سمعک | قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک هوشمند | سمعک نامرئی | سمعک ارزان | سمعک دیجیتال | سمعک داخل گوش | سمعک سالمندان | سمعک شارژی

پارگی پرده گوش
پارگی پرده گوش

پارگی پرده گوش

 

پارگی پرده گوش

 

پارگی پرده گوش باعث ناشنوایی افراد نمی شود

پرده گوش قسمتی از ساختار شنوایی ما محسوب می شود که گوش خارجی را از گوش میانی جدا می‌کند. این پرده در اصل بافت شفافی است که امکان حرکت دارد و می‌تواند صدا را تقویت کند و به گوش داخلی برساند تا بتوانیم آن را بشنویم.

بسایری از افراد تصور می کنند که اگر پرده گوششان آسیب ببیند، کاملا ناشنوا خواهند شد در حالی این پرده فقط 30 درصد در شنوایی ما موثر است و اهمیت آن در قدرت شنیدن نیست، چون ناشنوایی در اثر تخریب عصبی اتفاق می افتد نه پاره شدن پرده گوش!

پرده گوش مانع عفونت می شود

پرده گوش در اصل نقش شگرفی در سطح شنیداری فرد ندارد اما نقش های مهم دیگری را به عهده دارد. وجود پرده گوش برای جلوگیری از ابتلا به عفونت های گوش میانی که می تواند صدمه های مهمی به گوش بزند، اهمیت زیادی دارد؛ به این معنی که اگر کسی استخوانچه های گوش خود را از دست بدهد، 80 درصد در کاهش شنوایی او تاثیر دارد، ولی اگر عفونت به گوش داخلی و میانی برسد، احتمال این که شنوایی صددرصد از بین برود،بسیار زیاد است.

باید از پرده گوش محافظت کرد

به دلیل نقش مهمی که پرده گوش در پیشگیری از ابتلای این عضو به عفونت دارد، باید به خوبی از آن محافظت نمود.اگر پرده گوش دچار آسیب شود، باید حتما آن را ترمیم کنیم.

البته ترمیم پرده گوش به معنی دوختنآن نمی باشد، بلکه متخصص گوش و حلق و بینی داربست مطمئنی زیرش می زند و اجازه می دهد این پرده روی آن ترمیم شود.

عوامل بیرونی ای که پرده گوش را از بین می برند

مهم ترین عامل در پارگی پرده گوش، ضربه های ناشی از تصادف یا برخورد با گوش است. این برخورد با پرده گوش می تواند مستقیم مثلا با فرو بردن جسم خارجی ای مثل سنجاق سر، خودکار یا حتی گوش پاک کن به داخل گوش و یک حرکت ناگهانی باشد.

گاهی این آسیب ناشی از کار و آسیب بیرونی است که در جوشکار ها، غواص ها، چترباز ها و... اتفاق می افتد؛زیرا در زمان انجام چنین کارهایی، فشاری از بیرون وارد گوش می شود که پرده آن را دچار آسیب می کند. حتی در نزاع های خیابانی، خوردن سیلی یا مشت به گوش و تصادف با اتومبیل، هر نوع ضربه به سر، سقوط از ارتفاع و حضور در مکانی که در آنجا انفجاری صورت گیرد به عنوان مثال در جنگ ها، می تواند باعث از بین رفتن پرده گوش شود.

انفجارهای صورت گرفته در چهارشنبه سوری هم می تواند علاوه بر خطرهای دیگری که دارد، باعث پاره شدن پرده گوش شود. اگر شستشوی گوش هم به وسیله فرد ناواردی انجام شود یا آب با فشار داخل گوش شود، می تواند باعث از دست رفتن این عضو شود.

عوامل درونی آسیب زننده به پرده گوش

مهم ترین عاملی که می تواند باعث آسیب پرده گوش شود، عفونت هاست و در کسی که از کودکی در معرض عفونت های گوش است، این اتفاق شایع است.

 عفونت های گوش دو علت دارد؛ یا ناشی از التهاب مخاطی گوش میانی است یا اختلال هایی که در شیپوراستاش ممکن است، وجود داشته باشد.

شیپوراستاش مجرایی است که حلق را به گوش متصل می کند و باعث تنظیم فشار داخل گوش خواهد شد، حالا اگر شیپوراستاش بسته شود، به اختلال شنوایی، افزایش فشار و درنهایت پارگی پرده گوش منجر خواهد شد؛ یعنی اول التهاب ایجاد می شود، بعد عفونت بروز می کند و عفونت هم التهاب و آسیب پرده گوش را به دنبال خواهد داشت.تا زمانی که عفونت وجود داشته باشد، متاسفانه ترمیم پرده گوش امکان پذیر نیست به همین دلیل قبل از جراحی، باید التهاب و عفونت گوش حتما برطرف شود. پاره شدن پرده گوش در کودکان نیز بیشتر ناشی از عفونت ها و در سنین بالاتر به دنبال تروما و ضربه ها ایجاد خواهد شد.

نشانه های پارگی پرده گوش چیست؟

 نشانه پارگی پرده گوش که بیمار متوجه آن می شود، می تواند افت شنوایی، حس صدایی مثل حرکت باد در گوش، درد، خونریزی و ترشح از گوش باشد و اگر در اثر ضربه این اتفاق افتاده باشد، بیمار دچار سرگیجه نیز خواهد شد. اکثر افرادی که دچار این مشکل می شوند، ناگهان احساس می کنند گوششان کیپ شده و نمی توانند صداها را به درستی بشنوند.

درمان پارگی پرده گوش چیست؟

در صورتی که فردی یکی از علائم فوق را دارا باشد، داشت باید حتما به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نماید تا معاینه های لازم انجام گیرد. اگر مشکل واقعا آسیب پرده گوش باشد، متخصص، ابتدا اندازه سوراخی که ایجاد شده بررسی خواهد کرد؛ زیرا در درمان بسیار تعیین کننده است. اگر سوراخ پرده گوش کوچک باشد، معمولا خودبه خود ترمیم خواهد شد؛ البته به شرط این که عفونت وجود نداشته باشد.اگر اندازه سوراخ پرده گوش بیشتر از یک چهارم سطح پرده را شامل شود، معمولا به درمان با روش جراحی توصیه می گردد، اما ذکر این نکته نیز ضروریست که پرده گوش ترمیم شده همیشه نازک تر از پرده گوش اولیه است. علت این اتفاق، این است که پرده گوش سه لایه دارد، ولی پس از این که آسیب می بیند، فقط دو لایه آن ترمیم می شود و به همین دلیل صدمه پذیرتر هم می شود. به همین دلیل افرادی که دچار از بین رفتن پرده گوش شده اند، باید بیشتر مراقب گوش خود باشند. 

نقل قول
  • Sasi

  • 5/05/1394 - 18:03
  • گروه کاربری: میهمان
  • آیدی یاهو: {yahoo}
  • تاریخ عضویت: --
  • تعداد نظرات: 0
  • تعداد مطالب: 0
^
Hey, that's a clever way of thinnikg about it.