قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک دیجیتال

تاثیر افت شنوایی بر گفتار کودک

تاثیر افت شنوایی بر گفتار کودک

رشد گفتار و زبان کودک از طریق گوش دادن به صداهای محیط و گفتار اطرافیان شکل میگیرد و 3 سال اول بعد از تولد دوران مهمی برای رشد گفتار و زبان کودک است. در صورت بروز هرگونه مشکل برای سیستم شنوایی رشد گفتار و زبان کودک نیز تحت تاثیر قرار میگیرد.
سلول های عصبی سیستم شنوایی در 3 سال اول بعد از تولد بالغ می شوند و بعد از آن تغییر زیادی نمی کنند.
تحریک این نورون ها باعث قوی شدن آن ها می شود این در حالی است که نورون هایی که تحریک نشده اند بعد از مدتی آتروفی و سرانجام ناپدید می شوند. به همین دلیل تحریک سلول های عصبی شنوایی در سال های اول پس از تولد اهمیت زیادی دارد.
در صورتی که مشخص شود کودک درجاتی از افت شنوایی را دارا هست ، اقدامات درمانی ، وسایل کمک شنوایی مانند سمعک و کلاس های توانبخشی بسیار ضروری است زیرا افت شنوایی در این دوران باعث می شود کودک از لحاظ رشد گفتار و زبان از کودکان همسن خود عقب بماند.
بروز آسیب های شنوایی ممکن است قبل از دوره ی زبان آموزی و یا بعد از آن باشد ، که با توجه به زمان بروز و میزان افت شنوایی تاثیرات مختلفی را به جا می گذارد.

تاثیر افت شنوایی بر گفتار کودک
مشکلات ناشی از افت شنوایی با درجات مختلف قبل ازدوران زبان آموزی:

در صورتی که کودک افت شنوایی خفیف داشته باشد قادر به شنیدن برخی اصوات گفتاری است.
عدم توجه ، مشکلات خفیف گفتاری و تاخیر رشد گفتار از مشکلات دیگر این افراد است.

در کودکان با افت شنوایی متوسط ، کودک مشکل شدید گفتاری دارد و در مکالمات بیشتر اصوات گفتاری را نمیشنود.اختلال یادگیری از دیگر مشکلات این کودکان است.

در افت های شنوایی شدید تا عمیق ، کودک مبتلا صداهای گفتاری را نمیشنود و همین امر باعث عدم توجه و مشکلات شدید گفتاری و یادگیری است.

کودکان مبتلا به افت شنوایی برای درک گفتارممکن است  نیاز به لب خوانی داشته باشند ، محدودیت واژگان ، کیفیت غیر طبیعی صدا و اختلالات تلفظی  از جمله مشکلات دیگر این کودکان است.

بعد از تولد ، تمام کودکان تحت ارزیابی قرار میگیرند. در صورتی که مشخص شود کودک مبتلا به افت شنوایی است ، باید اقدامات لازم صورت گیرد.
اولین اقدام مراجعه به ادیولوژیست برای تهیه یسمعک است، ادیولوژیست میزان و نوع  افت شنوایی را با استفاده از تست ABR  مشخص می کند و بعد از آن سمعک متناسب با میزان افت تجویز می شود.
 
 

 

یکی از دلایلی که باعث افت شنوایی در اطفال می شود اوتیت میانی است.
بعضی مواقع در اوتیت میانی غیر عفونی علائم درد و عفونت وجود ندارد به همین دلیل ممکن است هفته ها و ماه ها بگذرد و والدین شکی به وجود این مشکل نکنند.
در طول این زمان ممکن است به دلیل افت شنوایی رشد گفتار و زبان کودک با تاخیر انجام شود.
تشخیص اوتیت میانی در کودکان
1.    بی توجهی
2.    بلند كردن غیرمعمول صدای رادیو و تلویزیون
3.    متوجه جهت اصوات نشدن
4.    بی حال و بی توجه بودن
5.    تند خویی بی دلیل
6.    كشیدن و خاراندن گوشها
 
عفونت های گوش باید هرچه سریع تر توسط پزشک تشخیص داده شده و درمان شود.
برای بررسی وضعیت شنوایی کودک خود باید به ادیولوژیست و یا شنوایی شناس مراجعه کنید.در صورت تشخیص هرگونه افت شنوایی باید هرچه سریع تر برای درمان و تهیه ی سمعک اقدام کرد
آسیب شناس گفتار و زبان در این میان به شما کمک زیادی می کند.
مهارتهای ویژه زبانی و گفتاری كودك را تعیین و در صورت نیاز برنامه های اصلاحی ضروری را پیشنهاد می كند.