قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک دیجیتال

تجویز سمعک در اطفال

تجویز سمعک در اطفال

تجویز سمعک مناسب برای نوزادی که با کم شنوایی متولد میشود ، بسیار مهم است. زیرا افت شنوایی تاثیر بسزایی بر رشد گفتار و پیشرفت تحصیلی کودک در آینده میگذارد.
در صورتی که کودک شما با افت شنوایی متولد شود تصمیم گیری سریع و به موقع در رابطه با درمان افت شنوایی ، کلاس های تربیت شنوایی و گفتار درمانی اهمیت زیادی دارد. در این میان اولین و مهم ترین اقدام تجویز سمعک مناسب برای کودک است.
از هر 1000 نوزادی که در ایالات متحده متولد میشوند ، دو تا سه نوزاد دارای افت شنوایی هستند.بعضی نوزادان در زمان تولد مشکل شنوایی ندارند اما با گذشت زمان به علت عفونت گوش ، مشکلات ژنتیکی، استفاده از داروهای اتوتوکسیک و یا دراثر ضربه های صوتی ،دچار افت شنوایی میشوند.
برا بررسی وضعیت شنوایی کودک در درجه اول باید به شنوایی شناس یا ادیولوژیست مراجعه کنید. شنوایی‌شناس فردی است که در زمینه تجویز سمعک،توانبخشی، تربیت شنوایی، ارزیابی شنوایی و پیگیری های مربوط به آن تخصص دارد . 
استفاده از سمعک در کودکان تا حد بسیار زیادی به رشد گفتارو بهبود شنوایی  کودک کمک میکند.مخصوصا در کودکانی که مشکل حسی –عصبی دارند (در این کودکان سلول های مویی حلزون دچار آسیب شده است )
 
 
اهمیت تجویز سمعک برای نوزادان و کودکان
 
بعد از اینکه ارزیابی های شنوایی انجام شد و سمعک مناسب برای کودک تجویز شد ، کودک حتما باید به طور مداوم از سمعک استفاده کند به چند دلیل :
1. از زمان تولد تا 3 سالگی دوران بحرانی برای رشد گفتار و زبان کودک است . در این بازه زمانی مغز کودک به سرعت رشد میکند.برای رشد طبیعی و تکامل مسیر های عصبی و سیستم شنوایی ، شنیدن صداها به صورت دائمی بسیار مهم است. . صداهای ورودی به مغز منجر به بهبود عملکردهای شناختی در کودکان می‌شود
2.در اوایل زندگی ، گوش دادن به صداهای اطراف برای کودک و سلامت سیستم شنوایی بسیار مهم است زیرا کودک از طریق شنیدن صدای گفتار خانواده و اطرافیان ، کلمات دستور زبان و ساختار زبان را یاد میگیرد بسیار مهم است و یادگیری زبان چیزی نیست که بتوان به کودک آموزش داد و به طور غریزی اتفاق می افتد.
در کودکانی که افت شنوایی دارند ، یادگیری زبان با تجویز سمعک مناسب ، تربیت شنوایی و گفتار درمانی انجام میشود.
3. نوزادان و خردسالان باید به طور مداوم با والدینشان در ارتباط باشند به همین دلیل شنیدن مداوم و پیوسته برای کودکان بسیار مهم است .این امر منجر به رابطه ای منسجم و قابل پیش بینی در خانواده میشود.
4.تجویز سمعک مناسب می‌تواند باعث بهبود روابط اجتماعی ، رشد تحصیلی و توسعه ارتباطات کودک شما شود.
سن مناسب برای تجویز سمعک در  کودکان تا قبل از 6 ماهگی است. در صورتی که برای کودک باید کاشت حلزون انجام شد بهتر است در سن 1 سالگی این اقدام صورت گیرد.
در کودکانی که مبتلا به افت شنوایی 2 طرفه هستند سمعک باید 2 طرفه ( برای هر 2 گوش ) تجویز شود.
وضعیت شنوایی کودک کم شنوا باید به صورت متوالی ارزیابی شود تا کارایی سمعک مشخص شود.