار می گیرد .
افت شنوایی در صورتب که درمان نشود می تواند بر روابط ، شغل و زندگی روزمره شما تأثیر بگذارد.
استفاده از سمعک به  افراد کم شنوا کمک زیادی می کند. برای افرادی که مشکل در درک کلمات دارند بهتر است سمعک هوشمند تجویز شود .

 
 

رایج ترین شکایت افراد کم شنوا


 

هنگامی که شنوایی شما مورد ارزیابی قرار می گیرد ، نتایج بر روی برگه ی ادیوگرام ترسیم می شود.

اصطلاحا گفته می شود افرادی که دچار افت شنوایی در فرکانس های بالا هستند ، افت شنوایی "شیب دار" دارند . اگر دچار افت شنوایی شیب دار هستید ، این بدان معناست که شما قادر به شنیدن صداها با فرکانس پایین و صدای بم (مانند رعد و برق) هستید ، گاهی اوقات حتی اصوات را به وضوح مانند کسی که دارای شنوایی معمولی است، میشنوید.
 اما موقع شنیدن اصوات با فرکانس بالا (مانند صدای کودکان و صدای خانم ها) دچار مشکل می شوید و باید بلندی آن صدا بسیار زیاد باشد تا بتوانید به خوبی صدا را بشنوید.
به طور کلی کم شنوایی در فرکانس بالا اغلب باعث احساس می شود که بتوانید بشنوید اما نمی توانید درک کنید.
 
برای افرادی که افت شنوایی در فرکانس بالا دارند استفاده از سمعک رسیور در کانال انتخاب مناسبی است. البته به سن فرد و میزان افت شنوایی او بستگی دارد .
سمعک رسیور در کانال به این صورت است که بدنه ی سمعک پشت گوش قرار می گیرد و یک سیم نازک که در واقع به رسیور یا بلند گو متصل است داخل گوش می رود.
برای کودکان و افراد مسن ، سمعک پشت گوشی گزینه ی مناسب تری است زیرا نگهداری از سمعک پشت گوشی راحت تر است.
 
 
چرا افرادی که افت شنوایی در فرکانس بالا دارند ، در درک گفتار مشکل دارند ؟
 
در گفتار ، صداهای مصوت (ٲ  ٳ  ٱ    آ  او ای ) دارای فرکانس پایین هستند در حالی که صداهای صامت مانند سایر اصوات الفبا دارای فرکانس بالا هستند. این که بتوانید صداهای مصوت را بشنوید خوب است و به شما هشدار می دهد که گفتار وجود دارد ، اما این صداهای صامت هستند که به گفتار معنا می دهند و به شما در تشخیص یک کلمه از کلمه دیگر کمک می کند. بدون اینکه بتوان تفاوتهای ظریف بین صامت ها را شنید ، تمایز بین کلماتی مانند "توپ" و "سوپ" ، "گوش" و "موش " دشوار است. به همین دلیل است که بسیاری از افراد مبتلا به افت شنوایی ناشی از افزایش سن یا قرار گرفتن در معرض سر و صدا ، حتی در زمانی که می دانند صدا وجود دارد ، در درک گفتار مشکل دارند.
 
   
 

مشکل شنیدن در محیط نویزی
 
اگر دچار افت شنوایی با فرکانس بالا هستید ، ممکن است در درک گفتار حتی در یک محیط نسبتاً آرام با مشکل روبرو شوید ، اما هنگامی که نویز پس زمینه وجود داشته باشد یا چندین نفر به طور همزمان صحبت کنند ، پیگیری مکالمه تقریباً غیرممکن می شود. افراد مبتلا به افت شنوایی ممکن است از موقعیت های اجتماعی پر سر و صدا یا مکانهای عمومی مورد علاقه خود اجتناب کنند زیرا تعامل و برقراری ارتباط با دیگران بسیار دشوار است.
در این افراد اگر 2 گوش افت شنوایی داشته باشد بهتر است از 2 سمعک استفاده کنند.
زیرا برای درک گفتار نیاز دارند صدا را از 2 طرف بشنوند و همانطور که گفته شد سمعک رسیور در کانال انتخاب مناسبی برای این افراد است.
امروزه ظاهر سمعک برای بسیاری از افراد بسیار مهم است و افراد تمایل زیادی به استفاده از سمعک نامرئی و یا سمعک داخل گوشی دارند. ممکن است به دلیل بسته شدن مجرای گوش احساس پیچش صدا در سر برایشان اذیت کننده باشد.
 
