قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک دیجیتال

مشکلاتی که استفاده از ماسک در دوران پاندمی برای افراد کم شنوا ایجاد کرده است

مشکلاتی که استفاده از ماسک در دوران پاندمی برای افراد کم شنوا ایجاد کرده است

 
 
استفاده از ماسک صورت و سایر تجهیزات محافظتی در دوران پاندمی ، از ما در برابر ویروس کرونا محافظت می کند. اما استفاده از این تجهیزات ، برای افرادی که کم شنوا هستند و از سمعک استفاده می کنند، به خصوص سمعک پشت گوشی ، مشکلات ارتباطی زیادی ایجاد می کند.

زیرا زمانی که صورت فرد گوینده با ماسک پوشیده می شود میزان صدای گفتاری کاهش پیدا می کند و فرد کم شنوا که سمعک دارد دچار مشکل می شود.
استفاده از شیلد های صورت ، فاصله اجتماعی بین افراد و موانع پلاستیکی باعث خفه شدن و کاهش بلندی صدا می شوند.
زمانی که فردی که سمعک دارد از ماسک استفاده می کند ،بند های ماسک که پشت گوش قرار می گیرند ممکن است به سمعک گیر کنند و مشکلاتی از این دسته برای افراد ایجاد کنند. همچنین افراد کم شنوا به لبخوانی بسیار تکیه می کنند. استفاده از ماسک و شیلد باعث می شود افراد نتوانند به درستی لبخوانی کنند و بسیاری از حرکات صورت را که به افراد در درک گفتار و احساسات کمک می کند، متوجه نشوند.
 
چه راه حلی برای افراد کم شنوا توصیه می شود ؟

با شنوایی شناس خود در رابطه با مشکلاتی که در دوران پاندمی دارید صحبت کنید.
امروزه بسیاری از شرکت های تولید کننده سمعک اقدام به تولید سمعک هایی کردند که در منوی تنظیمات گزینه ای به نام " تنظیمات ماسک " دارند. با مراجعه به مطب ادیولوژیست می توانید در مورد اینکه آیا سمعک شما نیز این تنظیمات را دارد یا خیر سوال کنید.
البته فقط سمعک هوشمند می تواند این تنظیمات را داشته باشند.
قیمت سمعک که این مشخصات را داشته باشد با توجه به مدل سمعک تعیین می شود.
به طور کلی قیمت سمعک هوشمند و سمعک وایرلس از سمعک های دیگر بالاتر است.
 
اگر سمعک شما همچین تنظیماتی ندارد ادیولوژیست برای شما سمعکتان را تنظیم می کند و صدای آن را بلندتر می کند که زمانی که کسی ماسک روی صورتش دارد بتوانید صحبت های او را به خوبی متوجه شوید.
 
افرادی که روی گوششان سمعک دارند و هم زمان از ماسک هم استفاده می کنند می توانند از وسیله ای به نام نگهدارنده ی ماسک استفاده کنند که پشت سر قرار می گیرد و بند های ماسک به آن متصل می شوند . این امر باعث می شود بند های ماسک با سمعک و حتی با عینک کمتر در تداخل باشد.
استفاده از ماسک های پارچه ای که بند ماسک پشت سر قرار میگیرد در مقایسه با ماسک هایی که بندشان پشت گوشی است برای افرادی که از  سمعک پشت گوشی استفاده می کنند راحت تر است.
به طور کلی کسانی که از ماسک استفاده می کنند موقع برداشتن ماسک باید با دقت این کار را انجام دهند که سمعک از گوششان نیفتد.
در تمام این موارد منظور از سمعک ، سمعک پشت گوشی است. زیرا سمعک پشت گوشی و یا سمعک رسیور داخل کانال ، پشت گوش قرار می گیرند و با بند های ماسک تداخل دارند. سمعک داخل گوشی و سمعک نامرئی این مشکلات را ندارند.
و همانطور که قبلا ذکر شده بسیاری از افراد تمایل دارند از سمعک داخل گوشی و سمعک نامرئی استفاده کنند اما ممکن است استفاده از این سمعک برای تمام افراد مناسب نباشد. به خصوص برای افراد مسن و کسانی که افت شنوایی زیادی دارند بهتر است از سمعک پشت گوشی استفاده کنند.
 
