ارزیابی شنوايي برای بزرگسالان با آزمون هاي اديومتري و تمپانومتري انجام می شود و در برخی موارد علاوه بر انجام اين آزمون ها، نیاز به انجام آزمون هاي الكتروفيزيولوژيك می باشد. برای تجویز سمعک مناسب اولین و مهم ترین قدم، انجام ارزیابی شنوایی دقیق است. برای بزرگسالان پس از ارجاع توسط پزشك متخصص ابتدا شكايت اصلي شان بررسي شده، سپس معاینه اتوسکوپی و بعد تست های ارزیابی انجام می شود.

در تست تمپانومتری، وضعيت گوش مياني و پرده ی گوش بررسي مي شود و اگر هر گونه مشکلی (پارگي پرده گوش،عفونت گوش مياني و…..) در گوش میانی باشد، تشخيص داده مي شود. عصب كنترل كننده عضلات گوش مياني نيز با ثبت رفلكس صوتي در اين آزمون ارزيابي مي شود و مجموعه ی پاسخ ها به صورت تمپانوگرام در اختيار فرد قرار مي گيرد.

بعد از تمپانومتري ارزيابي شنوایی به صورت اديومتري راه هوايي، راه استخواني و آزمون گفتاري انجام مي شود. آزمون اديومتري ميزان شنوايي را تعيين مي كند و پاسخ حاصل از آن به شکل اديوگرام به بيمار داده مي شود. چنانچه ميزان شنوايي فرد در محدوده 15-0 قرار گيرد، نرمال تلقي مي شود و هرچه عدد نمودار از 20 بيشتر شود از درجه های مختلف کم شنوایی محسوب می شود. در واقع اديومتري، نوع و ميزان كم شنوايي را نشان می دهد كه در تجويز سمعك اهمیت به سزایی دارد.
در ارزيابي شنوايي اطفال كليه اين مراحل انجام می شود،اما فرق آن در این است كه ارائه محرك صوتي از طريق هدفون انجام نمي شود بلكه محرك از طريق دو بلندگوي قرار گرفته در اتاقك ارائه مي شود و برای نوزادان تست های الکتروفیزیولوژیک مانند ABR انجام می شود.
بعد از اینکه میزان کم شنوایی فرد مراجعه کننده مشخص شد، مرحله مشاوره برای دریافت سمعک به جریان می افتد و در مرحله ی مشاوره انواع سمعك هاي مورد نياز به بيمار معرفي مي شود و ويژگيهاي هر يك جداگانه به طور کامل برای فرد توضیح داده می شود.
در واقع به فرد كانديد استفاده از سمعك اين امكان داده مي شود تا علاوه بر آشنايي با سمعك هاي مختلف،‌ انتخاب نهايي را انجام دهد . در این مرحله فرد با توجه به وضعیت شنوایی خود، قیمت سمعک، سلیقه، سن و نیاز ارتباطی سمعک مناسب را با کمک ادیولوژیست انتخاب می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تلفنواتساپاینستاگرامفیس بوک