سمعک | قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک هوشمند | سمعک نامرئی | سمعک ارزان | سمعک دیجیتال | سمعک داخل گوش | سمعک سالمندان | سمعک شارژی

انواع تکنولوژی سمعک

انواع تکنولوژی سمعک

 

انواع تکنولوژی سمعک

سمعك ها بر اساس نوع مدار به پنج دسته کلی تقسيم مي گردند که این دسته ها به شرح زیر است :

1-سمعك آنالوگAnalog

2-سمعك قابل برنامه ريزيProgrammable

3-سمعك ديجيتالDigital

4-سمعك هوشمندIntelligent

5-سمعك بلوتوث دار(Wireless)

 

سمعك آنالوگ :

 

سمعك های آنالوگ امواج صوتي را به سيگنالهاي الكتريكي تبديل مي كنند و اين سيگنالها ي الكتريكي به آمپلي فاير ارسال می گردند . اين سمعك ها همچون سمعک های گروهINTEGRAداراي تنظيم صدا و كنترل زير و بم صدا برای فرد مي باشند و تنها امكان تنظيم يك برنامه در آنها وجود دارد.

 

سمعك قابل برنامه ريزي :

 

سمعك هاي آنالوگي هستند كه به وسيله كامپيوتر تنظيم مي شوند و و می توان بیش از یک برنامه برای این گروه از سمعک ها ایجاد و برنامه ریزی کرد.

سمعك ديجيتال :

 

سمعک های دیجیتالبه وسیله کامپیوتر قابل تنظیم می باشند و علاوه بر برخورداری از 3 بخش اصلی تشکیل دهنده سمعک ، دارای مدارات پردازشی نیز می باشند .بسته به نوع و مدل سمعک دیجیتال ، مدارات پردازشی تعداد باندها و کانال های مختلف دارند . برای مثال گروه سمعکSHAREدر6باند و6کانال و گروه سمعکCOSMOدر15باند و15کانال قابل تنظیم است.هرچه پردازشگر سمعک پیشرفته تر باشد ، از تعداد باندها و کانال های بیشتری برخوردار بوده و امکان انجام تنظیمات دقیق تر را بر حسب نیاز بیمار برای ادیولوژیست (شنوایی شناس ) فراهم می کند و به همین دلیل باعث رضایت بیشتر بیمار از سمعک می گردد.

سمعک هوشمند:

 

سمعک های هوشمند ، نسل دوم سمعک های دیجیتال هستند که قابلیت انطباق با شرایط محیط های مختلف شنیداری را دارند. این گروه از سمعک ها با برخورداری از ردیاب های سیگنال گفتار ، گوینده را در محیط جستجو کرده و صدای وی را به خوبی تقویت می کنند و همزمان با این کار،اصوات مزاحم موجود در محیط پیرامون را حذف می کنند. با استفاده از این گروه از سمعک ها ، صداهای بلند ، گفتاری و آرام در مدارات پردازشی مجزا پردازش و تقویت و در نهایت تلفیق شده و به این ترتیب امکان شنوایی ایده آل فراهم می گردد . به عنوان مثال در محصولات تولیدی شرکت اینترتون دانمارک مانند گروه هایAVIO,SCOPE,MICRO R.I.Eصداهایی با سطح شدت بلند به اندازه صداهایی با سطح شدت آرام و معمولی تقویت نمی شوند و بنابراین کاربر با آرامش کامل از شنیدن صدا در محیط های مختلف لذت می برد. تنظیم این گروه از سمعک ها به وسیله کامپیوتر انجام شده و بسته به نوع و مدل سمعک ، در باندها و کانال های مختلف به خوبی قابل تنظیم هستند.

 

سمعک بلوتوث دار(WIRELESS):

 

سمعک های وایرلس یا به عبارتی بلوتوث داربا شبیه سازی عملکرد گوش طبیعی از پیشرفته ترین تکنولوژی ساخت سمعک برخوردار هستند. این گروه از سمعک ها علاوه بر برخوردای از ویژگیهای پیشرفته سمعک های هوشمند مانند ردیاب های سیگنال گفتار ومدارات پردازشی پر سرعت ، قابلیت برقراری ارتباط همزمان بین دو سمعک (در مواردتجویز دو گوشی سمعک) امکان برقراری ارتباط با موبایل و تلویزیون را نیز از طریق بلوتوث دارا هستند. برای مثال با استفاده از مجموعه منحصر بفرد هوشمند وایرلس به نام هایCOSMO,CRISP,STEPدرک گفتار به میزان چشمگیری بالا رفته و کاربر به راحتی می تواند لذت شنیدن صدای طبیعی را با بیشترین رضایتمندی تجربه نماید. علاوه بر آن این گروه از محصولات علاوه بر قابلیت ردیابی اتوماتیک سیگنال گفتاری ، امکان تمرکز بر صدای گوینده در جهت دلخواه به انتخاب کاربر را برای وی فراهم می کند. سمعک های نامبرده به دلیل برخورداری از فرکانس2.4GHzبدون نیاز به کابل ،مستقیما" از طریقAIRLINKکاملا"WIRELESS،در طیف وسیعی از باندها و کانال های مجزا قابل تنظیم می باشند.