 

 
 

 

 
پاندمی کرونا چه تاثیری بر ارتباطات ، شنوایی و گفتار گذاشته است ؟
 
ماسک باعث کاهش وضوح و بلندی صدا می شود.

ماسک های پارچه ای و جراحی 5 دسی بل صدای گفتار را کاهش می دهند.

هنگام استفاده از ماسک صدا فقط کم نمی شود ، بلکه بیشتر خفه می شود.

تحقیقات نشان می دهد این مشکل زمان استفاده از ماسک N95 بیشتر می شود و بلندی صدا تا 12 دسی بل کاهش پیدا می کند.

فاصله گذاری های اجتماعی و موانع محافظتی باعث شده اند شنیدن دشوارتر شود.

بر اساس تحقیقات انجام شد در سازمان بهداشت جهانی رعایت فاصله ی 5/1 برای جلوگیری از انتقال ویروس کرونا مهم است.همچنین در مکان ها عمومی و شلوغ مانند بانک ها ، یک کاور بزرگ پلاستیکی بین کارمندان و مراجعه کنندگان وجود دارد که باعث حاظت در برابر انتقال ویروس کرونا می شود. همه ی این موارد باعث می شود کیفیت و بلندی و وضوح صدا کاهش پیدا کند و هنگام برقراری ارتباط با طرف مقابل با چالش هایی روبرو باشیم .

این شرایط برای افراد کم شنوا دشوار تر است و بیشتر برای خرید سمعک ترغیب می شوند.
دکتر دبرا ، مدیر موسسه و انجمن ناشنوایی و مشکلات ارتباطی در وبلاگ خود به بررسی این موضوع پرداخته است که این شرایط پیش آمده باعث خستگی زیاد افراد کم شنوا و ناشنوا می شود. زیرا بخش زیادی از روند برقراری ارتباط این افراد با محیط اطراف از طریق لبخوانی انجام می شود و استفاده از ماسک این افراد را محدود کرده است.

 
 

مشکلاتی که استفاده از ماسک در دوران پاندمی برای افراد کم شنوا ایجاد کرده است


 
افت شنوایی و استفاده از ماسک
 
اگر افت شنوایی دارید و از طرف مقابل بخواهید با صدای بلندتر صحبت کند ، ممکن است خیلی کمک کننده نباشد و اگر رکروتمنت داشته باشید باعث آسیب شنوایی می شود.

در این شرایط بهتر است سمعک های خود را تنظیم کنید و روش های جدید را برای برقراری ارتباط امتحان کنید.
 
 
فعال کردن تنظیمات مربوط به ماسک در سمعک
 
 اگر از سمعک استفاده می کنید ، ممکن است بتوانید آنها را به گونه ای تنظیم کنید که تأثیری که  ماسک ها بر گفتار می گذارند را تا حد امکان کاهش دهند.البته تنظیمات مربوط به ماسک در سمعک هوشمند و سمعک وایرلس وجود دارد و امروزه برخی از کمپانی های تولید کننده اقدام به تولید سمعک هایی با این مشخصات کرده اند.در این مدل سمعک می توانید از طریق گوشی موبایل تنظیمات مربوط به ماسک را فعال کنید.

برندهای starkey ، oticon  و signia اقدام به تولید سمعک هایی با این ویژگی کرده اند.  
البته فقط سمعک هوشمند می تواند این تنظیمات را داشته باشند.

قیمت سمعک با این مشخصات با توجه به مدل سمعک تعیین می شود.
به طور کلی قیمت سمعک هوشمند و سمعک وایرلس از سمعک های دیگر بالاتر است.
اگر سمعک شما همچین تنظیماتی ندارد ادیولوژیست برای شما سمعکتان را تنظیم می کند و صدای آن را بلندتر می کند که زمانی که کسی ماسک روی صورتش دارد بتوانید صحبت های او را به خوبی متوجه شوید.

