قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک دیجیتال

هوش مصنوعی در سمعک

هوش مصنوعی در سمعک

یکی از مهمترین مسائلی که معمولا توسط افراد کم شنوا مطرح می شود در مورد سمعک هوشمند است.
اصطلاح سمعک هوشمند به تنهایی می تواند باعث شود انتظار فرد از سمعک بالا رود و حتی باعث سوء تفاهم شود.
 
سمعک هوشمند چیست ؟

در واقع سمعک هایی که در سال های اخیر طراحی و تولید شده اند دارای فناوری هایی مانند سیستم کاهنده ی نویز و سر و صدای محیطی ، سیستم های تمرکز بر گفتار ، میکروفن های جهت دار و ... هستند.
هرکدام از این سیستم ها با توجه به محیطی که فرد در آن قرار می گیرد عمل می کند. به طور مثال سیستم کاهنده نویز در محیط های شلوغ و پر سر و صدا بیشتر عمل می کند.
 
 

 

هوش مصنوعی در سمعک

 سمعک هوشمند می تواند به شکل سمعک داخل گوشی ، سمعک پشت گوشی و حتی سمعک نامرئی باشند.
این که کدام یک از سمعک ها برای فرد کم شنوا مناسب است بستگی به میزان افت شنوایی ، سن فرد و عوامل دیگر دارد.

بسیاری از افراد تمایل دارند از سمعک نامرئی استفاده کنند و اصطلاح سمعک نامرئی برای افراد به معنای سمعک داخل گوشی است اما امروزه سمعک رسیور در کانال یا RIC بسیار ظریفی طراحی شده اند که پشت گوش قرار می گیرند و روی گوش بیمار دید بسیار کمی دارند. می توان این دسته از سمعک ها را نیز جز سمعک نامرئی در نظر بگیریم.
 
 

 هوش مصنوعی در سمعک

 


سمعک وایرلس هوشمند نیز در بین افراد کم شنوا طرفداران زیادی پیدا کرده است.
این سمعک با برخورداری از سیستم وایرلس می تواند با انواع مختلفی از وسایل کمک شنیداری مانند رابط موبایل ، رابط تلویزیون ، ریموت کنترل و میکروفن از راه دور ارتباط برقرار کند و به طور کلی کیفیت زندگی فرد را بالا می برد. 
 
تمام این موارد ذکر شده در نهایت منجر به راحتی شنیداری فرد کم شنوا می شود.

اما همیشه استفاده از سمعک هوشمند تضمین کننده ی شنوایی ایده آل برای فرد نیست.
به این نکته توجه داشته باشید که هرکدام از فناوری هایی که در سمعک به کار رفته است توسط کمپانی تولید کننده در سمعک تعریف می شود و در برند های مختلف ممکن است با هم متفاوت باشند و پاسخگوی تمامی نیاز های فرد کم شنوا نباشد.برای روشن شدن مطالب فوق به این مثال توجه بفرمایید :

فرض کنید سیستم کاهنده ی نویز یک کمپانی به این صورت طراحی شده است که در یک محیط شلوغ و پر سر و صدا نویز محیطی را به اندازه ی 6 دسی بل کاهش میدهد ، درصورتی که شما برای اینکه بتوانید صداهای محیط اطراف را بهتر بشنوید نیاز دارید که 8 دسی بل سر و صدای محیطی کاهش پیدا کند.در واقع سمعک هوشمند از تمایلات شما و نیاز های واقعی شما آگاهی ندارد و صرفا بر اساس آنچه که برنامه ریزی شده است عمل می کند.
پس بهتر است از سمعک انتظار معقولی داشته باشید و عبارت تبلیغاتی " سمعک هوشمند " انتظار شما را بالا نبرد.
 
  قیمت سمعک هم با توجه به مدل سمعک و تکنولوژی به کار رفته در آن متفاوت است به طور کلی سمعک هوشمند نسبت به سمعک های رده ی پایین تر قیمت بالاتری دارند.
 به این نکته هم توجه داشته باشید که سمعک هوشمند حتی اگر در بالاترین رده باشد اگر به درستی توسط شنوایی شناس و یا ادیولوژیست تجویز و تنظیم نشود باعث بروز مشکلات زیادی برای فرد کم شنوا می شود.