قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک دیجیتال

10 اقدامی که قبل از خرید سمعک باید انجام دهید

10 اقدامی که قبل از خرید سمعک باید انجام دهید

 
مدت زیادی است که مبتلا به افت شنوایی هستید و اکنون تصمیم گرفتید اقدامی برای جبران آن انجام دهید ؟

تحقیقات نشان می دهد افرادی که مبتلا به افت شنوایی هستند به طور متوسط 7 سال منتظر می مانند و سپس برای درمان مشکل خود اقدام میکنند. در این مدت زمان ممکن است به دلیل افت شنوایی فرصت های شغلی ، لذت بردن از صدای پرنده ها  و شنیدن صدای خنده ی نوه هایتان را از دست داده باشید.
 در حقیقت استفاده از سمعک نه تنها باعث بهبود برقراری ارتباط با اطرافیان می شود ، بلکه سلامتی شما را نیز بهبود می بخشد. به این دلیل که استفاده از سمعک احتمال ابتلا شدن به مشکلات شناختی و آلزایمر را کاهش می دهد.

برای اینکه بتوانید برای خرید سمعک مناسب تصمیم بگیرید بهتر است به 10 نکته ای که قبل از خرید سمعک توصیه می کنیم توجه نمایید.
 
1.انجام تست شنوایی ( ادیومتری ) :
 
اولین چیزی که شما نیاز دارید ارزیابی و آزمایش شنوایی دقیق است. برای این آزمایش باید به کلینیک شنوایی شناسی مراجعه کنید.
آزمایش شنوایی آسان و بدون درد است. اکثر بیمه ها هزینه تست های شنوایی را نیز پوشش می دهند.
انجام این تست تا حد زیادی تعیین می کند که چه مدل سمعکی برای شما مناسب است. اگر افت شنوایی شما خیلی زیاد نباشد می توانید از سمعک نامرئی استفاده کنید.
برای افرادی که افت شنوایی زیادی دارند سمعک خیلی قوی یا سوپر پاور مناسب است همچنین برای کودکان استفاده از سمعک هوشمند و سمعک پشت گوشی می تواند مفیدتر باشد.
 
 

10 اقدامی که قبل از خرید سمعک باید انجام دهید

 
2. لیستی از نیاز های شنوایی خود تهیه کنید :
 
در اولین جلسه ی مراجعه ، علاوه برانجام تست شنوایی سوالاتی راجع به سبک زندگی شما پرسیده می شود.
آیا گوش دادن به برنامه های تلویزیونی مورد علاقه خود یکی از اولویت های شماست ؟
یا ترجیح می دهید درک بهتر صدای همکارانتان را در اولویت قرار دهید؟ شاید شما بخواهید هنگام پیاده روی موسیقی را به صورت بی سیم از طریق سمعک خود بشنوید ، اولویت های شما هرچه باشد ، آنها را به وضوح با ادیولوژیست خود در میان بگذارید تا آنها بتوانند با سهولت بیشتری تشخیص دهند که کدام مدل سمعک برای شما مناسب است.

در صورتی که بخواهید با سمعک به راحتی به تلویزیون و موسیقی گوش دهید و با تلفن همراهتان صحبت کنید می توانید سمعک هوشمند وایرلس  تهیه کنید.
سمعک هوشمند از لحاظ کیفیت صدا تفاوت زیادی با سمعک های معمولی دارد .
البته قیمت سمعک در این رده با توجه به تکنولوژی به کار رفته در آن ، بیشتر است.
 
3.قیمت سمعک :
 
متأسفانه تمام هزینه ی سمعک تحت پوشش اکثرشرکت های بیمه نیست. با توجه به اینکه شرکت های بیمه فقط بخشی از قیمت سمعک را پرداخت می کنند و سمعک یک پروتز نسبتا گران است برای خرید و پرداخت هزینه بهتر است از قبل برنامه ریزی کنید.
به طور کلی تکنولوژی به کار رفته در سمعک بر قیمت آن تاثیر مستقیم دارد به همین دلیل سمعک هوشمند قیمت بالاتری دارد.
 
