قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک دیجیتال

مزایای استفاده از 2 سمعک چیست ؟

مزایای استفاده از 2 سمعک چیست ؟

به طور کلی مزایای تقویت دو گوشی به شرح زیر است:
 
اهمیت شنیدن با 2 گوش ، دقیقا مثل اهمیت دیدن با 2 چشم است. یعنی همانطور که برای اینکه دید واضح و خوبی داشته باشیم هر 2 چشم باید خوب کار کنند ، برای اینکه صدا را واضح و دقیق بشنویم نیز باید 2 گوش به درستی کار کنند.

در صورت وجود هرگونه مشکل شنوایی حتی در 1 گوش ، درک گفتار فرد کم نشوا دچار مشکل می شود و باید هرچه سریع تر اقدامات لازم انجام شود.در صورت بروز مشکل شنوایی در گوش بهتر است ازدو سمعک استفاده شود.استفاده همزمان از 2 سمعک دارای مزایای زیادی است که به توضیح آن می پردازیم.

 
1.  با استفاده از 2 سمعک توانایی جهت یابی صدا بهتر می شود.

مغز برای اینکه به درستی صدا را جهت یابی کند به فعالیت هر 2 گوش نیاز دارد و با مقایسه ی صدایی که از 2 گوش وارد می شود در کسری از ثانیه جهت صدا را مشخص می کند.
برای افرادی که افت شنوایی 2 طرفه دارند ، جهت یابی صدا دچار مشکل می شود و با تجویز 2 سمعک برای 2 گوش می توان عملکرد مغز را تا حد بسیار زیادی به حالت طبیعی برگرداند.

همچنین  با استفاده همزمان از 2 سمعک برای 2 طرف ، به تقویت کمتری در هر سمعک نیاز داریم و سر و صداها کمتر آزاردهنده هستند.برای افرادی که افت شنوایی 2 طرفه دارند استفاده از 1 سمعک باعث می شود مغز قابلیت پردازش اطلاعات در گوش فاقد سمعک را از دست بدهد و ریسک محرومیت شنوایی بالا می رود. در صورتی که از 2 سمعک استفاده شود شنوایی متعادل خواهد شد.

تمام مدل های سمعک ها که شامل سمعک داخل گوشی ، سمعک پشت گوشی ، سمعک Ric  و سمعک نامرئی هستند قابلیت تجویز و تنظیم برای 2 گوش را دارند. 
در صورت استفاده از سمعک هوشمند ، برای 2 گوش کیفیت صدا صاف تر ، شفاف تر و طبیعی تر خواهد بود. اهمیت استفاده از 2 سمعک در اطفال نیز بسیار زیاد است زیرا محرومیت شنوایی اگر بسیار کم باشد منجر به بروز مشکل در گفتار کودک می شود.

در افراد مسن و کسانی که پیرگوشی دارند نیز به دلیل ضعیف شدن اعصاب گوش ،استفاده از 2 سمعک  باعث درک بهتر صدا می شود.

 
 

مزایای استفاده از 2 سمعک چیست ؟

2. فهم بهتر گفتار
 
     با استفاده از دو سمعک ، شنیدن انتخابی   ( Selecting Hearing )حاصل خواهد شد. این بدان معنی است که مغز شما می تواند بر روی محاوره ای که می خواهد بشنود، تمرکزبیشتری نماید. با توجه به تحقیقات انجام شده افرادی که بطور مدام از دو سمعک استفاده می کنند گفتار و محاوره را بهتر از افرادی که از یک سمعک استفاده می کنند، درک خواهند کرد.
 
 
3.درک بهتر در محیط های  پر سر و صدا
 
درک گفتار در محیط های پر سر و صدا با استفاده از 2 سمعک راحت تر است.در صورتی که از سمعک هوشمند استفاده می کنید با استفاده از تکنولوژی تقویت کنندگی پیشرفته 2 گوشی درک گفتار تا میزان بسیار زیادی افزایش پیدا می کند.
 
 
4. توانایی بیشتر جهت یابی صدا
 
این توانایی جهت یابی و یا Localization  نامیده می شود. جهت یابی امکان کشف جهت صدایی را که می شنوید، فراهم می آورد .

