قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک دیجیتال

آیا کاهش شنوایی با افت شناختی و آلزایمر در ارتباط است؟

آیا کاهش شنوایی با افت شناختی و آلزایمر در ارتباط است؟

 

آیا کاهش شنوایی با افت شناختی وزوال عقل( آلزایمر) در ارتباط است ؟

وقتی که مادرم میانسال بود بعضی مواقع مرا " لونا " ، اسم گربه ای که من در دوران کودکی داشتم، صدا میزد.
بعد از گذشت چند سال زمانی که من هم به سنین میانسالی رسیدم ، اکثر مواقع  به دنبال عینکم میگشتم و بعد  از چند دقیقه متوجه میشدم که روی سرم گذاشته بودم!
وقتی به این موضوع فکر میکردم کمی برای من ترسناک بود چون گمان میکردم من هم مانند مادرم به زوال عقل( آلزایمر) مبتلا شده ام. بیشتر ترس من به این دلیل بود که همچنان برای کسب درآمد به ذهنم و قدرت اون نیاز داشتم.
با افزایش سن ارتباط بین سلول ها در مغز به تدریج کاهش پیدا میکند و بعضی از سلول ها عملکردشان را از دست میدهند پروسه ای نسبتا ترسناک که به آن آتروفی مغز یا به زبان ساده تر افت شناختی گفته میشود.
و این امر به خوبی بیانگر این موضوع است که با افزایش سن، افت شنوایی احتمال مبتلا شدن به اختلال شناختی را افزایش میدهد.
 

ارتباط بین کاهش شنوایی وافت شناختی:

پژوهش های بسیاری در این زمینه انجام شده است و نشان دهنده ی این موضوع است که ارتباط نزدیکی بین افت شنوایی و اختلال شناختی وجود دارد.
این موضوع بخشی از تحقیقات گسترده ایست که در این باره انجام شده است و ما هنوز به طور کامل نمیدانیم که آیا افت شنوایی به طور مستقیم منجر به زوال عقل( آلزایمر) و افت شناختی میشود یا فقط در افرادی که مسن و تقریبا هم سن هستند بروز پیدا میکند ؟
ما همچنین در رابطه با تاثیر استفاده از سمعک و اینکه آیا سمعک میتواند مانع  زوال عقل( آلزایمر)و بروزاختلالات شناختی شود ، مطمئن نیستیم.
آزمایشات و تست های کلینیکال  که در حال حاضر در رابطه با این موضوع انجام میشود طی سال های آینده اهمیت استفاده از سمعک را به وضوح نشان   می دهد.
البته ، افت شنوایی باعث میشود افرادی که به زوال عقل( آلزایمر)  مبتلا هستند زندگی پرچالش تری داشته باشند به همین دلیل در این افراد استفاده از سمعک توصیه میشود.
 
در صورتی که افت شنوایی درمان نشود باعث میشود افرادی که دچار اختلالات شناختی هستند با چالش های بیشتری در زندگی روزمره خود روبرو شوند 
علائم افت شنوایی و اختلالات شناختی ممکن است شبیه به هم باشد.
اگر شما در درک گفتار مشکل دارید و یا زمان برقراری یک گفت و گوی ساده احساس خستگی میکنید ، خیال نکنید که شما از مشکل زوال عقل( آلزایمر)  رنج میبرید.
چرا که بعضی از علائم افت شنوایی میتواند شبیه به مشکلات شناختی باشد.
به همین دلیل مهم  است هرچه سریع ترتست ارزیابی شنوایی انجام دهید.
 اگر شما مطئن هستید که افت شنوایی دارید، بهتر است بدانید که شانس بروز  مشکلات شناختی و زوال عقل( آلزایمر) برای شما افزایش پیدا کرده است و باید اقدامات لازم برای مهاراین مشکل انجام شود.
اقداماتی مانند : تغییر شیوه ی  زندگی ، استفاده از داروهای تجویز شده میتواند برای شما مفید باشد.
مهم تر از همه ی این موارد شما  باید همچنان با افراد مختلف در تعامل باشید و در جامعه حضور فعال داشته باشید که در این مرحله استفاده از سمعک میتواند مفید باشد.
 
