قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک دیجیتال

سمعک مناسب برای اطفال

سمعک مناسب برای اطفال

بدون در نظر گرفتن میزان افت شنوایی ، برای بیشتر اطفال سمعک پشت گوشی تجویز میشود.
سمعک های داخل گوشی و سمعک های نامرئی برای نوزادان توصیه نمیشود
اما از سنین 8 سال به بالا میتوان با توجه به نوع و میزان افت شنوایی کودک، سمعک داخل گوشی یا سمعک نامرئی تجویز کرد.البته شکل مجرای گوش و اندازه ی آن در تجویز سمعک نامرئی یا داخل گوشی دارای اهمیت است.
به دلیل کوچک بودن مجرای گوش، اطفال کاندید مناسبی برای استفاده از سمعک داخل گوشی نمیباشند.
از طرف دیگر با رشد کودک و تغییر اندازه مجرای گوش نیاز به تعویض پوسته است و این امر هزینه بر است .
سمعک های پشت گوشی در اندازه های مختلف انتخاب مناسبی برای اطفال هستند.این سمعک ها صدا را از طریق قالب سمعک  که درون گوش قرار میگیرد انتقال میدهد. این قالب میتواند از  مواد نرم و یا سخت باشد.تجویز سمعک هوشمند برای کودکان بسیار مهم است. سمعک های هوشمند مدل داخل گوشی و پشت گوشی دارند.
یکی از مزیت های استفاده از سمعک پشت گوشی نسبت به سمعک نامرئی  در اطفال این است که با رشد کودک و تغییر اندازه مجرای گوش ، نیازی به تعویض سمعک نیست و فقط باید قالب سمعک تعویض شود.
 
 
قالب گیری :

مرحله ی اول تجویز سمعک قالبگیری از گوش است. برای این کار ادیولوژیست مجرای گوش را به طور کامل با مواد قالبگیری پر میکند. چند دقیقه زمان میبرد تا قالب سفت شود بنابراین پدر و مادرها اغلب دستان نوزاد یا کودک  کنجکاو خود را کنترل می‌کنند تا مانع کار نشوند.
قالب گوش را می‌توان در انواع رنگ‌ها و به صورت سخت یا نرم سفارش داد.  اغلب رنگ‌های مختلف برای هر یک از گوش‌ها انتخاب می‌کنند تا بدانند که برای هر گوش کدام مناسب است.معمولا گوش راست با رنگ قرمز و گوش چپ با رنگ آبی مشخص میشود.
 همان‌طور که کودک رشد می‌کند، قالب سمعک به صورت دوره‌ای تعویض می‌شود.کودکان بزرگتر اغلب از قالب‌های رنگی لذت می‌برند. حتی می‌توانید از قالب‌های شفاف استفاده کنید. تقریبا دو هفته طول می‌کشد تا قالب سفارش داده شده را دریافت کنید.

یادگیری بعد از دریافت سمعک :

هنگامی که سمعک برای کودک کم شنوا تجویز شد، کودک باید سعی کند که به مرور از آن استفاده کند. مدتی زمان میبرد که او یاد بگیرد چگونه از صداهایی که از سمعک دریافت میکند استفاده کند .
از آنجایی که ممکن است صدای تقویت شده توسط سمعک با صدای طبیعی تفاوت داشته باشد ، ممکن است مدتی طول بکشد تا کودک کم شنوا به صداهای مختلفی که توسط سمعک ارائه میگردد عادت کند، البته هرچه سمعک از لحاظ سطح تکنولوژی در سطح بالاتری باشد برای کودک بهتر است. سمعک های هوشمند به یادگیری و رشد گفتار کودک کمک بیشتری می کنند.

اقدامات زیر برای اوایل استفاده از سمعک توصیه می‌شود:

 صبور باشید و به کودک خود زمان دهید که به مروربه  سمعک و صداهایی که با آن میشنود عادت کند.
 
در روز های اول که سمعک برای کودک تجویز شد ، ابتدا سمعک را در محیط های آرام روی گوش کودک بگذارید و کم کم به محیط های شلوغ بروید.
 
امتحان کنید که کجا و چه وقتی سمعک بهترین عملکرد را برای فرزندتان دارد.

 لیستی از مشکلات سمعک تهیه کنید و در جلسات تنظیم با ادیولوژیست خود در میان بگذارید.
 
در این فاصله کلاس های تربیت شنوایی و گفتار درمانی کمک زیادی به کودک میکند که همانند همسالان خود که شنوایی طبیعی دارند ، از نظر مهارت شنوایی ، گفتار ، زبان ، مهارت تحصیلی و حتی شخصیتی رشد کند.
به این نکته توجه کنید که نه تنها تجویز به موقع سمعک بلکه پیگیری های متعدد والدین و ارزیابی شنوایی دوره ای  برای بررسی وضعیت شنوایی و کارایی سمعک که توسط ادیولوژیست انجام میشود بسیار مهم است . همانطور که در بالا گفته شد هرچه مدل سمعک بالاتر باشد و جز سمعک های هوشمند باشد به کودک کمک بیشتری میکند.
 
در نوزادان برای بررسی وضعیت شنوایی در فرکانس های مختلف و  ارزیابی های متوالی از آزمون های رفتاری استفاده میشود.هنگامی که کودک بزرگتر میشود این آزمون ها راحت تر انجام میشوند.
بعد از هر ارزیابی شنوایی سمعک مجددا تنظیم میشود که با نتایج آزمون شنوایی تطابق داشته باشد.
در روند تجویز سمعک نکته ی بسیار مهم  پیگیری خانواده و همکاری با شنوایی شناس است. پیگیری های متعدد بعد از تجویز سمعک برای بررسی کارایی سمعک و پیشرفت کودکان بسیار مهم است.
با رشد کودک اندازه مجرای گوش بزرگتر مشود و همین امر باعث میشود قالب برای گوش کوچک شود و صدا به بیرون نشت میکند و باعث تولید
فیدبک (سوت ) میشود. با توجه به میزان رشد کودک و تغییر در اندازه مجرای گوش قالب گوش هر 4 ماه باید تعویض شود.