یکی از مزیت های شنوایی دو گوشی ، قابلیت جهت یابی اصوات است. مغز شما قادر است با اندازه گیری تفاوت شدتی و زمانی صدا بین دو گوش، جهت منبع صدا را شناسایی کند. این قابلیت در هنگام عبور از عرض خیابان برای تشخیص جهت نزدیک شدن ماشین ها و یا در مهمانی ها برای تشخیص اینکه چه کسی و از کدام طرف شما را صدا زده است بسیار حائز اهمیت می باشد. در صورتی که  هر دو گوش فرد دچار افت شنوایی شود، این توانایی مختل شده و به منظور جبران آن می بایست از دو سمعک استفاده نماید.
 
 
5. کیفیت بهتر صدا
 
شنیدن به طریق استریو باعث می شود که شما صدا را با بیشترین کیفیت بشنوید. با استفاده از دو سمعک میدان شنیداری شما از 180 درجه (با یک سمعک) به 360 درجه (با دو سمعک) افزایش خواهد یافت. این میدان وسیع تر حس بهتری از توازن و کیفیت صدا را فراهم می آورد.
همچنین هرچه مدل سمعک بالاتر باشد کیفیت صدایی که به گوش شما میرسد بیشتر خواهد بود.

به طور کلی کیفیت صدای سمعک هوشمند از سمعک های مدل پایین تر بیشتر است.
همچنین با استفاده از 2 سمعک باعث می شود به سطح شدت یا ولوم کمتری نیاز داشته باشید و این امر موجب کاهش اعوجاج و همچنین کاهش مصرف باتری سمعک می شود.


6. محدوده شنوایی وسیع تر
 
شما با دو گوش اصوات دورتر را بهتر از یک گوش خواهید شنید. صدایی که از فاصله 3 متری با یک گوش به سختی شنیده می شود با استفاده از دو گوش به راحتی تا فاصله 12 متری نیز شنیده خواهد شد.
 
7. تشخیص بهتر اصوات
 
در بیشتر مواقع با استفاده از تنها یک سمعک بیشتر سر و صداها و کلمات مشابه شنیده می شوند، اما با استفاده از دو سمعک همانند دو گوش تمایز اصوات برای بیمار بسیار آسانتر خواهد شد.
 
 

 
 


 

 
 
8. فعال نگاه داشتن هر دو گوش
 
در افرادی که 2 گوششان افت شنوایی دارد اگر فقط برای 1 گوش از سمعک استفاده کنند باعث محرومیت شنوایی در گوشی می شود که از سمعک استفاده نمی کند و توانایی درک گفتار نیز کاهش پیدا میکند.
 
 
 
9. فرآیند شنیدن با دو سمعک کمتر خسته کننده است و گوش دادن بیشتر خوشایند است
 
اکثر افرادی که از دو سمعک استفاده می کنند اعلام کرده اند که گوش دادن با استفاده از دو سمعک به جای تنها یک سمعک لذت بخش تر است و علت این موضوع آن است که دیگر مجبور به محدود کردن شنیدن با گوش بهتر نخواهند بود. در نتیجه شنوایی دو گوشی کمک می کند که گوش دادن برایشان آرامش بخش تر شود.
 
 
10. احساس شنوایی متوازن
 
شنوایی دو گوشی منجر به ایجاد توازن در دریافت اصوات خواهد شد که بدان اثر استریو اطلاق می شود. شنوایی تک گوشی احساسی را ایجاد می کند که گویی صوت تنها از یک گوش شنیده می شود، حتی زمانی که باقیمانده شنوایی در گوش مقابل وجود دارد.
 
با تنظیم کنترل شدت Volume Control  در حد پایین تر روی هر دو سمعک تحمل اصوات بلند راحت تر می گردد.
 
12. کاهش  صدای سوت سمعک و Feedback 

هنگام استفاده از 2 سمعک نیازی نیست که صدای سمعک تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا کند با کاهش میزان بلندی صدا سوت سمعک نیز کاهش پیدا می کند.
 

13. بهبود وزوز
 
حدود 50 درصد از افراد دارای وزوز ، هنگامی که از دو سمعک استفاده کردند اظهار داشته اند که صدای وزوز تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا کرده است . اگر این افراد تنها از یک سمعک استفاده کنند همچنان صدای وزوز در گوش بدون سمعک وجود خواهد داشت.
 

14. رضایت بیمار
 
تحقیقاتی که تا کنون انجام گرفته، نشان داده اند که بیش از 4 هزار نفر با کم شنوایی دو طرفه هنگام استفاده از سمعک در دو گوش رضایت بیشتری را نسبت به استفاده از یک سمعک داشتند.