 

 

رایج ترین شکایت افراد کم شنوا


 

علائم کم شنوایی با فرکانس بالا
 
هنگامی که دچار کم شنوایی با فرکانس بالا هستید ، ممکن است:
 
دنبال کردن مکالمات  سخت باشد به این معنی که شما صدا را میشنوید اما به خوبی درک نمیکنید.
 
هنگام صحبت کردن با تلفن صحبت های فرد مقابل را به درستی متوجه نمی شوید.
 
تماشای برنامه های تلویزیونی حتی با وجود بلند کردن صدا ، برای شما دشوار است.
 
هنگام شنیدن صدای زنان و کودکان خردسال دچار مشکل می شوید.
 
از موسیقی لذت نمی برید زیرا صدا کیفیت خوبی ندارد به خصوص زمانی که با ولوم بالا به موسیقی گوش می دهید.
 
بعد از مدت زمانی که به صدای کسی گوش می دهید ، احساس خستگی می کنید .
 
 به طور کلی اگر احساس می کنید صحبت ها را می شنوید اما درک نمیکنید ، ممکن است یکی از نشانه های افت شنوایی باشد و اعضای خانواده ، دوستان و همکاران شما ممکن است نا امید شوند و احساس کنند وقتی با شما صحبت می کنند به آنها گوش نمی دهید.


 گاهی اوقات ، شما سوالات را به اشتباه پاسخ می دهید.
 
در مواقع دیگر ، ممکن است هنگام صحبت کردن ، وانمود کنید که شما در حال گوش دادن هستید ، در حالی که آنچه را که گفته اند را درک نمی کنید .
  
 
جواب تست شنوایی شما خوب است اما همچنان احساس می کنید که خوب نمیشنوید ؟
 
اگر در تست ارزیابی شنوایی به شما گفته شده است که شنوایی شما خوب است ، ولی همچنان صدا ها را خوب درک نمی کنید ، برای حل مشکل خود حتما پیگیری کنید.
 ممکن است سیستم شنوایی شما خوب باشد - اما عصب شنوایی یا مغز شما ممکن است در پردازش صداها یا سایر ورودی های حسی دچار مشکل شده باشد.
 
 
اختلال پردازش شنوایی (APD)
 
برای برخی افراد ، شنیدن اصوات اما درک نکردن ممکن است نشانه اختلال پردازش شنوایی (APD) باشد. این بدان معناست که سیستم عصبی - نه گوش - در تلاش است تا صداهایی را که از گوش ها بیرون می آید ، پردازش کند. APD اغلب در کودکان تشخیص داده می شود ، اما در بزرگسالان نیز قابل تشخیص است.
 
 
اختلال نقص توجه (ADD)
 
اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD) همچنین می تواند باعث بروز مشکلات در درک گفتار شود - به این معنا که مغز نمی تواند با تمام ورودی های حسی ، هماهنگ باشد.
 
در هر صورت ، سمعک می تواند به فرد مبتلا به APD یا ADD کمک کند که بر مکالمه ای که بیشتر می خواهد بشنود تمرکز کند و به افراد این امکان را می دهد که صدای گوینده مورد نظر خود (مانند یک استاد) را بهتر بشنود. شایان ذکر است که برخی از افراد ممکن است ADD یا اوتیسم و ​​اختلال پردازش شنوایی داشته باشند.
 
 
 
برای حل مشکلات شنوایی خود به دنبال راه حل باشید.
 
اگر بعد از انجام تست شنوایی مشخص شد که افت شنوایی دارید ، سمعک می تواند با تقویت صداهایی که در شنیدنشان مشکل دارید به شما کمک کند.
. هنگامی که شروع به استفاده از سمعک می کنید ، متوجه بهبود گفتار می شوید و حتی ممکن است متوجه شنیدن صداهایی شوید که مدت هاست فراموش شده اند. به عنوان مثال ، برخی از سمعک های جدید از شنیدن صدای جیر جیر پرندگان آوازخوان برای اولین بار در سالهای اخیر خوشحال می شوند. شما بار دیگر قادر خواهید بود صدای بوق مایکروویو ، چراغ راهنمای خودرو و زنگ تلفن خود را بشنوید.
 
اگر می توانید بشنوید ، اما نمی توانید اصوات را درک کنید، تنها نیستید. این همان چیزی است که شنوایی شناسان تقریباً هر روز از بیماران خود می شنوند و برای برطرف کردن مشکلات شما راه حل ارائه می دهند.
 
 به منظور تعیین وقت جهت انجام آزمایشات شنوایی ، خرید سمعک ، دریافت مشاوره لازم و اطلاع از قیمت سمعک  با شماره زیر تماس حاصل نمایید: ‌

☎️ 02188989043
 
برقراری ارتباط از طریق واتساپ با شماره تلفن زیر امکان پذیر است  

09381070624