قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک دیجیتال

هر آنچه درباره ی وزوز گوش باید بدانید

هر آنچه درباره ی وزوز گوش باید بدانید

وزوز درک صدایی است در مغز که منبع خارجی ندارد و میتواند به صورت عینی و یا ذهنی باشد.
اگر وزوز به گونه ای باشد که فقط خود بیمار صدای آن را بشنود ، به آن وزوز سابجکتیو یا ذهنی میگویند که شایع تراست.
اگر وزوز به گونه ای باشد که هم بیمار و هم اطرافیان صدای آن را بشنوند ، به آن وزوز آبجکتیو یا عینی میگویند که نسبت به وزوز سابجکتیو شیوع کمتری دارد و معمولا به دلیل اختلال عروق اطراف گوش رخ میدهد.
وزوز ممکن است 1 طرفه یا 2 طرفه باشد ، با افت شنوایی باشد و همچنین منقطع یا متناوب باشد.
وزوز میتواند عوارضی مانند  فشار عصبی ، ترس و نگرانی ، وابستگی به  داروها و آرامش بخش ها ، افسردگی ، اضطراب و کم خوابی را به دنبال داشته باشد
 
نتایج نشان میدهد که  حدود 35% افراد وزوز را تجربه کرده اند و یکی از مشکلات شایع بیمارانی است که به کلینیک شنوایی مراجعه میکنند.معمولا بیماران به جای استفاده از اصطلاح وزوز میگویند گوشم سوت میکشد.ممکن است  صدای وزوز شبیه یکی از صداهای زیر باشد :
صدای سوت
صدای باد
صدای پرپر زدن
صدای غرش
صدای زنگ
صدای زنبور
صدای شرشر آب
اینکه صدای وزوز شبیه به کدام یکی از صداهای بالا است میتواند در تشخیص و درمان وزوز به ادیولوژیست کمک زیادی کند.
 
 
ماهیت وزوز :
مکانسیم شنوایی به این صورت است که صدا توسط لاله گوش جمع آوری میشود، سپس وارد مجرای گوش میشود و بعد از عبور از پرده ی گوش و گوش میانی به گوش داخلی و حلزون  میرسد.
سلول های مویی موجود در حلزون صدای دریافت شده را تبدیل به پیام عصبی میکنند و به مغز ارسال میکنند. مغز این پیام را دریافت میکند و به آن پاسخ میدهد.
حال اگر پیامی به مغز ارسال شود که منشا خارجی نداشته باشد ، یعنی از گوش خارجی نباشد ، مغز مثل قبل پاسخ مشابه را میدهد در صورتی که اصلا پیام صوتی وجود نداشته است.
این پاسخ مغز باعث میشود فرد حس کند به صورت مداوم صدایی را میشنود و این صدا همان تینیتوس یا وزوزاست.
 


 
 
علل وزوز :
 
اختلالات گوش میانی :
پارگی پرده گوش
عفونت گوش میانی
شکستگی و از هم گسستگی استخوانچه های گوش میانی
وجود جسم خارجی در نزدیکی پرده ی گوش : وجود هرگونه جسم خارجی مانند مو یا وکس (جرم گوش )  درنزدیکی پرده گوش ممکن است آن را به ارتعاش درآورد و این ارتعاش از طریق استخوانچه ها به گوش داخلی میرسد و باعث انتقال پیام عصبی به مغز میشود و مغز مثل سابق به این پیام پاسخ میدهد.
 
ضربه و آسیب
 
ضربه ممکن است باعث شکستگی استخوان گوش خارجی، پارگی پرده گوش،شکستگی استخوانچه های گوش میانی و ضربه به سلول های موئی گوش داخلی شود. و هرکدام از این اتفاقات منجر به بروز وزوز میشود.
 
اختلالات گوش داخلی
 
وزوز به تنهایی یک بیماری نیست ونشانه ای از وجود بیماری است. یکی از دلایل وزوز اختلال عملکرد گوش میانی است برای مثال در بیماری منییر که یک اختلال در گوش میانی است ، وزوز یکی از علائم آن است.
 
تمام مواردی که در بالا ذکر شد میتواند باعث بروز وزوز 1 طرفه شود و اگر بیماری درمان شود امکان بهتر شدن وزوز نیز وجود دارد.
 
ولی عواملی که در ادامه ذکر میشود باعث بروز وزوز 2 طرفه میشود و این نوع وزوز در برابر درمان مقاومت نشان میدهد و معمولا برگشت پذیر نمیباشند :
 
ضربه های صوتی مانند صدای انفجار
آلودگی صوتی
عوارض دارویی
آلودگی هوا
قرار گرفتن به مدت طولانی در معرض سر و صدای زیاد
مسمومیت الکلی
 
معمولا این نوع وزوز با افت شنوایی همراه است. در این مواقع ارزیابی کامل سیستم شنوایی و تاریخچه گیری بسیار مهم است
 
 
علت دیگری که می تواند باعث ایجاد وزوز شود عوامل درونی می باشد.
 
از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 
    دیابت
    تومورهای مغزی
    اختلالات کبدی و کلیوی
    بیماری های عصبی نظیر MS
    خستگی و کم خوابی
    چربی خون بالا
    اضطراب، فشار خون بالا
  
نکته ای که برای برطرف کردن وزوز باید به آن اشاره کرد این است که در مرحله اول باید عامل بروز وزوز را برطرف کرد. درمان بیماری که منجر به بروز وزوز شده است تا حدی میتواند وزوز را کاهش دهد.

 
توانبخشی وزوز یا تینیتوس با روش های زیر انجام میشود:
 
پوشش دهنده های وزوز( تینیتوس مسکر) :
 
این دستگاه ها با پخش صداهایی مثل باران و دریا سعی میکنند توجه بیمار را به صدای دیگر معطوف کند. صداهای آرامش بخش در درمان وزوز بسیار موثر است.
برای تجویز این دستگاه در مرحله اول تعیین بلندی و فرکانس وزوز مهم است که بعد از ارزیابی شنوایی، ادیولوژیست آن را تعیین میکند. بعد از تعیین فرکانس و بلندی وزوز دستگاه نویزرا پخش میکند که وزوز را پوشش میدهد و کم کم به درمان آن کمک میکند.
 
لیزر درمانی

یکی از روش های جدید کاهش یا حذف نویز استفاده از لیزر است. در این روش خون رسانی به سلول های موئی حلزون افزایش میابد و باعث بهبود عملکرد سلول ها میشود و تا حدی میتوان وزوز را کنترل کرد.
این روش جزء آخرین روش های درمانی است.
 
صوت درمانی :
 
در این روش مانند استفاده از تینیتوس مسکر ، با پخش صدای خوشایند ، سعی میکنند وزوز را تا حدی درمان کنند .
 
جراحی و ازبین بردن عصب :
 
در صورتی که روش های درمانی دیگر جواب ندهد درآخرین مرحله اقدام به از بین بردن عصب شنوایی میکنند. این امر علاوه بر از بین بردن وزوز باعث ناشنوایی هم میشود.
 

اگر وزوز همراه با کم شنوایی باشد می توان از سمعک هایی استفاده کرد که تکنولوژی سرکوب وزوز دارند. از جمله این فناوری ها می توان به تکنولوژی Tinnitus Sound Generator در سمعک های اینترتون اشاره کرد.
 
. استفاده از سمعک در این موارد بسیار مهم است و توانبخشی شنوایی در این مرحله از جمله راههای درمان می باشد.