سمعک | قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک هوشمند | سمعک نامرئی | سمعک ارزان | سمعک دیجیتال | سمعک داخل گوش | سمعک سالمندان | سمعک شارژی

کدام بهتر است، «کاشت حلزون» یا سمعک ؟

کدام بهتر است، «کاشت حلزون» یا سمعک ؟

کاشت حلزون عملی است که طی آن پروتزی در جمجمه ی فرد قرار میگیرد. این عمل جراحی اغلب برای کودکانی که افت شنوایی زیادی دارند و سمعک برای آنها مناسب نیست انجام میشود. بیشتر این افراد در سن طلایی رشد گفتار و زبان آموزی هستند.
برخی افراد معتقدند کاشت حلزون تفاوتی با سمعک ندارد. این در حالتی است که تکنولوژی کاشت حلزون با سمعک قابل مقایسه نیست و کاربرد آن ها نیز با هم فرق میکند.
نوزادی که تازه متولد میشود باید مورد ارزیابی شنوایی قرار گیرد. در صورتی که کودک مبتلا به افت شنوایی است هرچه سریع تر باید اقدامات لام درخصوص تجویز سمعک انجام شود و کلاس های توانبخشی برای فعالیت بیشتر مغز برای کودک آغاز شود.
اگر میزان افت شنوایی کودک به حدی باشد که سمعک برای آن میزان افت  جوابگو نباشد ، کاشت حلزون انجام میشود.
کاشت حلزون بعد از تجویز سمعک و گذراندن کلاس های تربت شنوایی انجام میشود. در صورتی که اقدامات لازم برای کودک کم شنوا به موقع انجام شود سن مناسب برای عمل کاشت حلزون 1 سالگی میباشد.
بعد از انجام شدن عمل کاشت کلاس های گفتار و زبان به صورت فشرده برگزار میشود. اگر اقدامات لازم به موقع انجام نشود بخشی از قشر مغز که مربوط به پردازش شنوایی است به اندازه کافی فعال نمیشود و یادگیری زبان و گفتار کودک به تاخیر می افتد.
در صورتی که میزان افت شنوایی عمیق باشد و به گونه ای باشد که سمعک هیچ کمکی به مددجو نکند ، وی باید کاشت حلزون شود.
در واقع در عمل کاشت حلزون ، پروتزی جایگزین سلول های مویی حلزون میشود.در صورتی که افت شنوایی فرد در حدی باشد که بتواند از سمعک استفاده کند ، کاشت حلزون توصیه نمیشود.
 
علاوه بر کودکان، کاشت حلزون میتواند برای بزرگسالانی که به دلایلی شنوایی خود را از دست داده اند و افت شنوایی آن ها عمیق است هم مفید باشد .
البته صدایی پروتز تولید میکند با صدای طبیعی کمی تفاوت دارد اما تا حد زیادی به فرد کمک میکند و موجب بهتر شدن عملکرد او میشود.
در رابطه با این موضوع که برای کودکی کاشت حلزون بهتر است یا سمعک نمیتوان به طور کلی نظر داد زیرا هر کودک با توجه به شرایط خود وضعیت  متفاوتی دارد. و نکته ی مهم اینجاست که فقط عمل کاشت حلزون بدون         کلاس هاس توانبخشی و تربیت شنوایی قبل و بعد از آن به تنهایی به پیشرفت کودک کمکی نمیکند.
در افرادی که درجات مختلفی از افت شنوایی دارند ، قسمتی از گوش داخلی         ( حلزون گوش ) مشکل دارد. سلول های مویی درون حلزون گوش پیام صوتی را دریافت میکنند و آن را به سیگنال الکتریکی تبدیل میکند.حال اگر سلول ها دچار اختلال شوند باعث میشود سیگنالی به مغز ارسال نشود و سلول های عصبی شنوایی اطلاعاتی به مغز ارسال نمیکنند.
در اکثر مواقع افرادی که افت شنوایی خفیف یا متوسط دارند ، با استفاده از سمعک تا حد زیادی مشکل آن ها برطرف میشود.
 

این درحالیست که فرد با افت شنوایی عمیق ، تقویت صدا نمی‌تواند به تنهایی به او کمک کند و بهتر است برای کاشت کاندید شود. به همین دلیل کاشت حلزون یا پروتز شنوایی برای افرادی که به هیچ وجه نمی‌توانند از سمعک استفاده کنند توصیه می‌شود