سمعک | قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک هوشمند | سمعک نامرئی | سمعک ارزان | سمعک دیجیتال | سمعک داخل گوش | سمعک سالمندان | سمعک شارژی

کانال سمعک

کانال سمعک

کانال سمعک چیست؟

اگر شما برای اولین بار است که در مورد سمعک تحقیق می کنید، احتمالا با اصطلاحاتی روبرو شده اید که با آن آشنا نیستید. یکی از این اصطلاحات که همه شرکت های تولید کننده ی سمعک از آن برای توصیف محصولات خود استفاده می کنند "کانال" سمعک است. درک کانال در سمعک می تواند کمی پیچیده باشد، اما در بحث ما مففهوم کانال سمعک را به زبان ساده برای شما شرح خواهیم داد. اگر شما تا به حال شنوایی خود را نزد یک ادیولوژیست ارزیابی کرده باشید، احتمالا زیر و بمی صدای بوق هایی را که شنیدهاید، به یاد دارید. نتایج و نمرات شنیدن این اصوات در یک نمودار شنوایی ترسیم می شود. شما احتمالا به یاد دارید که برخی از آن اصوات زیر، برخی بم و بعضی دیگر زیر و بمی متوسط داشتند. این زنگ های مختلف به عنوان "فرکانس" شناخته می شوند، و به احتمال زیاد شما نیز مانند اکثر افراد کم شنوا، در هر فرکانس میزان متفاوتی از افت شنوایی را دارا می باشید.

سمعک ها دارای انواع مختلف از جمله آنالوگ، دیجیتال و یا قابل برنامه ریزی می باشند و هم چنین، بر حسب سایز و جایگاه قرار گیری در کوش به انواع پشت گوشی، داخل گوشی، جیبی، عینکی و CRT تقسیم می گردند. هر یک از این انواع بر حسب برندهای سازنده ی آنها دارای ویژگی های مختلفی از نظر فناوری های به کار رفته در ساخت آنها هستند . تعداد کانال سمعک از جمله پارامتر هایی می باشد که دارای اهمیت بوده و قبل از خرید باید به آن توجه شود .
افزایش تعداد کانال سمعک به این معنا است که وقتی شخص استفاده کننده از طریق این وسیله اصوات را می شود قادر است صداهای مختلف در فرکانس های مختلف و حتی فرکانس هایی که در آن دچار افت شنوایی شده است را نیز به خوبی بشنود . بنابراین به این نکته توجه داشته باشید که زیاد بودن تعداد کانال سمعک به معنی افزایش وضوح و کیفیت صدای حاصل از آن است. قطعا یک ادیولوژیست مجرب با تکیه بر نتایج حاصل از تست شنوایی هر فرد بهترین و متناسب ترین نوع وسایت کمک شنواییرا به وی معرفی می نماید. پس سعی کنید تا حتما به کلینیک های مخصوص مراجعه نمایید و با اطمینان خرید کنید.

حال این پرسش مطرح می شود که چگونه این تون ها و فرکانس های متفاوت به توانایی شما برای درک صحبت های دیگران مرتبط می شود؟ پاسخ این است که گفتار انسان از فرکانس های مختلف ساخته شده است، از حدود 500 تا 5000 هرتز. بنابراین اگر شما در فرکانس یا زیر و بمی خاصی افت شنوایی داشته باشید در شنیدن گفتار در آن فرکانس خاص مشکل خواهید داشت و درک گفتار شما پایین خواهد آمد. هدف از سمعک این است که درک آنچه را که در هر فرکانس خاص از دست داده اید به میزان مناسب دوباره به دست آورید.

پس چگونه این کار انجام می شود؟ زمانی که صدا وارد سمعک می شود، بر اساس فرکانس های مختلفی که دارد در " کانال " های متفاوت سمعک از هم جدا می شود و در هر کانال سمعک بر اساس میزان افت شنوایی در هر فرکانس خاص، میزان تقویت متناسبی اعمال می شود. به عنوان مثال، اگر شما از یک سمعک یک کاناله ی ساده استفاده کنید، صدای گفتار با محدوده ی فرکانسی 500 تا 5000 هرتز به یک میزان مساوی تقویت خواهد شد. مشکل زمانی به وجود می آید که شما در فرکانس های متفاوت، افت شنوایی یکسانی را نداشته باشید، در این حالت شما با سمعک یک کاناله به مشکل بر خواهید خورد و درک گفتار شما بهبود نخواهد یافت. در این موارد صدای شنیده شده طبیعی نخواهد بود. حال اگر از سمعک چند کاناله استفاده کنید، در هر کانال بر اساس افت شنوایی شما در هر فرکانس، تقویت متفاوتی اعمال خواهد شد. مثلا اگر فرکانس 500 تا 1000 هرتز را خوب می شنوید، در این محدوده، سمعک تقویت به وجود نمی آورد، اما می تواند فرکانس های بیش از 1000 هرتز را که نمی شنوید، به اندازه ی مناسب تقویت کند.

نتيجتا اينكه هر چه تعداد كانالها ي يك سمعك بيشتر باشد در پردازش آن سمعك و تناسبآن با كم شنوايي فرد تاثير بيشتر و بهتري خواهد داشت.