 
 

چگونه افت شنوایی باعث بروز تغییراتی در مغز میشود؟

افت شنوایی باعث میشود قسمت هایی از مغز که مسئول  پاسخ شنیداری هستند به مرور تحلیل بروند .
دراین باره پژوهشی توسط جاناتان پله در دانشگاه واشنگتن انجام شد، که از تعدادی فرد مسن زمانی که در حال گوش دادن به جملات ساختاری پیچیده بودند، اسکن مغزی انجام شد.
همچنین در این افراد میزان ماده ی خاکستری مغز بررسی شد.
قسمت خاکستری مغز منطقه ای از مغز است که مسئول کنترل عضلات و ادراک حسی مانند دیدن و شنیدن ، حافظه، احساسات و هیجانات، گفتارو تصمیم گیری میباشد.
تحقیقات نشان داده است افرادی که افت شنوایی دارند زمانی که بر یک جمله تمرکز میکنند، نورون ها (سلول های عصبی ) کمتر فعالیت میکنند.
همچنین میزان ماده ی خاکستری در قسمت هایی از مغز که مربوط به پردازش شنوایی است کمتر است.
با توجه به این پژوهش پله به این نتیجه رسید که افراد مسن که مشکل شنوایی دارند، نسبت به افراد جوان تر با مشکلات شنوایی، هنگام درک گفتار بیشتر دچار مشکل میشوند.
 

آیا کاهش شنوایی با افت شناختی و آلزایمر در ارتباط است؟

 


پژوهشگران به چه نتایجی رسیدند ؟

تحقیقات زیادی نشان میدهد که افرادی که افت شنوایی دارند، نسب به همسالان خود که شنوایی آن ها نرمال است ، مشکلات شناختی با سرعت بیشتری پیشرفت میکند.
پژوهشگری به نام جان هاپکینز به مدت 6 سال بر روی یک گروه 2000 نفری پژوهش انجام داد. او به این نتیجه رسید که افرادی که افت شنوایی دارند زودتر به زوال عقل( آلزایمر) مبتلا میشوند.
تمام اعضای این گروه زمانی که تست آغاز شد از لحاظ شناختی نرمال بودند ولی زمانی که بررسی به پایان رسید افرادی که دچار افت شنوایی بودند 24% بیشتر از افرادی که مشکل شنوایی نداشتند، به اختلال شناختی مبتلا شده بودند.
 
در یکی از جدیدترین و بزرگترین پژوهش ها ، 10000 مرد که سن آن ها 62 سال و بیشتر بود به مدت 8 سال مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج نشان داد که در افرادی که  افت شنوایی دارند بیشتر از افراد نرمال از مشکلات مربوط به  حافظه شکایت دارند. حتی در افرادی که افت شنوایی ملایم دارند احتمال بروز مشکلات شناختی نسبت به افرادی که شنوایی آنها نرمال است 30 % بیشتر است.
در افرادی که افت شنوایی متوسط وعمیق دارند شانس بروز مشکلات شناختی به ترتیب 42% و 52% افزایش پیدا میکند.( در سنین بالای 80 سال افت شنوایی متوسط از افت شنوایی ملایم رایج تر است ).
 

آیا سمعک میتواند از بروز مشکلات شناختی جلوگیری کند؟

با توجه به تحقیقاتی که درباره این موضوع انجام شده است جواب واضحی به این سوال نمیتوان داد، اما در افرادی که از سمعک استفاده میکردند شانس بروز مشکلات شناختی کمتر از افرادی است که از سمعک استفاده نکردند.
همچنین سمعک میتواند زمان شروع مشکلات شناختی و زوال عقل( آلزایمر) را به تاخیر بیندازد.
در نهایت، اگرمشکل شنوایی دارید وقت را تلف نکنید و به اولین ادیولوژیست که در نزدیکی شماست مراجعه کنید . درمان سریع میتواند به شما کمک کند که همچنان با محیط اطراف و جامعه در تعامل باشید.