4.مداخلات پزشکی:
 
در صورتی که در آزمایشات شنوایی مشخص شد که علاوه بر افت شنوایی مشکل دیگری مانند عفونت و یا مشکلات گوش میانی وجود دارد باید ابتلا به پزشک مراجعه کنید و اقدامات لازم انجام شود و بعد از انجام مداخلات پزشکی برای خرید سمعک اقدام کنید.
 
 

10 اقدامی که قبل از خرید سمعک باید انجام دهید


5.انتظارات واقع بینانه :
 
بسیاری از شنوایی شناسان فکر می کنند یکی از مهمترین عوامل موفقیت بیماران کم شنوا در استفاده از سمعک ، درک این مسئله است که اگرچه سمعک های امروزی از نظر تکنولوژی بسیار پیشرفته هستند ، اما هرگز نمی توانند جایگزین شنوایی طبیعی شوند.حتی سمعک هوشمند نمیتواند جایگزین سیستم شنوایی طبیعی باشد.
 در محیط های پر سر و صدا ، حتی افراد با شنوایی عادی نیز در شنیدن هر کلمه مشکل دارند و حتی با بهترین سمعک ها و سمعک هوشمند نیز افراد کم شنوا ممکن است مشکلاتی را تجربه کنند.
 
همچنین ، عادت به سمعک پروسه ای زمان بر است. حتی ممکن است در ابتدا حس کنید که از سمعک خود راضی نیستید ، اما در نهایت به سمعک خود عادت می کنید.

7.انتخاب با ذهن باز :
 
در طی دهه های گذشته ، سمعک ها از نظر تکنولوژی پیشرفت زیادی داشته اند.
شدت یا نوع افت شنوایی شما تعیین کننده ی نوع و مدل سمعکی است که باید استفاده کنید . به صحبت های ادیولوژیست خود اعتماد کنید. همیشه سمعک نامرئی و یا سمعک ارزان برای شما مناسب نمیباشند.
با توجه به افت شنوایی و بودجه ی شما ، می توانید از ادیولوژیست خود بخواهید سمعک هوشمند برایتان تجویز کند.
 
 
 
8. انگیزه برای بهتر شنیدن :
 
وقتی به ادیولوژیست مراجعه می کنید او تمام تلاشش را خواهد کرد که بهترین سمعک را برای شما تجویز کند.همچنین شما باید بپذیرید که استفاده از سمعک بهتر از استفاده نکردن از آن است.همانطور که گفته شد عادت پذیری و انتظار واقع بینانه 2 امر مهم در استفاده از سمعک هستند.هرچه در این مسیر بیشتر تلاش کنید،نتایجی که میگیرید بهتر خواهند بود.
در جلسات بعدی که با ادیولوژیست دارید ،تجربیات خود را با او در میان بگذارید. این امر به او نیز کمک خواهد کرد که سمعک شما را بهتر تنظیم کند.

 

10 اقدامی که قبل از خرید سمعک باید انجام دهید

 
 
9. نگرش مثبت :
مانند هر مسئله ی دیگر ،داشتن نگرش مثبت نسبت به سمعک بیشترین کمک را به شما خواهد کرد.
به شما کمک می کند که از پس هر چالشی که در این مسیر روبروی شما قرار دارد ، برآیید.
قبل از انجام هرگونه اقدامی برای خرید سمعک بهتر است در مورد تصمیم خود با اعضای خانواده ،دوستان و همکارانتان گفت و گو کنید.از تصمیم خود دفاع کنید و از آن ها بخواهید که در این مسیر شما را حمایت کنند.استفاده ار تجربیات کسانی که برای مدت زیادی از افت شنوایی رنج می برند در این مسیر می تواند به شما کمک کند.
 
 
 
 10.خرید سمعک مانند خرید کالاهای دیگر نیست:
مهمترین نکته در رابطه با خرید سمعک این است که خرید سمعک مانند خرید کالای مصرفی معمولی نیست.سمعک جز تجهیزات پزشکی بسیار پیشرفته ای است که باید توسط متخصص شنوایی شناس تجویز شود و نیاز به تجربه زیاد دارد.
با ادیولوژیست خود احساس راحتی کنید و تجارب خود را با او در میان بگذارید.
اگر مطب او به شما نزدیک باشد راحت تر می توانید قرار ملاقات های بعدی را تنظیم کنید.