البته به این نکته هم توجه بفرمایید که استفاده از این تنظیمات باعث افزایش مصرف باتری سمعک شود.
 
نکاتی برای استفاده ی همزمان از سمعک و ماسک
 
اگر از سمعک پشت گوشی استفاده می کنید ، ممکن است هنگام استفاده از ماسک صورت استاندارد با مشکل روبرو شوید. بند های ماسک که پشت گوش قرار می گیرند ممکن است سیم رسیور در سمعک  Ric یا تیوب قالب را که از قالب سمعک به گوش شما می رسد بکشند. همچنین ممکن است هنگام برداشتن ماسک خود سمعک از گوش شما بیفتد و آن را گم کنید.

سمعک داخل گوشی و سمعک نامرئی این مشکلات را ندارند زیرا داخل گوش قرار می گیرند و بند ماسک تداخلی با سمعک ندارد.

البته همه نمی توانند از سمعک داخل گوشی استفاده کنند و به عواملی مانند افت شنوایی ، مهارت های حرکتی و سن بیمار بستگی دارد.
 
برای کسانی که از سمعک پشت گوشی استفاده می کنند استفاده از ماسک های پارچه ای توصیه می شود. زیرا بند های این ماسک قابل تنظیم هستند و پشت سر بسته می شود و تداخلی با سمعک ندارند همچنین برای افرادی که از عینک استفاده می کنند نیز مناسب است .

استفاده از گیره های مخصوص ماسک نیز بسیار کمک کننده است .

برخی از افراد از ماسک های پارچه ای استفاده می کنند که دور گردن بسته می شوند.

از آنجایی که سمعک ها انواع مختلفی دارند و ماسک های مختلفی در بازار موجود است برای اینکه تصمیم بگیرید چه سمعکی برای شما مناسب است می توانید با ادیولوژیست خود در ارتباط باشید.به دلیل تجاربی که در این دوران پاندمی کسب کرده اند بیشتر از هر کس دیگری می توانند به شما کمک کنند.
 
 

مشکلاتی که استفاده از ماسک در دوران پاندمی برای افراد کم شنوا ایجاد کرده است


 
 
نحوه برقراری ارتباط هنگام پوشیدن ماسک
 
ماسک ، بلندی صدای فرد را کاهش می دهند و وضوح گفتار را خفه می کنند. برای بهبود ارتباطات ، به ویژه هنگام صحبت با فردی که دچار کم شنوایی است، به این نکات توجه کنید :
 
میزان نویز محیط اطراف را کاهش داده و توجه شخص را به خود جلب کنید.
از فرد مورد نظر بپرسید که آیا می تواند صدای شما را بشنود یا خیر.
آرام و واضح صحبت کنید.
داد نزنید.
مطمئن باشید که فرد کم شنوایی که روبروی شماست از سمعک هایش استفاده می کند.
اگر فرد مقابل صحبت های شما را متوجه نشد منظور خود را با کلمات دیگر به ایشان برسانید.
هنگام صحبت عجله نکنید و اگر در محیط شلوغ هستید به نوبت صحبت کنید.
هنگام راه رفتن صحبت نکنید.
اگر بتوانید از ماسک های شفاف استفاده کنید ، به افراد کم شنوا کمک بسیار زیادی می شود که بتوانند لبخوانی کنند. زیرا بخش زیادی از برقراری ارتباط در این افراد بر پایه ی لبخوانی است.
 

زمانی که دست جمعی بیرون هستید مثل زمانی که سفر می روید ، نکاتی که در بالا ذکر شد همیشه کمک کننده نخواهند بود.
به طور مثال زمانی که با همسر خود بیرون هستید و هر 2 ازماسک استفاده می کنید ،حتما به همسرتان بگویید که با صدای بلندتر و واضح تر صحبت کند.
و زمانی که شما می خواهید با افراد غریبه صحبت کنید با صدای بلند صحبت کنید و اجازه دهید آن ها متوجه شوند که شما نمی توانید به راحتی بشنوید و برای برقراری ارتباط با شما باید با صدای بلندتر و واضح صحبت کنند.