قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک دیجیتال

سکته ی گوش (sudden deafness ) چیست ؟

سکته ی گوش (sudden deafness ) چیست ؟

سکته ی گوش و یا کری ناگهانی به طور خیلی سریع اتفاق می افتد . به این صورت که فرد به طور ناگهانی بخش زیادی از شنوایی خود را در یک گوش از دست می دهد.نوع افت شنوایی،افت شنوایی حسی-عصبی است و برای درمان آن فرد باید حتما تحت نظر پزشک متخصص قرار گیرد.

این نوع افت شنوایی می تواند به تدریج طی چند روز و یا سریع اتفاق بیفتد. اگر به تدریج باشد به مرور زمان صدا ضعیف تر می شود.

این بیماری معمولا در افراد 30 تا 60 سال دیده می شود.تقریبا در نیمی از کسانی که مبتلا به افت شنوایی ناگهانی و یا کری ناگهانی یک طرفه شده اند ،اگر اقدامات لازم سریع انجام شود در طی 10 روز الی 2 هفته بهبود پیدا می کنند.
البته تعداد کمی از این افراد ممکن است به مرور زمان بدتر شوند .
امروزه تولید سمعک های جدید و پیشرفت هایی که در زمینه ی کاشت حلزون انجام شده است تا حد زیادی به افراد کم شنوا کمک می کند.
کری ناگهانی و یا سکته گوش نیاز به درمان و پیگیری بسیار سریعی دارد. در صورتی که اقدامات لازم سریع انجام شود تا حد زیادی افت شنوایی جبران می شود.
 
 

چه عواملی باعث کری ناگهانی می‌شوند؟
 
بیشتر اوقات پزشکان دلیل خاصی برای کری ناگهانی یک‌طرفه پیدا نمی‌کنند. اما بیش از 100 علت برای کری ناگهانی دوطرفه (هر دو گوش) وجود دارد. برخی از دلایل ممکن عبارتند از :

ناهنجاری گوش داخلی
صدمه یا ضربه به سر
قرار گرفتن طولانی‌ مدت در معرض سر و صدای بلند
بیماری‌های عصبی مانند بیماری مولتیپل اسکلروز (S)
بیماری سیستم ایمنی مانند سندرم کوگان
بیماری منییر که نوعی اختلال در گوش داخلی است
داروهای اتوتوکسیک، که می‌توانند به گوش آسیب برسانند
اختلال در سیستم گردش خون
رشد غیرطبیعی بافت یا تومورها
بیماری عروق خونی
پیرگوشی
 
 

سکته ی گوش (sudden deafness ) چیست ؟


 
 

علائم کری ناگهانی

معمولا 90 % بیمارانی که مبتلا به کری ناگهانی می شوند فقط یک گوششان دچار مشکل می شود.در بعضی شرایط بعد از بیدار شدن از خواب متوجه افت شنوایی می شوند و به اصطلاح می گویند که گوششان کیپ شده است .
همچنین ممکن است هنگام استفاده از هدفون یا قرار دادن گوشی تلفن روی گوش آسیب‌دیده متوجه کم شنوایی شوند. شنوایی ناگهانی گاهی‌ اوقات با صدای بلند ظاهر می‌شود.
در بسیاری از موارد کری ناگهانی با وزوز همراه خواهد بود .
 
 
تشخیص کری ناگهانی
 
برای تشخیص کری ناگهانی، ابتدا پزشک از شما تاریخچه‌گیری می‌کند و گوش شما را معاینه می‌کند. حتماً درباره سایر بیماری‌ها که ممکن است داشته باشید و داروهای بدون نسخه و با نسخه‌ای که مصرف می‌کنید، با پزشکتان صحبت کنید.
تست شنوایی‌سنجی شنوایی شما را دقیق‌تر بررسی می‌کند. در طی این آزمایش، شنوایی‌شناس توانایی شنوایی شما را با استفاده از هدفون ارزیابی می‌کند. مجموعه‌ای از صداها با شدت‌ و فرکانس‌های مختلف ممکن است به‌طور جداگانه برای هر گوش ارسال شود. این تست به تعیین نوع و میزان کم شنوایی شما کمک می‌کند.

درمان کری ناگهانی (سکته گوش) 

برای اینکه از درمان نتیجه ی بهتر بگیرید باید ابتدا علت افت شنوایی شما مشخص شود ، درمان سریع شانس شما را برای بهبود کامل افزایش می دهد.
رایج ترین شیوه ی درمان استفاده از کورتون است . کورتون باعث کاهش التهاب و تورم می شود.
با توجه به علت افت شنوایی ، روش درمانی متفاوت است . اگر افت شنوایی در اثر باکتری باشد پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز می کند.همچنین ممکن است اقدام به تزریق کورتون داخل گوش کند.
بعد از مشخص شدن علت افت شنوایی و درمان های لازم توسط پزشک متخصص ،حدود 10 روز تا 2 هفته زمان می برد که فرد بهبود پیدا کند. منظور از بهبودی این نیست که افت شنوایی به طور کامل برطرف شود. تنها درصد کمی از کسانی که کری ناگهانی داشتند به طور کامل بهبود پیدا می کنند.
بعد از درمان های دارویی و مداخلات پزشک ، فرد نیاز به استفاده از سمعک دارد.
همانطور که گفته شد تنها درصد کمی از افراد به طور کامل بهبود پیدا می کنند. در سایر بیماران با توجه به میزان و نوع افت شنوایی و سن بیمار باید سمعک مناسب تجویز شود.
 
 
 

سکته ی گوش (sudden deafness ) چیست ؟

 

به طور کلی میزان افت شنوایی در اثر سکته گوش به چند دسته تقسیم بندی می شود :

افت شنوایی سطحی
افت شنوایی متوسط
افت شنوایی شدید
افت شنوایی عمیق

با توجه به میزان افت شنوایی و سن فرد و سایر عوامل سمعک مناسب تجویز می شود.

افرادی که افت شنوایی سطحی و متوسط دارند می توانند از سمعک پشت گوشی ، سمعک داخل گوشی ،سمعک نامرئی و سمعک رسیور در کانال استفاده کنند.
افرادی که افت شنوایی شدید و عمیق دارند بهتر است از سمعک پشت گوشی و سمعک رسیور در کانال با بلندگوی قوی استفاده کنند.

امروزه برخی کمپانی ها اقدام به تولید سمعک داخل گوشی با رسیور بسیار قوی کرده اند و برای افرادی که افت شنوایی شدید دارند مناسب است.

همانطور که گفته شد سن ابتلا به پیر گوشی از 30 تا 60 سال است. برای تجویز سمعک در افراد مسن که علاوه بر افت شنوایی ناگهانی ، پیرگوشی هم دارند و ممکن است درک  گفتار پایین تری داشته باشند سمعک هوشمند بیشتر از سمعک دیجیتال کارایی دارد زیرا هرچه کیفیت صدای سمعک بالاتر باشد ، بیمار درک گفتار بهتری خواهد داشت .
همچنین تجویز سمعک داخل گوشی و سمعک نامرئی برای این سن ممکن است مناسب نباشد ، پس برای این افراد سمعک پشت گوشی انتخاب مناسب تری است.

برای خرید سمعک ، انجام مشاوره لازم ،اطلاع از قیمت سمعک و انجام آزمایشات شنوایی می توانید با متخصصین ما در ارتباط باشید و با شماره های زیر تماس بگیرید :
 
 
02188989043