قیمت سمعک | خرید سمعک | سمعک دیجیتال

هشت مرحله تطابق با سمعك و استفاده بهينه از آن

به دليل اينكه با سمعك اصوات شكل تازه اي براي  فرد كم شنوا پيدا مي كنند ،‌ لازم است به سمعك خود عادت كند و نيز به دليل اينكه فرد كم شنوا با گوش آسيب ديده خود سازگار شده است ، حتي اصوات عادي و معمولي محيطي هم در ابتدا از نظر وي غير معمول مي باشد . كساني كه براي اولين بار شروع به استفاده از سمعك مي كنند ،‌ واكنش هايي متفاوت دارند .  بطوريكه بعضي بلافاصله پس از دريافت سمعك به سرعت عادت كرده و بعضي ديگر در استفاده از سمعك خود با مشكل مواجه اند و به سختي به آن عادت مي كنند . لازم به ذكر است كه بعد از مدتي افرادي كه از سمعك استفاده مي كنند ،‌ به آن بسيار عادت كرده و شنوايي راحت را مرهون استفاده از سمعك مي دانند . در بخش زير هشت مرحله براي راهنمايي افرادي كه استفاده كننده جديد از سمعك هستند ،‌ ارائه شده است .

  1. عادت كردن به صداهاي آشنا در محيط خانه :

ابتدا سعي كنيد  براي عادت كردن به نوع صداي سمعك ،‌ از اصوات آشناي محيط شروع كنيد . به اين ترتيب كه به صداهاي مختلف گوش دهيد و سعي كنيد نوع آنها را تشخيص دهيد . زمان هايي كه حس مي كنيد از شنيدن خسته شده ايد ،‌ سمعك را از گوشتان برداريد . در شروع استفاده از سمعك  ، براي اينكه به نوع صداي خودتان كه با سمعك مي شنويد عادت كنيد ، بلند تر صحبت كنيد يا مطالبي را كه در كتاب يا روزنامه مطالعه مي كنيد با صداي بلند بخوانيد . به مرور شما عادت خواهيد كرد كه چطور از سمعكتان براي مدت زمان طولاني استفاده كنيد و با آن راحت باشيد .

  1. به صداهاي آرام و ترافيك در خارج از منزل گوش دهيد :

در محيط هاي آرام خارج از منزل به صداهاي محيطي گوش دهيد ( محيط هايي مانند جنگل يا پارك ) .آيا نوع اين اصوات را تشخيص مي دهيد ؟ در مراحل اوليه استفاده از سمعك، مراقب سر و صداي ترافيك باشيد زيرا در آغاز ممكن است صداي خيابان و تردد ماشين ها بلند به نظر برسد كه نبايد باعث ترس شما بشود .

  1. در هنگام گفتگو تنها با يك فرد صحبت كنيد:

زماني كه با يك دوست يا يك نفر از اعضاي خانواده در حال گفتگو هستيد از سمعكتان استفاده كنيد و سعي كنيد در يك محيط آرام قرار داشته باشيد . به فرد مخاطب توضيح دهيد كه در حال حاضر شما از سمعك استفاده مي كنيد و ايشان به طور عادي با شما صحبت كنند . چنانچه سمعك توسط اديولوژيست متناسب با نيازتان تنظيم شده باشد . شما متوجه تفاوت گفتگوي خود در شرايط با سمعك و بدون سمعك مي شويد . صفحه 27

  1. به راديو يا تلويزيون گوش دهيد:

با سمعك خود به راديو يا تلويزيون گوش دهيد . با برنامه هاي خبري شروع كنيد و سپس به سراغ برنامه هاي ديگر برويد . از فردي كه شنوايي نرمال دارد بخواهيد درجه صداي راديو يا تلويزيون را در حد راحت شنيداري تنظيم كند و اگر لازم بود شما ولوم سمعك خود را تنظيم كنيد . صفحه 28

  1. به گفتگو در جمع عادت كنيد :

به دليل وجود نويز محيطي ، دنبال كردن گفتگو در جمع با مشكل مواجه است . به صداهاي مختلف گوش دهيد . سعي كنيد صداها را تشخيص دهيد . به طور مرتب تمرين كنيد كه بر مخاطب مورد نظرتان تمركز كنيد و چنانچه زماني بخشي از گفتار وي را متوجه نشديد از او بخواهيد تا صحبت خود را تكرار كند . مطمئن شويد كه چهره گوينده مخاطب شما به خوبي قابل رويت است و نيز نور كافي براي ديدن چهره گوينده در محيط هست ، بدين ترتيب شرايط لب خواني از چهره گوينده براي شما فراهم مي شود . ضمناً از مخاطب خود بخواهيد شمرده و آرام صحبت كند . بلند صحبت كردن مؤثر نخواهد بود.

  1. از اماكن عمومي ديدن نماييد:

در بازديد از اماكن عمومي ، سعي كنيد در نزديكي گوينده قرار بگيريد و يا در رديف هاي جلو بنشينيد . در صندلي هايي كه در پشت ستون واقع مي شوند ،‌ ننشينيد و در رستوان هم طوري بنشينيد كه پشت شما به سمت ديوار باشد . به اين ترتيب  سر و صداهاي مزاحم از پشت سر شما وارد سمعك نخواهد شد . برخي از اماكن عمومي مجهز به سيستم لوپ ( Loop ) هستند و چنانچه سمعك شما نيز مجهز به مدار تلفن باشد ،‌ در اين اماكن مي توانيد از آن استفاده كنيد . البته لازم است كه بدانيد در تمام نقاط ساختمان اين مدار براي شما موثر نخواهد بود بلكه با توجه به علائم راهنما بايد در مكانهاي نزديك به سيستم لوپ قرار بگيرد .

  1. از تلفن استفاده كنيد:

به كمك سمعكتان شما قادر خواهيد بود صداي تلفن را به وضوح بشنويد . تلفن را با فاصله 2-3 سانتي متر از گوش خود نگه داريد .

  1. از سمعك خود در طول روز استفاده كنيد:

استفاده تمام وقت از سمعك و تمرين شنيدن صدا با سمعك بهترين راه دوباره شنيدن است . حتي اگر در شرايط بدون سمعك هم قادر به شنيدن هستيد ،‌ سعي كنيد تمام روز از سمعك استفاده كنيد تا از مزاياي آن بيشتر بهره ببريد . البته سمعك، گوش شما را به حالت طبيعي باز نمي گرداند اما بهتر است از باقيمانده شنوايي خود با استفاده از سمعك بهره ببريد . پا را از اين 8 مرحله فراتر نهاده تا دنياي اصوات را در پيرامون خود كشف كنيد و از آن بهره ببريد .